Bezkrytyczne samozniszczenie

Źródło: thinkstock.com

Chociaż już przed laty Andrzej Rosiewicz w sławnej piosence chwalił pod niebiosa polskie kobiety i przekonywał, że te „mają najwięcej witaminy”, okazuje się, że Polki widzą siebie całkiem inaczej. Najnowsze badanie Światowej Organizacji Zdrowia wykazuje, że Polki to najbardziej krytyczne kobiety względem swojego wyglądu. Mało która jest dumna ze swej prezencji. Już od najmłodszych lat myślą o dietach odchudzających.

Jak podaje w swoim najnowszym badaniu WHO, Polki są najbardziej krytycznymi Europejkami, jeśli chodzi o swoją samoocenę. Spośród badanych kobiet z 42 krajów, Polki wypadły najgorzej w badaniu na akceptację własnego „ja”. Już w wieku kilkunastu lat zaczynają się kompleksy dotyczące swojego wyglądu. Zatrważające jest, że już co czwarta 11-latka jest przekonana, że musi zrzucić kilka kilogramów. Dalej jest już tylko gorzej – niemal 2/3 15-latek jest przekonanych, że waży zbyt dużo, kiedy tak naprawdę tylko połowa z nich ma problemy z nadwagą lub niedowagą.

– We wszystkich grupach wiekowych, Polska zajmuje wysoką pozycję pod względem odsetka nastolatków uważających się za zbyt grubych, a polskie dziewczynki są liderkami, jeśli chodzi o postrzeganie siebie jako grube – mówi Paulina Miśkiewicz, dyrektorka biura WHO w Polsce.

Co gorsza, z wiekiem samokrytyka tylko się wzmaga i już dorosłe polskie kobiety są dla siebie jeszcze bardziej bezwzględne. Okazuje się, że lwia część Polek, gdyby mogła, poddałaby się operacji plastycznej. Aż 84% polskich kobiet wyraziło taką chęć. Niewiele jest Polek, które uważają siebie za atrakcyjne. Tylko 4 kobiety na 100 uważają siebie za godne pożądania.

Tak niska samoocena fatalnie odbija się na zdrowiu Polek. Kobiety, których nie stać na kosztowne operacje plastyczne, poddają się morderczym dietom i wierzą, że to da im boskie ciało. Psycholog Lidia Wiśniewska z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu jest zszokowana wynikami swoich badań. Aż 80% kobiet z jej grupy badawczej przyznało się, że choć raz próbowało diety w swoim życiu. Rekordzistka katowała się aż 20 razy.

– Te dziewczyny wyznaczają sobie nierealne cele, ponoszą porażkę, frustrują się, próbują następnej kuracji, wpadając w zaklęty krąg – mówi Wiśniewska.

Przemysław Terlecki

Dodaj komentarz