Dotknij teatru

www.dotknij-teatru.pl

www.dotknij-teatru.pl

Międzynarodowy dzień teatru, czyli święto uchwalone w 1961 roku i od tej pory obchodzone zawsze 27 marca. Od bardziej formalnej strony wiemy, że ma to na celu wsparcie promocji, a także wymiany informacji na temat teatru na płaszczyźnie międzynarodowej i spowodowanie pogłębienia współpracy ludzi z nim związanych. Szarej publiczności natomiast, ma uświadomić jak dużą rolę odgrywa sztuka. Polska, jak przystało na kraj starający się aby kultura była promowana, również szerzy tę tradycję. I tak zbliża się jedno z wydarzeń, które powstało w oparciu o marcowe święto.

Dotknij teatru to ogólnopolska inicjatywa zapoczątkowana w Łodzi. Ma bardzo proste założenie, daje ona możliwość spotkania się artystów teatralnych z widzami, które ma jeszcze bardziej artystyczny charakter niż zazwyczaj. Dzieje się dużo – wystawy, spektakle, koncerty i wiele innych, wszystko aby popularyzować teatr w bardziej przystępny sposób. A to za sprawą wprowadzenia widza w ten świat ‘’od kuchni”. Nic dziwnego, że ową działalność szybko podzieliły z Łodzią inne miasta. W samym 2015 roku udział w akcji wzięło ich aż 55 – co dało około 800 wydarzeń. Kilka dni po początku wiosny tego roku, rozpocznie się już siódma edycja projektu, będzie trwała od 30 marca do 3 kwietnia, a efekty będą z pewnością równie spektakularne jak w poprzednich latach.

Poznań działa

 W całym wydarzeniu nie mogło zabraknąć Poznania. Większość z nas może więc swobodnie wybrać się na artystyczne spotkania, które będą tu zorganizowane. Na stornie teatru polskiego już podzielono się z nami harmonogramem, w którym znajdziemy te płatne spotkania jak i jedno, na którym przywita nas wstęp wolny. Codziennie będziemy mieli zaoferowane różne rodzaje przedsięwzięć, z czego każde inaczej ma oddziaływać na odbiorców. „Cud mniemany” – mała premiera, od niego zaczyna się przygoda. Mała Premiera to nowy projekt Teatru Polskiego w Poznaniu, którego założeniem jest przygotowanie, równolegle z premierą realizowaną przez aktorów zawodowych, tego samego tytułu z młodzieżą. Cena za wstęp to 5 zł – zdecydowanie wpisuje się to w studencką kieszeń. Apeluję o poświęcenie tego jednego piwa na rzecz biletu! Następnym elementem programu są „Przechadzki teatralne” – wstęp darmowy (więc jeszcze bardziej godne zainteresowania), podczas którego zawitamy za kulisy w Teatrze Wielkim. Podczas godzinnego zwiedzania dowiemy się m.in. dlaczego nie można gwizdać w teatrze oraz innych sekretów skrywanych w gmachu. Z kolei od 1 kwietni do końca projektu wystawiane będą dwa spektakle – „Krakowiacy i górale” oraz „Ojczyzna”. Streszczając krótko, są to kolejno – sprawa rewolucji i pytanie o to czym jest ojczyzna. Jak widać, każdy znajdzie coś dla siebie – mniej lub bardziej interesującego.

Do pięciu razy sztuka

 Mamy więc pięć dni, podczas których czeka nas wiele atrakcji wartych aby się z nimi zapoznać. Z pewnością większość nie zawita tam codziennie, ale wybranie się chociaż podczas jednego dnia już będzie dużym sukcesem, zwłaszcza jeżeli do teatrów zazwyczaj jakoś nam nie po drodze. Dotknij teatru to nie jedyna akcja, która wspomaga nas w zbliżeniu się do sztuki, ale jest dobrą okazją żeby zacząć. Inicjatywa i realizacja na pewno są godne podziwu, zwłaszcza biorąc pod uwagę zasięg działania jaki osiągnięto. Aby się tam wybrać zachęcają też ceny biletów bo to mimo wszystko kwestia, która najbardziej ogranicza studentów w obcowaniu z kulturą. Korzystajmy więc z ekonomicznych rozwiązań! Pójdź, zobacz, oceń. Być może zakochasz się w tych deskach i staniesz się stałym bywalcem. Ewentualnie możesz stwierdzić, że to był twój najgłupszy pomysł – ale nie zakładajmy czarnych scenariuszy. Doceńmy teatr chociaż raz do roku w jego święto, nie bądźmy samolubni.

Klaudia ZIMOWSKA

Dodaj komentarz