Złota lista de Giorgi

Źródło: archiwum prywatne; Reprezentacyjna atmosfera zbliża się wielkimi krokami. Niebawem dowiemy się, którzy z zawodników ze złotej listy wyjdą na siatkarski parkiet w narodowych barwach

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski w piłce siatkowej mężczyzn w zeszłym tygodniu odkrył karty przed kibicami. Ogłoszony został szeroki skład kadry siatkarzy na rok 2017. Na liście Ferdinando de Giorgi pojawiły się 62 nazwiska.

W szerokim składzie nie brakuje stałych bywalców reprezentacyjnych salonów, jednak znalazło się w nim także miejsce dla kilku zawodników, którzy zaliczyli dłuższy lub krótszy rozbrat z kadrą. Pojawiło się też spore grono debiutantów.

Wielkie powroty

Sygnał do bycia w gotowości dostała od selekcjonera grupa reprezentacyjnych weteranów, których powrót do ostatniej chwili stał pod znakiem zapytania. Przede wszystkim chodzi tutaj o Łukasza Żygadłę, od 2015 roku broniącego barw irańskiego klubu Sarmaye Bank Teheran. Żygadło cieszył się ogromnym zaufaniem byłego trenera reprezentacji Polski, Andrei Anastasiego. W zespole Anastasiego śmiało nazywany był pierwszym rozgrywającym, jednak zabrakło dla niego miejsca w kadrze tworzonej przez Stefana Antigę. Czy przyjedzie na zgrupowanie zorganizowane przez de Giorgi i czy dostanie szansę gry w ścisłej kadrze – okaże się już niebawem. Drugim zawodnikiem, który po przerwie ma szansę powrócić do występów w reprezentacji Polski, jest Jakub Jarosz. Obecny zawodnik katarskiej drużyny El-Jaish SC niekoniecznie cieszył się uznaniem Stefana Antigi, za to w reprezentacyjnej wizji Ferdinando de Giorgi znalazło się dla niego miejsce. Na pozycji atakującego pojawili się również tacy siatkarze jak Bartosz Kurek, Michał Filip czy Maciej Muzaj, z którymi przyjdzie Jaroszowi rywalizować. Niemniej jednak z pewnością nie zabraknie mu determinacji, by tę rywalizację wygrać. Oprócz Żygadły i Jarosza kolejną szansę na powrót do reprezentacji otrzymali także Daniel Pliński i Andrzej Wrona.

Nowe twarze

W szerokim składzie reprezentacji znalazło się także wielu zawodników, którzy po raz pierwszy będą mieli styczność z kadrą. Niemal na każdej pozycji znajdziemy po kilka nowych twarzy. Nie lada zaskoczeniem było umieszczenie na liście Bartosza Gawryszewskiego, środkowego Lotosu Trefla Gdańsk. Całkiem niedawno Gawryszewski w jednym z wywiadów wyznał wprost, że reprezentacja to dla niego odległy temat i całą swoją uwagę i siły poświęca na grę w klubie. Jak widać dobra postawa, jaką prezentuje na parkietach PlusLigi, zaowocowała propozycją gry w szerokim składzie. Ciekawym ruchem ze strony de Giorgi jest również powołanie do kadry Nikodema Wolańskiego. 23-latek w zeszłym roku przeniósł się z Łuczniczki Bydgoszcz do belgijskiego zespołu Noliko Maaseik, gdzie obecnie prezentuje się bardzo dobrze, a jego drużyna na początku sezonu zdobyła Superpuchar Belgii. Na uznanie w oczach selekcjonera zasłużył także 23-letni atakujący ONICO AZS Politechniki Warszawskiej – Michał Filip.

Główni sztabowi

Oprócz składu reprezentantów do wiadomości podane zostały również nazwiska wszystkich pomocników de Giorgi. Selekcjoner wybrał dwóch trenerów asystentów, którymi mają być Piotr Gruszka, obecny trener GKS-u Katowice, oraz Oskar Kaczmarczyk, który już współpracuje z nowym selekcjonerem kadry, ale w ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle. W składzie sztabu znaleźli się także między innymi znani kibicom statystycy: Robert Kazimierczak i Karol Rędzioch.

Polski Związek Piłki Siatkowej zastrzega, że opublikowany skład reprezentacyjny i sztabowy może ulegać drobnym modyfikacjom ze względu na wymagania postawione przez Departament Sportu Wyczynowego Ministerstwa Sportu i Turystyki. Na razie nic nie wskazuje jednak na to, by cokolwiek miało się zmienić. Możemy więc założyć, że właśnie tak prezentować się będzie siatkarska reprezentacja Polski 2017.

Pełną listę reprezentantów i członków sztabu szkoleniowego można znaleźć pod linkiem: http://www.pzps.pl/Reprezentacje/Seniorzy/Szeroki-sklad-Kadry-Narodowej-PZPS-seniorow.html

Natalia PAWLAK

Dodaj komentarz