Wspomnienie Damy Lewicy

PAP/ Wiktor Dąbkowski

– Pani Poseł Krystyna Łybacka była politykiem wyjątkowym. Dlatego też cieszę się bardzo, że miałem okazję  poznać ją osobiście. Połączenie ogromnej wiedzy merytorycznej i naturalnych cech osobistych powodowało, że stawiałem ją zawsze za wzór dla innych polityków – wspomina Prodziekan WNPiD ds. Studenckich Szymon Ossowski. Wiadomość o śmierci Krystyny Łybackiej zaskoczyła wielu. Ciepłe słowa na jej temat płyną teraz ze wszystkich stron sceny politycznej.

Krystyna Łybacka miała coś, co niezwykle rzadkie w polityce. Potrafiła rozmawiać z każdym niezależnie od tego, z której części sceny politycznej się wywodził. Jej koledzy wspominają, że nie brała udziału w politycznych szarpaninach, za to zawsze skupiała się na tym co ważne i rozwiązywała sprawy w sposób merytoryczny. Była Wielkopolanką, bardzo lubianą w regionie. Przez lata była tu wybierana jako posłanka na Sejm, a w 2014 roku wygrała w wyborach do Europarlamentu. Była też częstym gościem na WNPiD.

– Dzięki swojej postawie była szanowana i lubiana przez ludzi o bardzo różnych poglądach, także wśród swoich przeciwników politycznych, co nie zdarza się przecież często. Całe życie poświęciła polityce i ludziom. Co niezwykle ważne, umiała rozmawiać z każdym, bez względu na wiek, wykształcenie, światopogląd. Tym zdobyła ogromny szacunek i sympatię poznaniaków. Dzięki temu wygrywała wybory nawet wtedy, gdy jej formacja polityczna była w kryzysie i nie startowała z „jedynki” na liście. W sporach politycznych nie atakowała swoich przeciwników personalnie, zawsze spierała się z nimi na argumenty. Była też niezwykle otwarta na rożne środowiska, w tym naukowe. Była częstym gościem na WNPiD. Wszystkim nam będzie jej bardzo brakowało. Może to zabrzmi górnolotnie, ale dziś bardzo brakuje w polskiej polityce ludzi takiego pokroju, jak Pani poseł Krystyna Łybacka. Dzięki takim ludziom polska polityka była po prostu lepsza – wspomina posłankę prof. UAM dr hab. Szymon Ossowski.

Po śmierci byłej posłanki wielu polityków postanowiło zabrać głos i pożegnać koleżankę. Robert Biedroń napisał: „Odeszła Krystyna Łybacka, wielka dama polskiej lewicy. Wielkością jej było to czego w polityce najmniej: mądrość, empatia, czułość i kultura. Będziemy tęsknić za Tobą, Krysiu”.

Głos na Twitterze zabrał również Prezydent RP, Andrzej Duda: „Odeszła Pani Minister Krystyna Łybacka. Wielka i niezwykle elegancka Dama. Piękny Człowiek. Bardzo będzie Jej brakowało w polskim życiu i w polityce. Łączę się w żalu z Najbliższymi Pani Minister, Przyjaciółmi i Tymi wszystkimi, co łzę w oku mają. RiP”.

Wypowiedziała się również Barbara Nowacka: „Smutna wiadomość – zmarła Krystyna Łybacka. Minister edukacji, posłanka, ekspertka. Ale przede wszystkim przyzwoita, lojalna i silna osoba. Nieczęste w polityce. Żegnaj, Krystyno”. 

Głos zabrał także wieloletni współpracownik Łybackiej, Leszek Miller: „Krystyna Łybacka nie żyje. Odeszła wielka dama polskiej polityki. Znakomita minister edukacji, wieloletnia posłanka do Sejmu z ramienia SLD. Ceniona członkini Parlamentu Europejskiego. Wielkopolanka o błyskotliwej inteligencji. Dobry i uczciwy Człowiek. Cześć Jej pamięci”.

Krystyna Łybacka była doktorem nauk matematycznych oraz wykładowczynią akademicką. Mimo jej zamiłowania do dyscyplin ścisłych, wielu uważa, że miała duszę humanistki. Lubiła brać sprawy w swoje ręce, dlatego też postanowiła zająć się polityką. W 1991 roku zdobyła mandat poselski, który sprawowała nieprzerwanie przez wiele lat. Była posłem na Sejm I, II, III, IV, V, VI i VII kadencji. W 2001 roku została ministrem edukacji narodowej i sportu w rządzie Leszka Millera, równocześnie będąc wiceprzewodniczącą SLD. W trakcie ponad dekady sprawowania mandatu, Łybacka była zaangażowana w prace wielu komisji sejmowych. Były to m.in. :Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży, Komisja Konstytucyjna Zgromadzenia Narodowego, Komisja Obrony; Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych. Była również przewodniczącą Komisji Nadzwyczajnej do Spraw Ratyfikacji Konkordatu oraz przewodniczącą Podkomisji Stałej ds. Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W latach 2014-2019 była europosłanką. Również w Parlamencie Europejskim była doceniana i zauważana. W 2019 roku została uznana za najbardziej pracowitego europosła w kategorii edukacja, kultura i media w ramach plebiscytu MEP Awards organizowanego przez „The Parliament Magazine”. Wraz z zakończeniem kadencji, odeszła z polityki. Zmarła w poniedziałek 20 kwietnia w poznańskim szpitalu w wieku 74 lat. Pośmiertnie, decyzją prezydenta, nadano jej Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Oliwia TROJANOWSKA