Listopad na Zamku

Fot. Błażej Cisowski/wikimedia.org

Fot. Błażej Cisowski/wikimedia.org

Zapewne dla wielu z Was, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu jest doskonale znane. To jedna z największych instytucji w Polsce, organizująca 700 wydarzeń rocznie. Począwszy od wystaw, koncertów, seansów filmowych, spektakli teatralnych, kończąc na warsztatach edukacyjnych. Zamek chcąc zapobiec smutnym, listopadowym wieczorom, zaplanował nietuzinkowe atrakcje, w których każdy może wziąć udział.

Już 15 listopada rozpocznie się 9. Biennale Fotografii. W ZAMKU zaprezentowane zostaną dwie wystawy: „Czasoprzestrzeń” oraz Verena Blok „I Smell Like Rain”. Artyści zaproszeni do udziału w ekspozycji, w sposób rozmaity poruszają kwestię wizualizacji oraz wielowymiarowości czasoprzestrzeni. Każdy z nich korzysta z innych technik związanych z fotografią. Prezentowane dzieła rozgrywają się w zagięciach i zakrzywieniach rzeczywistości. Będziemy mieli wgląd w makro- i mikrokosmos. Udział w wystawie jest darmowy, a dany wieczór z pewnością rozwinie Twoją kreatywność, nawet jeżeli nie interesowałeś się dotychczas fotografią.

Fani kina również znajdą coś dla siebie, bowiem 18 listopada rusza kolejny Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA. Dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji w nim uczestniczyć, małe wyjaśnienie. Podczas wydarzenia, prezentowane są filmy z całego świata, a wygrać może każdy. Jury złożone z wybitnych twórców kina, krytyków filmowych oraz animatorów kultury przyznaje trzy nagrody: Złoty, Srebrny i Brązowy Zamek. Celem festiwalu jest promocja wydarzeń z szerokiego kręgu polskiej oraz światowej kinematografii współczesnej i klasycznej. OFF CINEMA pragnie przede wszystkim zaskoczyć kinem dokumentalnym, które często jest barwniejsze, aniżeli te oparte na fikcji.

Tydzień później odbędzie się koncert z cyklu „Gramy u siebie”. Tym razem usłyszymy trójkę artystów. Jako pierwsi wystąpią Felix The Baker, których mieliście już okazję usłyszeć w kilku poznańskich klubach. Felix to Jakub Zimny, Daniel Mroczek, Bart Czubala oraz Jakub Rystwej. W ubiegłym roku wydali swój pierwszy krążek „Weirdos Dancing Club”. Tego dnia na scenie zagoszczą również EneDueRabe, których energia z pewnością Was zaskoczy.  Na zakończenie wieczoru będzie można posłuchać Mokrofonu zespołu istniejącego od 5 lat i nieprzerwanie odnoszącego sukcesy. Brzmienie grupy wypływa ze znakomitej pracy sekcji rytmicznej, stanowiącej oparcie dla grunge’owych riffów gitarowych. O chłopakach zrobiło się głośno już po premierze pierwszego kawałka, a na swoim koncie mają współpracę z topowymi muzykami – Robertem Friedrichem czy Maciejem Fortuną.

Harmonogram wszystkich imprez znajdziecie na stronie internetowej CK, a to tylko nieliczne atrakcje zaoferowane przez Zamek. Dlatego, jeśli i nie mieliście jeszcze okazji tam dotrzeć, to pora zapamiętać adres: ul. Św. Marcin 80/82 i zrezygnować z nudnych wieczorów w domu.

Katarzyna NOWACKA

Dodaj komentarz