Co warto wiedzieć o konferencji: „Wybory w czasie pandemii”?

„Wybory w czasie pandemii” to konferencja online organizowana przez Koło Naukowe Psychologii Polityki działające na WNPiD, która odbędzie się już 4 czerwca. Jak podają organizatorzy, proponowane obszary tematyczne wydarzenia to m.in.: kampania wyborcza w Polsce, wybory na świecie, czy przede wszystkim pandemia COVID-19 w czasie wyborów.

O kulisach wydarzenia opowiedziała nam Joanna Radzioch, Sekretarz Konferencji oraz Przewodnicząca Koła Naukowego Psychologii Polityki.

– Podczas pandemii koronawirusa Koło Naukowe Psychologii Polityki spotyka się online. Uważamy, że niezwykle istotne jest podtrzymanie łączących nas więzi. Na bieżąco komentujemy sytuację polityczną – na świecie i w Polsce. Podczas jednego z takich spotkań Członkini Koła – Kinga Wieczorek zaproponowała, abyśmy stworzyli wydarzenie naukowe, na którym będzie możliwość przedyskutowania i naukowego spojrzenia na to, co obecnie się dzieje. Osobiście podzielam to zdanie. Ponadto, bardzo ważne jest również to, że dzięki takiemu wydarzeniu podtrzymane zostaną więzi między wykładowcami i studentami. Jako koło naukowe, które w nazwie zawiera termin „psychologia polityki” jesteśmy bardzo żywo zainteresowani naukową debatą w zakresie wpływu koronawirusa na decyzje polityczne – mówiła Sekretarz Konferencji.

Joanna Radzioch wspomniała również o swoim pozytywnym zaskoczeniu wywołanym dużym zainteresowaniem, które konferencja wzbudziła w środowisku akademickim. – Mamy blisko 40 prelegentów oraz ponad 100 zgłoszonych słuchaczy. Warto dodać, że uczestnicy bierni musieli zadeklarować udział, a zatem dobrowolnie podjęli się takiej aktywności i poświęcenia czasu – mówiła.

Przewodnicząca Koła Naukowego Psychologii Polityki opowiedziała również nieco o różnicach oraz trudnościach, które organizatorzy napotkali w trakcie realizowania konferencji online w opozycji do jej tradycyjnej formy.

 – Przede wszystkim musieliśmy przygotować zaplecze techniczne w programie Microsoft Teams. Niezależnie od sposobu organizacji konferencji jak zwykle możemy liczyć na wsparcie Dziekana Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa prof. UAM dr hab. Andrzeja Stelmacha oraz Opiekuna Naukowego Koła dr. Łukasza Scheffsa. Dodatkowo patronat nad wydarzeniem objął prof. UAM dr hab. Paweł Antkowiak. Te trzy niezwykle merytoryczne osoby bardzo wspierają nasze studenckie działania, za co w imieniu wszystkich Członków Koła Naukowego Psychologii Polityki bardzo dziękuję. To nie jest pierwszy raz, gdy ci wykładowcy nam pomagają w urzeczywistnianiu naszych planów. Bardzo mogliśmy na nich liczyć przy organizacji konferencji naukowej Debiut Młodych Naukowców, która odbyła się w marcu w Gnieźnie – mówiła Sekretarz Konferencji.

My również jako redakcja cieszymy się z dużego odzewu, który uzyskała konferencja. Organizatorom oraz wszystkim prelegentom życzymy udanych paneli, a słuchaczom wyciągnięcia ciekawych wniosków. Termin zapisów zarówno na czynne jak i bierne uczestnictwo w konferencji: „Wybory w czasie pandemii” niestety minął, my jednak zachęcamy wszystkich do obserwowania działalności Koła Naukowego Psychologii Polityki również na innych polach.

Oliwia TROJANOWSKA