Strzał w dziesiątkę

W roku premiery „Gwiezdnych Wojen”, przejścia Jarosława Kuźniara z TVN24 do telewizji śniadaniowej oraz uzyskania przez znanego rapera Liroya mandatu posła na Sejm VIII kadencji, działo się także w polskim sporcie. Czas zatem na wielkie podsumowania.

Poniższy ranking dziesięciu najlepszych sportowców powstał w oparciu o typy przedstawicieli działu sportowego redakcji „Fenestry”. Zagłosowali w sumie na dwudziestu trzech sportowców, prezentując swoje typy dla miejsc 1-10. Niemal każdy z nas miał swoich cichych faworytów, jednak nie każdy mógł go zasilić. W zestawieniu nie znaleźli się między innymi Radosław Kawęcki, wicemistrz świata na dystansie 200m stylem grzbietowym, Weronika Nowakowska, wicemistrzyni świata w biathlonowym sprincie w Kontiolahti czy Kamil Stoch, zeszłoroczny triumfator naszego rankingu. Czas jednak na tych, którzy w ubiegłym roku w sposób szczególny odznaczyli się w historii polskiego sportu.

10. Krzysztof Głowacki

14 sierpnia 2015 na gali w Prudential Center w Newark pokonał przez nokaut w jedenastej rundzie broniącego pasa po raz czternasty Marco Hucka i zdobył pas mistrza świata federacji WBO. Jednocześnie Głowacki został czwartym polskim mistrzem świata w historii boksu zawodowego. Dzięki tej walce Polak znalazł się wśród nominowanych przez amerykański magazyn „The Ring” do nagrody za najlepszy nokaut 2015 roku.

9. Rafał Sonik

Początek minionego roku rozpoczął się świetnie dla entuzjastów sportu właśnie za sprawą Rafała Sonika. Jako pierwszy Polak w historii wygrał rozgrywany w Ameryce Południowej Rajd Dakar w kategorii quadów. Cała Polska zwróciła na niego swe oczy podczas czwartego etapu rajdu, podczas którego objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. W tym roku przed popularnym „SuperSonikiem” kolejna walka o triumf w Rajdzie Dakar. Życzymy powtórzenia sukcesu z 2015 roku!

485173318

8. Adam Kszczot

W ubiegłym roku ponownie pokazał, że potrafi walczyć o najwyższe trofea na arenie międzynarodowej. Sięgnął po wicemistrzostwo świata w biegu na 800m w Pekinie. Ustąpił jedynie Kenijczykowi Davidowi Rudishy. Swą fenomenalną dyspozycję potwierdził także w mityngu Diamentowej Ligi, w której triumfował na swoim dystansie w czasie 1:45:55.

1123847b37d46b66545b14b531873322

7. Joanna Jędrzejczyk

W tym roku zrobiło się o niej szczególnie głośno. W nocy z 14 na 15 marca Joanna Jędrzejczyk zdobyła mistrzostwo UFC (Ultimate Fighting Championship) w wadze słomkowej, nokautując swoją przeciwniczkę, Carlę Esperanzę w drugiej rundzie pojedynku. Już w czerwcu obroniła swój mistrzowski pas podczas gali w Berlinie, wygrywając w trzeciej rundzie z Jessicą Penne. Czternastego listopada obroniła także swój tytuł z Valerie Letournau w pięciorundowym pojedynku, walcząc ze złamaną kością śródręcza. Dodatkowo Jędrzejczyk w tym pojedynku ustanowiła dwa rekordy: pierwszy, w ilości zadanych mocnych ciosów w walce o statusie mistrzowskiej – 220 oraz drugi, w ilości zadanych niskich kopnięć w walce mistrzowskiej – 70.

6. Rafał Majka

W wyścigu dookoła Hiszpanii Vauleta a Espana znalazł się w najlepszej trójce, pokonując sławy światowego kolarstwa. Szczególnie dobrze spisywał się na odcinkach górskich, co świadczy o jego doskonałym przygotowaniu technicznym. Triumfował także na etapie Tour de France. Bardzo udany sezon 2015 zaczął się dla niego czwartym miejscem w Tour of Oman, a zakończył drugą lokatą we włoskim wyścigu Mediolan-Turyn.

