Muzyka dla Paryża

rock paryz

Nikt nie mógł przypuszczać, że ostatni piątek przejdzie do historii jako tragiczny. Dzień 13 listopada 2015 roku na długo pozostanie w naszej pamięci. Ta data nierozerwalnie będzie łączyć się z myślami o Paryżu, atakach terrorystycznych i ofiarach uwięzionych na koncercie Eagles of Death Metal w klubie Bataclan.

Ten dzień wstrząsnął milionami ludzi na całym świecie. Był to też pierwszy atak terrorystyczny, który w tak bezpośredni sposób dotknął fanów muzyki. Internetowych wiadomości od przedstawicieli muzycznego świata wyrażających smutek, żal i ślących pozytywne myśli w stronę Paryżan posypało się wiele, ale uznano, że to wciąż za mało. Muzyka też chce oddać hołd ofiarom zamachów.

W internecie rozkręcono spontaniczną, oddolną akcję, której celem jest doprowadzenie piosenki Save a Prayer, coveru Duran Duran w wykonaniu Eagles of Death Metal, na szczyty list przebojów. Początkowo akcja miała mieć jedynie charakter lokalny i dotyczyć zestawienia brytyjskiego, jednak szybko zdobyła przychylność na całym świecie. Teraz pnie się na szczyty list w większości europejskich państw.

Aby przyłączyć się do akcji należy legalnie pobrać piosenkę Save a Prayer ze sklepów z muzyką cyfrową i zrobić to do czwartku, do godziny 23:59. Wówczas kończy się zbieranie danych do cotygodniowych zestawień. Aktualnie piosenka znajduje się w pierwszej dziesiątce w jedenastu krajach. W Polsce jest na #10 miejscu.

Wczoraj swoje poparcie dla tego pomysłu wyraził Simon Le Bon z Duran Duran, który oświadczył, że zespół przekaże całą zarobioną na sprzedaży singla kwotę na cele charytatywne. Pieniądze mają trafić do organizacji pokojowej, zajmującej się propagowaniem równości.

Anna OSIŃSKA

Dodaj komentarz