Klub sportowy jako autorytet społeczny – działania Lecha Poznań w środowisku lokalnym

Zazwyczaj mówiąc o autorytecie przychodzi nam na myśl pewna osoba wyróżniająca się na tle innych zachowaniem, bądź poglądami ocenianymi przez ogół społeczeństwa jako pozytywne. Cieszą się one dużym prestiżem oraz poszanowaniem, dając przykład innym jak należy postępować. Jednak czy organizacja bez zdefiniowanego kształtu fizycznego, w której skład wchodzą pojedyncze jednostki, może aspirować do tego miana? 

26 października na INEA Stadionie w Poznaniu odbyła się konferencja naukowa pt.: Klub sportowy jako autorytet społeczny. Ujęcie wieloaspektowe. Organizatorami tego wydarzenia byli m.in. Lech Poznań, Uniwersytet SWPS oraz Sport Analytics. Jednym z głównych punktów programu był wykład dyrektora marketingu Kolejorza Sebastiana Starczewskiego pod nazwą: Lech Poznań jako klub aktywny w społeczności lokalnej. W swojej prezentacji prelegent zwrócił uwagę na fundamenty działalności klubu, strategiczne filary działań oraz obowiązki klubu wobec otaczającego go świata i społeczności. Szczegółowo opisał również akcje mające na celu propagowanie zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej oraz pielęgnowanie pamięci o historii regionu.

Odpowiedzialność i zobowiązanie

Troska o zdrowie to jedna z cech charakterystycznych działalności klubu Lech Poznań w sferze lokalnej. Ich zaangażowanie znajduje swoje odzwierciedlenie w organizacji akcji takich jak Lech na Landach, Kolejorz gra z Klasą czy 500 kalorii za 500 kalorii. Praktycznie podczas każdej z tych akcji uczestnicy nie tylko mają możliwość poznania zawodników i zobaczenia, jacy są poza boiskiem, ale także zadbania o swoje zdrowie. Dodatkowo ostatnia z ww. akcji nawiązuje do wielkopolskiej tradycji związanej z Dniem Świętego Marcina. W tym miejscu warto też, a wręcz należy, napisać o Lech Poznań Football Academy, która ma swoje oddziały w ponad 60 lokalizacjach w całej Polsce, a także jeden zagraniczny – w Londynie. To właśnie w nich tysiące dzieci w wieku od dwóch do 12 lat mają możliwość rozwijać swoje umiejętności, dbać o swoje zdrowie, a przede wszystkim dobrze się bawić.

Pamięć i tradycja

Klub a także kibice bardzo poważnie podchodzą do pielęgnacji pamięci o wydarzeniach ważnych dla Wielkopolan oraz kultywowania tradycji. To właśnie dlatego corocznie biorą oni udział w obchodach rocznicowych Poznańskiego Czerwca ’56 czy Powstania Wielkopolskiego. Wydarzenia te często znajdują też swoje zobrazowanie w postaci specjalnych opraw przygotowanych przez grupy najbardziej zagorzałych kibiców. Klubowi we współpracy z przedstawicielami Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań oraz sponsorską marką Lech Pils udało się również ponad rok temu ściągnąć przed stadion zabytkową lokomotywę Ty51-183, stworzoną w 1956 roku w Zakładach Hipolita Cegielskiego. Symbol poznańskiego klubu stanął na specjalnie zaprojektowanym peronie przed stadionem i natychmiast stał się ogromną atrakcją, cieszącą się wielkim zainteresowaniem.

Wspólnota

Przedstawiciele klubu są zgodni: Jesteśmy, aby dostarczać radość kibicom i powód do dumy. To właśnie w jego ramach tysiące kibiców z całego świata (nie tylko Polski) zrzesza się w jedną wielką rodzinę. Idąc na mecz wszyscy stają się równi. Nie ważne jaką rolę piastują w życiu zawodowym czy jak im się powodzi w życiu prywatnym. Przyświeca im jeden cel – jak najlepiej dopingować swoją ukochaną drużynę. Tu nie ma barier, każdy może odnaleźć swoje miejsce. Osoby niepełnosprawne nie muszą obawiać się wykluczenia, dzięki akcji Lech Bez Barier. W jej ramach w minionym roku aż 1800 osób cierpiących na różne przypadłości mogło na stadionie oglądać zmagania swoich ulubieńców. Sektor Rodzinny umożliwia przyjście na mecz z dzieckiem, co deklaruje co trzecia osoba w badaniu Sport Analytics. Oprócz wrażeń sportowych mają one możliwość spotkania w przerwie meczu piłkarzy, którzy z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w spotkaniu. Dla najmłodszych musi być to ogromne przeżycie.

Na przykładzie działań podejmowanych przez klub Lech Poznań można przychylić się do takiego stwierdzenia – jego zarząd, zawodnicy oraz współpracownicy dają wspaniały przykład dla innych organizacji. Kolejorz przyczynia się do kształtowania wiedzy na temat zdrowia oraz pamięci o wartościach takich jak tradycja czy pamięć o bohaterach. Wreszcie, daje poczucie dumy z pochodzenia i przynależności.

Wiktoria ŁABĘDZKA

Dodaj komentarz