Powrót do przeszłości

Źródło: Ambitny kolaż przygotowany na potrzeby artykułu.

Źródło: Ambitny kolaż przygotowany na potrzeby artykułu.

Jestem na koncercie Ani Dąbrowskiej w auli UAM. Jestem tam wraz z wolontariuszami poznanymi w czasie wydarzenia. Zarówno on jak i ona mają po 16 może 17 lat. Rozbrzmiewa piosenka „W spodniach czy w sukience”, która została wydana na albumie z roku 2008. To był hit. Podekscytowana zwracam się do moich młodszych kolegów i słyszę… nie znamy tego. Zapraszam zatem w podróż do polskich piosenek, które słuchaliśmy gdy byliśmy w podstawówce czy gimbazie.

 Zacznę z przytupem czyli od zespołu Virgin. Dorota Rabczewska, którą mogliśmy poznać dzięki polsatowskiemu programowi „Bar”, rozpoczyna karierę sceniczną. Jest rok 2004, Doda jest po operacji plastycznej piersi, którą być może zafundował jej przyszły (a teraz były) mąż Radosław Majdan. Już wytatuowali swoje imiona na rękach – czego potem będą żałować, Radek Dorotę zasłonił Indianinem – miłość kwitnie na oczach mediów. W teledysku do piosenki „Dżaga” występuje oczywiście Majdan. To singiel wydany zaraz po odejściu z programu by promować drugi krążek grupy Virgin. Szał na Dodę i piosenki rozpoczął się. Kto z was pamięta tańczenie wolnego do „2 Bajek” albo śpiewania pod prysznicem „Nie daj się”.

 Zostajemy w roku 2004. Program „Idol” wyłonił wiele gwiazd polskiej sceny muzycznej m.in.: Szymon Wydra, Ania Dąbrowska, Tomasz Makowiecki i Monika Brodka. Ostatnia wymieniona wokalistka po wygraniu programu wydaje „Mini-Album” w dwóch częściach. Piosenka „Ten” przypadła do gustu słuchaczom. Była non-stop puszczana w radiu oraz grana we wszystkich możliwych miejscach publicznych. Kolejne utwory, które śpiewała cała Polska to: „Miał być ślub” czy „Znam cię na pamięć”. Jak mogliśmy się potem dowiedzieć pierwsze dwa albumy artystki to silne naciski wytwórni, która bardzo mocno wpływała na utwory znajdujące się na krążkach. Na single Ani Dąbrowskiej musieliśmy trochę poczekać. Brała udział w pierwszej edycji programu w roku 2002, w którym zajęła 8. miejsce. „Samotność po zmierzchu” to pierwszy album Ani, który poprzedza singiel „Tego chciałam”, później stał się przebojem. Dziewczyny czy płakałyście do tej piosenki?

Dobry start, kiepska kontynuacja

 Przenosimy się do roku 2006. W głośnikach rozbrzmiewa „I choć byś upadł na kolana, i choć byś błagał. To już nie działa na mnie, żegnaj twoja strata…” – to Kasia Cerekwicka która swoją karierę muzyczną rozpoczęła w roku 1997 występując w programie „Szansa na sukces”. Dopiero dziewięć lat później Kasia chce zabłysnąć. Zabłysnęła. Jedną piosenką. Teraz występuje w takich programach jak „Toja twarz brzmi znajomo”. Tytuł programu mówi o karierze Cerekwickiej ale powinno być NIEznajomo. Urodzona w Bytomiu artystka po nieudanym występie na Eurowizji w roku 2006 wydaje singiel, który staje się ogólnopolskim przebojem. Kto to taki? Gosia Andrzejewicz z utworem „Pozwól żyć”. Potem były jeszcze dwa intensywnie grane utwory ale na nich zakończyła się dobra passa wokalistki. Potem były konflikty, gepardy a teraz dziecko.

Inspiracje z zachodu

 Wszyscy je znamy i ich piosenki były zawsze hitami. Szokiem był fakt że jedna z wokalistek zgoliła głowę na łyso upodabniając się do amerykańskich raperów. Mowa oczywiście o Sistars i wydanym w 2004 roku teledysku do piosenki „Sutra”. Grupa ma na koncie jeszcze przebój pod tytułem „Na dwa”. Przejdźmy do hip-hopu. Początki dziesięciolecia owocowały zachwytem nad tym gatunkiem przyciągniętym prosto z USA. Każdy z nas na oście śpiewał piosenki: Jeden Osiem L „Jak zapomnieć”, Trzeci Wymiar i „Dla mnie masz stajla” , 52 Dębiec „To my Polacy” ablo Ascetoholix „Suczki”, które były hitem potańcówek. Każdy z nas kiedyś chciał zostać raperem.

 Jeśli jakąś z waszych ukochanych piosenek pominęłam, to macie okazje usiąść przy komputerze i odgrzebać je w otchłani internetów swoje ukochane single. Można też powrócić do wydarzeń z przeszłości i zobaczyć jak wszystko się zmieniło.

Dominika KRUSZAKIN

Dodaj komentarz