Koniec kulinarnych podróży z Telewizją Polską

Źródło: ocdn.eu; Robert Makłowicz, krytyk i dziennikarz kulinarny, był związany z Telewizją Polską przez blisko 20 lat

„Dobra zmiana” w Telewizji Polskiej obejmuje także osoby, które wydawałoby się, nie są ani trochę związane ze światem polityki. Po dwudziestu latach TVP odstąpiło od realizacji programu „Makłowicz w podróży”. Czym dziennikarz zaszedł za skórę władzom telewizji? Z oficjalnego oświadczenia Roberta Makłowicza dowiadujemy się, że żąda on usunięcia spotu TVP, w którym jego wypowiedź została zmanipulowana tak, aby odnosiła się do kontekstu bieżącej polityki.

Spot będący obiektem sporu jest emitowany od marca  w wiosennej ramówce. Zdaniem podróżnika jego wypowiedź — smakuje wyłącznie słodko i doskonale — została zacytowana w zupełnie innym kontekście. Reakcja Telewizji Polskiej była natychmiastowa i radykalna w skutkach. Emitowany od 1998 roku program kulinarny Roberta Makłowicza został zdjęty z anteny. W piśmie od centrum informacji TVP czytamy, że telewizja nie może tolerować sytuacji, w której autor finansowanego i promowanego przez lata programu burzy zasady lojalności oraz współpracy. To nie koniec. W najbliższych dniach Telewizja Polska ma wnieść pozew przeciwko dziennikarzowi, w którym będzie żądać publicznych przeprosin oraz odszkodowania —adekwatnego do poniesionych strat wizerunkowych. Na reakcje licznego grona fanów Makłowicza nie trzeba było długo czekać. Na Facebooku pojawiło się wydarzanie „Wielkie gotowanie pod siedzibą TVP”, w którym udział zadeklarowało ponad 5 tysięcy osób, a kolejne 20 tysięcy jest nim zainteresowanych. Tą akcją organizatorzy chcą wyrazić sprzeciw dla działania mediów publicznych oraz okazać wsparcie dla dziennikarza.

Sam zainteresowany jak na razie nie zamierza schodzić z wojennej ścieżki i domaga się, aby TVP przestała przedstawiać go jako jedną ze swoich twarzy. To, że poziom programów informacyjnych w Telewizji Polskiej jest najgorszy od 1989 roku, jest jasne dla każdego inteligentnego człowieka, niezależnie od tego jakie ma poglądy — podkreśla i jednocześnie dementuje plotki, jakoby miał obecnie prowadzić rozmowy z władzami Polsatu.

Natalia JANKOWSKA

Dodaj komentarz