Kobiety mówią „dość”

Źródło: www.orlenliga.pl; Po prawej: Sylwia Pycia

W minionym tygodniu siatkarski świat wstrzymał oddech. Paweł Zagumny, Piotr Gacek oraz Michał Winiarski ogłosili zakończenie karier sportowych. W cieniu „trzech muszkieterów” swoją przygodę z piłką siatkową zwieńczyły także trzy ikony polskiej siatkówki żeńskiej.

Joanna Staniucha-Szczurek, Eleonora Dziękiewicz oraz Sylwia Pycia — bo to o nich mowa — po usłyszeniu ostatniego gwizdka ligowych spotkań Orlen Ligi zawiesiły buty na kołku, kończąc zawodową karierę siatkarską. Każda z doświadczonych zawodniczek postanowiła powiedzieć „dość” i podjąć nowe życiowe wyzwania.

Niewielu zawodowych sportowców wiąże swoją karierę z jednym bądź dwoma klubami. Tak jednak było w przypadku Joanny Staniuchy-Szczurek, która od 2000 roku występowała tylko w dwóch klubach: BKS Aluprof Bielsko-Biała oraz Tauron MKS Dąbrowa Górnicza. Do młodego zespołu BKS-u dołączyła jako licealistka, jednak niewielkie doświadczenie w dorosłej siatkówce nie przeszkodziło jej w zdobyciu z koleżankami z drużyny brązowego medalu mistrzostw Polski. W swoim dorobku „Stasia” ma jeszcze dwa kolejne brązowe medale (z BKS-em oraz MKS-em), jeden srebrny (z MKS-em) oraz dwa złote medale zdobyte z drużyną z Bielska-Białej. Jako jeden z filarów klubowych trzykrotnie zdobywała także Puchar Polski (2004, 2006, 2013) oraz Superpuchar Polski (2006, 2012, 2013). 104 razy reprezentowała barwy narodowe w latach 2000-2010. W 2007 roku udało jej się wywalczyć złoty medal na Letniej Uniwersjadzie w Bangkoku. Choć na dobre pożegnała się z parkietami Orlen Ligi, siatkówce nie mówi ostatecznie „do widzenia”. 35-letnia siatkarka przyznaje, że jej marzeniem jest praca z dziećmi i to temu chciałaby się oddać w przyszłości.

Wygranym meczem z ŁKS-em Commercecon Łódź swoją karierę zakończyła Eleonora Dziękiewicz. Choć w przerwie między sezonami kapitan zespołu MKS-u Dąbrowy Górniczej walczyła z urazem kolana, doświadczenie i zaangażowanie środkowej rekompensowały drużynie i kibicom brak optymalnej formy. Ostatecznie zespół zakończył swoje zmagania w Orlen Lidze na piątym miejscu. Wychowanka Gedanii Gdańsk, poza MKS-em, związana była z klubami: Stal Mielec, Nafta-Gaz Piła, Winiary Kalisz, BKS Aluprof Bielsko-Biała, Atom Trefl Sopot oraz Muszynianka Muszyna. W czasie sportowej kariery trzykrotnie wywalczyła mistrzostwo Polski (2007, 2010, 2012), trzykrotnie zdobyła srebrny (2006, 2009, 2011) oraz brązowy (2005, 2008, 2013) medal mistrzostw Polski. Dwukrotnie zdobywała także Puchar Polski (2007, 2009) oraz Superpuchar Polski (2007, 2013), a także wywalczyła z zespołem Muszynianki Puchar CEV (2013). W reprezentacji Polski, w której występowała w latach 2007-2014, rozegrała 69 spotkań. Już w 2007 roku została uznana za najlepszą blokującą turnieju Grand Prix, jednak to z drużyną Jerzego Matlaka w 2009 odniosła sukces — zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy. Dziękiewicz to kolejny sportowiec, który prawdopodobnie nie pożegna się na dobre ze sportem po zakończeniu kariery zawodowej. Prezes ostatniego zespołu utytułowanej środkowej nie ukrywa, że ma wobec niej pewne plany — niewykluczone zatem, że siatkarka zasili szeregi sztabu szkoleniowego MKS Dąbrowy Górniczej.

Siatkarską karierę zakończyło także kolejne „Złotko”, Sylwia Pycia. Obchodząca wczoraj 36. urodziny kapitan Grot Budowlanych Łódź zagrała dwa dni temu swój ostatni mecz ligowy, podczas którego wywalczyła w starciu z Chemikiem Police srebrny medal mistrzostw Polski. Przygodę z siatkówką rozpoczęła od gry w SMS PZPS Sosnowiec. Od tego czasu reprezentowała jeszcze barwy Skry Warszawa, AZS AWF Poznań, AZS Białystok, Muszynianki Fakro Muszyna, KPSK Mielec, a od 2012 roku związana była z zespołem z Łodzi. To jednak z drużyną z Muszyny święciła największe triumfy – dwa razy wywalczyła mistrzostwo Polski (2008, 2009), srebrny medal mistrzostw Polski (2010), a także Superpuchar Polski (2009). Przez blisko siedemnaście lat reprezentowała także barwy narodowe. Z reprezentacją prowadzoną przez Andrzeja Niemczyka wywalczyła złoty medal mistrzostw Europy w 2005 roku w Chorwacji. W 2015 roku stanęła na drugim stopniu podium podczas Igrzysk Europejskich w Baku, w 2005 roku zajęła także czwarte miejsce w Pucharze Wielkich Mistrzyń.

Joanna SKÓRZYBÓT

Dodaj komentarz