Ostatni szlif: Wiedza o społeczeństwie

Jeśli został Ci tydzień do matury z WOS-u, a Ty nie wiesz już, co jeszcze warto powtórzyć, ten artykuł jest dla Ciebie. Jako osoba, która przeżywała przedmaturalną gorączkę rok temu, stworzyłam ostateczny plan działania na ostatnie dni przed egzaminem. Jest to mój subiektywny wybór najważniejszych spraw, które pojawiają się praktycznie rok w rok na maturze, a według sprawozdań z minionych egzaminów nie wypadają najlepiej. Czas to zmienić! Oto plan działania, który może pomóc Ci poczuć się pewniej, kiedy zostaniesz sam na sam z testem egzaminacyjnym.

Dzień 1:

Nie zostawiaj najbardziej wyczerpujących rzeczy na koniec. Uważam, że dziś warto zacząć od organizacji międzynarodowych, których powtórka może się okazać dla Ciebie zbyt obszerna dzień przed egzaminem.

 1. Powtórz strukturę ONZ, genezę oraz agendy i ich główne zadania. Nie zapomnij upewnić się, że wiesz dokładnie kto obecnie obejmuje stanowisko Sekretarza Generalnego tej organizacji.
 2. Powtórz strukturę NATO, genezę oraz najważniejsze operacje organizacji – pokojowe i militarne.
 3. Oglądaj zdjęcia – siedzib organizacji, Sekretarzy Generalnych oraz flag – fotografie są zawsze w arkuszu!

Dzień 2:

Mając jakiś tydzień do matury z WOS-u na pewno wiesz wiele o Unii Europejskiej. Nie zaszkodzi Ci jednak powtórka informacji – w końcu integracja europejska to bardzo obszerny temat.

 1. W pierwszej kolejności powtórz sobie jej genezę – poczytaj o ojcach założycielach, następnie przypomnij sobie wszystkie traktaty poczynając od rzymskich, a kończąc na lizbońskim. Nie zapomnij również o rozszerzeniach struktur organizacji o nowych członków na przestrzeni lat. Na końcu powtórz strukturę UE oraz krótko scharakteryzuj jej najważniejsze instytucje i organy.

Sprawdź siebie – czy znasz różnicę między Radą Unii Europejskiej a Radą Europejską? Czy wiesz gdzie znajduje się siedziba Parlamentu Europejskiego, a gdzie Europejskiego Banku Centralnego?  Kto obecnie sprawuje prezydencję w Radzie UE? W jakich latach sprawowała ją Polska? Kto jest obecnie Przewodniczącym Komisji Europejskiej? Koniecznie sprawdź!

 1. Jeszcze raz zdjęcia, zdjęcia, zdjęcia! Nie musisz znać od razu wszystkich europosłów, ale główne twarze instytucji UE wypada. Nie zapomnij również o oglądaniu fotografii ich siedzib.

Dzień 3:

Dzisiaj zajmiemy się czymś, o czym na pewno nie raz rozmawialiście na zajęciach – konflikty. Jeśli dodasz do tego powtórkę z mapy świata, będzie to idealne połączenie! Pamiętaj jednak, że w tej kwestii absolutnie najważniejsza jest znajomość mapy Europy. W celu ćwiczenia położenia różnych krajów polecam aplikacje quizowe z mapą. Przy okazji tego tematu nie zapomnij również powtórzyć zasad prawa międzynarodowego. Na pewno nie zaszkodzi!

 1. Powtórz mapę świata, a wraz z nią podstawowe informacje o konfliktach międzynarodowych i etnicznych na świecie. Upewnij się, że potrafisz je lokalizować – nie chcesz nie otrzymać punktu tylko dlatego, że pomyliłeś numerek na mapie.
 2. Skup się również na mapie Europy – bardzo prawdopodobne, że jakiś jej fragment pojawi się w arkuszu!
 3. Powtórz historyczny rozwój praw człowieka oraz ich generacje.

Dzień 4:

Dzisiaj mała powtórka z systemów partyjnych oraz  różnych koncepcji genezy państwa. Te tematy lubią się wkraść w zadania maturalne. Przy okazji przypomnisz sobie podstawowe różnice jakie występują w systemach politycznych między niektórymi państwami.

 1. Powtórz koncepcje genezy państwa. Zwróć szczególną uwagę na różnice w rozumieniu umowy społecznej przez Hobbesa i Locke’a.
 2.  Powtórz systemy partyjne w państwach demokratycznych i niedemokratycznych – wpisz każdy z nich i podopisuj do nich przykłady państw, w których dany system występuje. Powtórz również typy systemów wyborczych. Poćwicz obliczanie głosów metodą D’Hondta. Przeanalizuj metodę proporcjonalną występującą w Polsce w wyborach do Sejmu RP oraz większościową, w przypadku wyborów do Senatu RP.

Dzień 5:

Na dzisiaj podwójne wyzwanie. Bierzemy na tapetę organy konstytucyjne oraz mniejszości narodowe i etniczne w Polsce. Tylko spokojnie – jeszcze czeka Cię utrwalenie tych wiadomości poprzez czytanie naszej ustawy zasadniczej.

 1. Powtórz informacje dotyczące mniejszości etnicznych i narodowych zamieszkujących Polskę. Scharakteryzuj każdą. Przybliż sobie również przepisy prawne jakie ich dotyczą (zwróć uwagę na kwestię ich języka w przestrzeni publicznej).
 2. Kompetencje organów konstytucyjnych – za co odpowiada Sejm a za co Senat? Czym zajmuje się NIK i KRRiT? Ile trwają kadencje na poszczególnych stanowiskach?
 3. Oglądaj fotografie przedstawicieli organów konstytucyjnych. Staraj się kojarzyć ich nazwiska, wizerunek i stanowisko.

Dzień 6:

Przedostatni dzień – nie będzie trudno. Dzisiaj powtórz sobie proces legislacyjny w Polsce.

 1. Proces legislacyjny – ustawa zwykła, budżetowa i pilna, a także ścieżka legislacyjna wymagana do zmiany Konstytucji RP.

Dzień 7:

To już prawie koniec udręki. Dzisiaj przeczytaj tylko uważnie ustawę zasadniczą. Do południa powtórz wszystko w punktach, a resztę dnia postaraj się odstresować. Komediowy film bez wymagającej fabuły to świetny pomysł! Twój mózg potrzebuje przetworzyć wszystkie informacje i odpocząć przed egzaminem.

 1. Przeczytaj Konstytucję RP – skup się na tym czego nie pamiętasz i postaraj się wszystko utrwalić – może Cię to uratować podczas pisania wypracowania.
 2. Raz jeszcze obejrzyj wszystkie fotografie z całego tygodnia.

Dzień egzaminu:

Weź głęboki oddech, bo jesteś świetnie przygotowany! Powodzenia!

radzi Oliwia TROJANOWSKA