Niekulinarna mączka

Jeśli macie ochotę zobaczyć nieco inny rodzaj mączki, koniecznie śledźcie poczynania tenisistów w tegorocznym Roland Garros/Źródło:tennis-pulse.com

Mąka zwykle kojarzy się z pysznymi ciastami i babeczkami. A na pewno z bielą – jednak, jak się okazuje, nie dla wszystkich. Dla fanów tenisa ziemnego mączka jest ceglana i zdecydowanie nie nadaje się do jedzenia.

Pierwszy Roland Garros odbył się w 1891 roku, a jego zwycięzcą został H. Briggs. Pokonał on w finale P. Baigneresa 6:3, 6:2. Warto wspomnieć, że na początku turniej ten był przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn. Pierwszy raz panie rywalizowały w tym rozgrywkach w 1897 roku, wygrała Adine Masson. W pierwszych zawodach brali udział wyłącznie Francuzi. Dlatego turniej nazywano Mistrzostwami Francji. Dopiero w 1925 roku stały się one międzynarodowe i zyskały dzisiejszą formułę rozgrywki, tzn. single męskie rozgrywane do trzech wygranych setów. Na początku grano na kortach trawiastych, jednak zmieniło się to w roku 1912 – nową nawierzchnią stała się mączka. Od 1928 roku stałym miejscem ich rozgrywania stały się korty imienia Rolanda Garossa. Był on wybitnym lotnikiem i bohaterem wojennym, który zginął w walce pięć tygodni przed zawieszeniem broni. W 1968 roku rywalizować mogli zarówno amatorzy, jak i zawodowcy.

Naprawdę jaka jesteś, nie wie nikt

Nawierzchnia ta często sprawia problemy zawodnikom. Jest niewygodna dla tenisistów i tenisitek posiadających mocny serwis. Wynika to z faktu, że piłka po odbiciu się od mączki ceglanej zwalnia, a przy okazji jej kozioł jest o wiele wyższy niż w przypadku pozostałych nawierzchni. Jest to spowodowane jej szorstkością oraz dużym tarciem. Gra jest trochę wolniejsza. Możemy podziwiać dłuższe wymiany, bo zawodnikom jest łatwiej dojść do piłki. Charakterystyczne dla tego rodzaju kortu są ślady po ślizgach. Rzadziej również stosuje się system Hawk-Eye, ponieważ zarys odbicia piłki utrzymuje się wystarczająco długo.

Ciekawostki

Trofeum męskie jest znane jako „Coupe de Mousquetaires”, na cześć czterech francuskich tenisistów. Rene Lacoste, Jacques Brugnon, Jean Borotra i Henri Cochet w 1928 roku wygrali Puchar Davisa.

Inną ciekawostką jest to, że w latach 1946 i 1947 turniej rozgrywany był po Wimbledonie, jako trzeci Wielki Szlem.

Proces szkolenia tzw. zbieraczy piłek (ball boys) rozpoczyna się już kilka tygodni przed inauguracją turnieju, aby dzieci w wieku 12-16 lat były odpowiednio przygotowane na te wyjątkowe zawody.

Najmłodszym zwycięzcą French Open jest Michael Chang, który unosząc trofeum w 1989 roku miał 17 lat. Z kolei najstarszym posiadaczem tytułu jest Andre Vacherot, który wygrywając miał 40 lat.

U pań statystyki te wyglądają nieco inaczej. Najmłodsza w historii zwyciężczyni, Monica Seles, wygrała Roland Garros w wieku 16 lat, a najstarsza – Zsuzsa Körmöczy – 33.

Najwięcej wygranych w tym turnieju ma na swoim koncie Rafael Nadal – jego nazwisko widnieje na pucharze 10 razy. U pań króluje Chris Evert z siedmioma zwycięstwami.

Tegoroczny French Open rozpocznie się 27 maja, a zakończy 10 czerwca. Drugi tegoroczny Wielki Szlem z pewnością przyniesie ze sobą mnóstwo sportowych emocji.

Paulina ERPEL

Dodaj komentarz