Francja wybrała Macron’a

Źródło: www.thelocal.fr

Francuzi wybrali – zwycięzcą wyborów prezydenckich został Emmanuel Macron. Według sondaży typu exit polls centrysta otrzymał od 65,5 do 66,1 procent głosów, pokonując kandydatkę skrajnego Frontu Narodowego – Marine Le Pen. Francuska Agencja Prasowa podaje, iż w wyborach wzięło udział 73-74,7 procent wyborców, czyli o ok. 3 procent mniej niż w pierwszej turze, która odbyła się 23 kwietnia bieżącego roku.

Urodzony w Amiens, niespełna czterdziestoletni politolog, bankowiec i finansista. Absolwent École nationale d’administration – założonej przez Charlesa de Gaulle’a, niekwestionowanej kuźni francuskich elit politycznych. Poza działalnością naukową na Alma mater, Macron zajmował się szeroko rozumianą bankowością inwestycyjną. W latach 2008-2012 brał udział w przedsięwzięciach finansowych Rothschildów – europejskich magnatów finansjery.

W 2012 roku objął funkcję zastępcy sekretarza generalnego w Pałacu Elizejskim, w którym wówczas urzędował już Francois Hollande. Były to pierwsze kroki na drodze do świata polityki. W 2014 roku premier Manuel Valls powierzył mu tekę ministra gospodarki, przemysłu i cyfryzacji. Młody i utalentowany minister zaczął zyskiwać popularność oraz przychylność mediów. Już wtedy spekulowano, iż Macron przygotowuje się do wyborów prezydenckich w 2017 roku. W kwietniu 2016 roku założył ugrupowanie En Marche!, co spotkało się z nieprzychylną opinią prezydenta Hollande’a. 30 sierpnia 2016 roku złożył dymisję, a wkrótce ogłosił swoją kandydaturę.

W przeciwieństwie do swojej rywalki Marine Le Pen, Emmanuel Macron jest zwolennikiem integracji europejskiej, opartej na zasadach solidarności i wspólnej odpowiedzialności. Utożsamiany z socjaldemokracją, sam siebie określa jako centrystę i liberała. Otwarcie przeciwstawia się, a nawet potępia nacjonalizm i eurosceptyzm, które niewątpliwie wyznaczają linię programową Frontu Narodowego Le Pen. Jest zwolennikiem sankcji wobec  krajów łamiących prawa i zasady unijne, w tym Polski.

Ciekawymi rysami jego sylwetki są nie tylko sprawy zawodowe, ale i prywatne. Do dziś wiele sensacji i zainteresowania budzi kwestia jego małżeństwa z Brigitte Trogneux. Starsza o niemalże 25 lat małżonka była w liceum jego nauczycielką francuskiego. Pobrali się w 2007 roku.

Julita DITKOWSKA

Dodaj komentarz