Wewnętrzna zgoda buduje

Źródło: unsplash.com

Jestem typem osoby, która musi czuć wewnętrzny pokój i zgodę z samą sobą. Trudno jest mi funkcjonować, kiedy czuję, że w środku jest mi źle. Podstawowe potrzeby fizjologiczne są oczywiście ważne i trzeba je zaspokajać, aby w ogóle żyć. Ale ważna jest też dusza.

Korzystając z okazji, że jest niedziela i zbliża się Wielkanoc, a ja jestem osobą wierzącą, poszłam do Kościoła i miałam nadzieję, że uda mi się ten spokój przywrócić. Udałam się do spowiedzi, a tam czekało na mnie coś, czego raczej się nie spodziewałam. Rozmowa zupełnie inna niż zazwyczaj. Szczegóły zachowam dla siebie, ale muszę podzielić się czymś, co w ogóle sprawiło, że piszę teraz ten tekst. W pewnym momencie, po drugiej stronie, usłyszałam pytanie: „czy jesteś szczęśliwa?”. Ktoś mógłby powiedzieć, że to strasznie banalne. Mnie jednak niebanalnie zatkało.

Przez cały dzień zastanawiałam się, jak zapobiec przejściu przez życie w nieszczęściu. Poprzez lekturę pewnej książki znalazłam na to odpowiedź. Najważniejsza jest niezgoda na nieszczęście. Tylko tyle i aż tyle. Autor tej książki mówi o tym, że był w szoku, kiedy odkrył, do jakiego stopnia ludzkość godzi się na nieszczęście. „Ludzie nie żyją, ludzie grzecznie czekają na śmierć” – pisze.

Masz talent do śpiewania i robisz to w każdej wolnej chwili? Rób to dalej. Matematyka, liczenie i kalkulowanie sprawiają Ci przyjemność? Idź dalej w tym kierunku. Chcesz podróżować, poznawać świat i zaznaczać swoje wyprawy na korkowej mapie? Spełniaj się. Po prostu żyj. Pamiętaj, że to my tworzymy własne przeznaczenie. Nie jest warto tkwić w czymś, co rozrywa Cię na strzępy od środka i sprawia, że czujesz się zużyty, wypłowiały. Rób rzeczy, które dają Ci satysfakcję. A wszystko po to, aby czuć wewnętrzny spokój i być szczęśliwym.

Nieważne czy wierzysz, czy też nie. Tu nie chodzi o wiarę, tu chodzi o Twoje wnętrze. Ważne, abyś mógł szczerze stwierdzić, że w głębi duszy jesteś szczęśliwy i spokojny. Bo najważniejsze jest właśnie to, aby żyć w zgodzie z samym sobą.

Julia KRYŚLAK

Dodaj komentarz