Podsumowanie roku z wyszukiwarką Google, czyli czego szukaliśmy w Internecie

Podsumowanie Google’a obejmuje tematy, którymi żyli Polacy, ale i problemy, które za pomocą wyszukiwarki próbowali rozwiązać (źródło: Caio Resende/pexels.com).

Jak głosować w wyborach do UE, ale też jak długo gotować grzyby – to jedne z tych pytań, na które odpowiedzi Polacy szukali najczęściej. Google ujawnia, jakie jeszcze tematy w Internecie cieszyły się w tym roku największą popularnością.

Tradycyjnie na krótko przed zakończeniem roku kalendarzowego firma Google, która chlubi się utworzeniem najpopularniejszej przeglądarki internetowej na świecie, udostępniła podsumowanie 2019. Zestawienie opiera się na frazach, których użytkownicy korzystający z Google’a szukali najczęściej. Według najnowszych badań w Polsce wyszukiwarkę wybrało około 98% polskich internautów. Daje to więc wyniki, które śmiało można nazwać streszczeniem tych wydarzeń, którymi w ostatnim czasie żyliśmy i które elektryzowały nas najbardziej.

Okazuje się, że 2019 był dla polskich internautów przede wszystkim rokiem strajku nauczycieli. Hasło to bowiem wpisywaliśmy w wyszukiwarkę najczęściej, dzięki czemu fraza uplasowała się na szczycie zestawień, takich jak „Wydarzenie” czy „Najszybciej zyskujące na popularności”. Zajmował nas przebieg negocjacji, warunki stawiane przez stronę pedagogów, ale także data zakończenia strajku i powrotu placówek do normalnego funkcjonowania. Oprócz tego interesowaliśmy się śmiercią Pawła Adamowicza, która wstrząsnęła nami na początku roku. Prezydent Gdańska zajął drugie miejsce w kategorii „Ludzie”. Tuż przed nim znalazł się producent filmowy Piotr Woźniak-Starak, którego tragiczny wypadek na jeziorze Kisajno śledziliśmy w sierpniu. 

Czym jeszcze żyliśmy? Jak się okazuje, nie pozostaliśmy obojętni na wieści, które dotarły do nas z Francji – w polskim rankingu nie zabrakło bowiem pożaru paryskiej katedry Notre-Dame. Naszą ciekawość budziły też wyniki październikowych wyborów parlamentarnych czy dokument Tomasza i Marka Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”, który zwrócił uwagę opinii publicznej na problem pedofilii w Kościele. Popularnością cieszyła się również ukraińska produkcja „Zniewolona”, która szturmem zdobyła zainteresowanie milionów widzów telewizyjnej Jedynki. Oprócz Pawła Adamowicza i Piotra Woźniak-Staraka, najczęściej szukaliśmy informacji także o żonie producenta filmowego Agnieszce, o laureatce Literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk czy zaginionym Dawidzie Żukowskim. Często wyszukiwaną frazą byłą także zwyciężczyni Eurowizji Junior Viki Gabor, a także triumfatorka dziesiątej edycji The Voice of Poland – Alicja Szemplińska. 

W obliczu minionych wydarzeń, takich jak wprowadzenie w Warszawie karty LGBT+ czy śmierć nastolatek w koszalińskim escape roomie, pytaliśmy wyszukiwarkę, czym jest LGBT i escape room. Oprócz tego szukaliśmy definicji większości konstytucyjnej, apostazji i PPK. Jak się okazuje, byliśmy zainteresowani spełnianiem obowiązków obywatelskich, starając się dowiedzieć, jak głosować w wyborach zarówno parlamentarnych, jak i do Parlamentu Europejskiego. Oczywiście jak zawsze ciekawiło nas, ile pieniędzy zebrał WOŚP, ale także wyjątkowo w tym roku – ile zarabiają nauczyciele.

Z pełnym zestawieniem najpopularniejszych haseł można zapoznać się na trends.google.com

Paulina PSZCZÓŁKOWSKA