Wielkomiejskie święta

We Wrocławiu powoli myślą już o przygotowaniach do Sylwestra

We Wrocławiu powoli myślą już o przygotowaniach do Sylwestra

W galeriach handlowych mnóstwo ludzi szukających prezentu pod choinkę. Wszędzie rozbrzmiewa „Last Christmas” oraz czuć zapach mandarynek popijanych colą. Czyli zbliża się Boże Narodzenie.

Sezon wystrojonych świątecznie miast w pełni. Jarmarki bożonarodzeniowe, światełka i ozdoby na każdym kroku. Sprawdziłam jak wyglądają przedświąteczne imprezy w wykonaniu trzech miast.

Europejska Stolica Kultury 2016, czyli Wrocław, może kolejny rok pochwalić się jarmarkiem i choinką zapaloną w dniu Mikołajek. Miasto jest pięknie oświetlone wieczorem, cały rynek jest przystrojony w świecące ozdoby. Na jarmarku możemy znaleźć oscypek, minionki, przysmaki litewskie i grzańca. Popijając gorące wino możemy przechadzać się po Bajkowym Lasku, gdzie obejrzymy między innymi „Czerwonego Kapturka” lub historię „Królewny Śnieżki”. Wszyscy uczestnicy mogą wyszukać słynnych wrocławskich, tym razem żywych krasnali, aby się z nimi sfotografować. Zdjęcia są dostępne na stronie jarmarku. Od 20 listopada Wrocław zapewniał na rynku sporo atrakcji dla mieszkańców i turystów. 6 grudnia można było wysłuchać Mikołajkowej orkiestry dętej, a 13 grudnia przejść w paradzie renifera Rudolfa. Już jutro odbędzie się koncert kolęd i pastorałek oraz wrocławskie kolędowanie, czyli śpiewanie przy choince. Jarmark potrwa do 22 grudnia. Następnie rozpoczną się przygotowania do imprezy sylwestrowej na rynku we Wrocławiu.

W Warszawie wybór świątecznych atrakcji jest największy

W Warszawie wybór świątecznych atrakcji jest największy

Stolica kraju rozbłysła na czas świąt. Może też pochwalić się kilkoma jarmarkami. Mogę stwierdzić, że jest spory wybór. Prawie każda dzielnica ma swoje drewniane budki. Odwiedziłam ten ciągnący się od warszawskiej starówki po Stadion Narodowy. Iluminacje świetlne, dobre jedzenie i klimat świąteczny – niczego tu nie brakuje.  Możemy znaleźć tam obwarzanki, oscypki i balony. Niektóre punkty mają formę świecących prezentów. Jarmark rozstawiony wzdłuż alei Ronda Waszyngtona w stronę głównej bramy stadionu możemy zwiedzać do 6 stycznia. Po odwiedzeniu tych kramów możemy skorzystać z lodowiska, które znajduje się na Starym Rynku. Pojeździć na łyżwach możemy również przy Złotych Tarasach czy na placu Defilad.

Podoba wam się świąteczny Poznań?

Podoba wam się świąteczny Poznań?

Poznań zorganizował Festiwal Rzeźby Lodowej, co wyróżniło go pośród innych miast. EKOchoinka to kolejna oryginalna inicjatywa. Stworzona z plastikowych butelek zbieranych od 6 do 14 grudnia, została podświetlona od środka. W Poznańskim Betlejem na Rynku można było zobaczyć już „Dziadka do orzechów”, a 20 grudnia będzie wystawiany spektakl „Opowieść o Rudolfie”. Finałem jutrzejszego dnia będzie przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju i akcja „Gwiazdor odbiera listy od dzieci”. Na poznańskim jarmarku bożonarodzeniowym możemy znaleźć wyroby, ozdoby, jedzenie i picie. Świetną inicjatywą są wystrojone w czapki mikołajkowe pomniki, w tym pomnik Adama Mickiewicza na placu Dwóch Krzyży. Na placu Kolegiackim koziołki poznańskie zostały przystrojone w ubranka świąteczne.

Mimo że wiele wydarzeń czy pomysłów w miastach powtarza się, każde ma swój niepowtarzalny i oryginalny klimat, dzięki któremu możemy poczuć magię świąt.

Dominika KRUSZAKIN

Dodaj komentarz