5. Agnieszka Radwańska

Kibice Agnieszki Radwańskiej mieli w tym roku sporo uciechy ze swojej faworytki. Sezon tenisistka rozpoczęła od zwycięstwa w Pucharze Hopmana, grając w parze z Jerzym Janowiczem. Następnie walczyła o zwycięstwo w finale turnieju w Eastbourne, a w Wimbledonie dotarła aż do półfinału. Wygrała także turnieje w Tokio i Tianjinie. Najważniejszy sukces odniosła na koniec sezonu – w turnieju uznawanym za nieoficjalne mistrzostwa świata, WTA Finals w Singapurze, zajęła pierwsze miejsce, pokonując w ostatnim pojedynku Petrę Kvitovą 6:2, 4:6, 6:3.

4. Piotr Małachowski

Sezon 2015 może uznać za wyjątkowy, jak nie najlepszy w jego karierze. Choć niektórzy mówią, że w ogólnym sukcesie pomogła mu kontuzja Niemca Roberta Hartinga, to nikt już i tak nie odbierze mu zdobytych tytułów. Lekkoatleta został mistrzem świata i zwycięzcą Diamentowej Ligi. W trakcie całego sezonu wygrał aż trzynaście konkursów. Jego doskonała dyspozycja i determinacja spowodowały, że trafił do elity, pozostawiając za sobą najlepszych.

484976726

3. Paweł Fajdek

W tym roku o mistrzu świata było bardzo głośno. Wszystko za sprawą złotego medalu w rzucie młotem podczas mistrzostw świata w Pekinie, którym Fajdek chciał rzekomo zapłacić… za kurs taksówką, a także przypadkowe trafienie młotem swojego trenera, Czesława Cybulskiego podczas jednego z czerwcowych treningów. Sprawy zostały jednak szybko wyjaśnione, a on sam mógł skupić się na treningu, nie zapominając o złocie z Pekinu i innych osiągnięciach: wygranej Uniwersjady oraz pierwszego miejsca w klasyfikacji IAAF Hammer Throw Challenge. Miniony rok jest również wyjątkowy z innego powodu – Fajdek ustanowił nowy rekord Polski: 83,93 m.

2. Robert Lewandowski

To był rok pod gwiazdą Roberta Lewandowskiego. Napastnik Bayernu Monachium i kapitan Reprezentacji Polski rozegrał swoje najlepsze dwanaście miesięcy w karierze, zdobywając w nich aż 49 goli. Najszybszy hat-trick w historii Bundesligi (3 min. 22 sek.), najszybciej strzelone cztery gole (5 min. 42 sek.) i najszybciej strzelone pięć bramek (8 min. 59 sek.) to także wyczyny Lewandowskiego w 2015 roku, za które został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa. Szał na Lewandowskiego trwa i trwać będzie, dopóki nasz lider będzie prezentował tak wyśmienitą formę jak najdłużej.

454076082

1. Anita Włodarczyk

Królowa lekkiej atletyki może być tylko jedna. Mowa tu oczywiście o Anicie Włodarczyk, która w naszym poprzednim rankingu zajęła siódme miejsce. Pierwsze miejsce w tym roku to zasługa fenomenalnego sezonu sportowego naszej mistrzyni w rzucie młotem. W 2015 podczas Festiwalu Rzutów im. Kamili Skolimowskiej Włodarczyk ustanowiła rekord w rzucie – 81,08m, przekraczając magiczną barierę 80m w rywalizacji kobiet. Zdobyła także złoty medal podczas Mistrzostw Świata w Pekinie wynikiem 80,85m, a także trzeci raz z rzędu zwyciężyła w klasyfikacji IAAF Hammer Throw Challenge, jednocześnie zgarniając wszystko, co w minionym sezonie złota królowa miała do wygrania.