Wolność kocham i rozumiem

Źródło: oficjalne wydarzenie protestu na facebooku

Źródło: oficjalne wydarzenie protestu na facebooku

Zbliża się Studencki Protest. Inicjatywa wrocławskiej studentki  Natalii Kwaśnickiej zyskała rozgłos w całej Polsce. Również w Poznaniu 25 stycznia rozbrzmiewać będą głosy sprzeciwu wobec wydarzeń, reform i ogólnej sytuacji w państwie.

 O głos młodych ludzi pytano przy okazji różnych protestów i demonstracji, które miały miejsce w ubiegłym roku. Stawali w szeregach manifestujących, ale dziś zabierają głos oficjalnie. W związku z planowanym na 25 stycznia wydarzeniem rozmawiałam z Łukaszem Sakowskim – studentem i organizatorem poznańskiego protestu. Cały wywiad znajdziecie w nowym numerze Fenestry. Tymczasem przybliżę wam nieco bliżej inicjatywę.

NO LOGO

Protest Studentów to ruch oddolny. Organizują go bez widocznego poparcia polityków – proszą, aby przyjść bez emblematów partyjnych. Mile widziane są natomiast flagi narodowe oraz europejskie. Podkreśla to niezależność opinii. Ma to również potwierdzić uniwersalne brzmienie postulatów, które są kierowane do obecnej władzy, ale nie tylko. „Chcemy żyć w państwie, w którym zapisy konstytucji są przestrzegane!” – ten postulat powinien obowiązywać w każdym demokratycznym państwie. Organizatorzy podkreślają ponadto, że nie kwestionują legalności wybranych władz, a negatywne decyzje podejmowane przez rząd, w tym akty łamania konstytucji.

Postulaty

Chcemy żyć w państwie:
1. W którym przestrzegana jest Konstytucja.
2. W którym instytuty badawcze i kulturowe są niezależne, a programy nauczania nie są ideologizowane.
3. W którym opłaca się prowadzić badania naukowe.
4. W którym jest wolność zgromadzeń.
5. W którym media są niezależne.
6. W którym wszyscy są równi wobec prawa.
7. W którym przestrzegane są prawa człowieka.
8. W którym ofiary przemocy są realnie chronione.
9. W którym Ministerstwo Środowiska chroni przyrodę.
10. W którym nie jesteśmy izolowani od Unii Europejskiej i ośmieszani na arenie międzynarodowej.

Każdy z nich zostanie rozwinięty na scenie – na Placu Wolności. Czy głos młodych ludzi zostanie wysłuchany? Wszystko zależy od tego, czy studenci będą chcieli pokazać, że sprawy polityki nie są im obojętne. Na Facebookowym wydarzeniu zgromadziło się około 5 tys. zainteresowanych osób. Niestety wydarzenie zostało usunięte w wyniku włamania na konto. Mimo to organizatorzy nie poddali się i od nowa budują, to co utracili.

Aleksandra WRÓBLEWSKA

Dodaj komentarz