Zapraszamy na II edycję Forum Krytyki Filmowej (21-23 kwietnia 2022 r.)

II FKF to wydarzenie zarówno dla krytyków i dziennikarzy, jak i pasjonatów kina oraz tych, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w pisaniu o flmach. / Źródło: mat. prasowe II Forum Krytyki Filmowej

Zainaugurowana w 2019 roku i związana wówczas z Obchodami Jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego I edycja tego wydarzenia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem oraz powodzeniem zarówno wśród środowiska akademickiego, jak i przedstawicieli branży krytyczno-filmowej. Tegoroczna konferencja, ponownie organizowana przez Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM, odbędzie się w terminie 21-23 kwietnia w budynku Fredry 10. Na wszystkie panele i wykłady zapraszamy do Sali Teatralnej.

Motywem przewodnim nowej edycji będą przemiany dokonujące się na niwie dzisiejszej krytyki. W ostatnich latach jesteśmy bowiem świadkami odchodzenia od wyłącznie pisanej formy dziennikarstwa filmowego i coraz częściej obserwujemy coraz świeższe sposoby krytycznego opowiadania o kinie. W programie Forum nie zabraknie paneli skoncentrowanych wokół wideo-esejów (gościć będziemy chociażby Filipa Uzdowskiego tworzącego kanał „Skazany na film”), podcastów (swoją obecnością zaszczyci nas m. in. Michał Oleszczyk) czy portali internetowych (typu „Filmawka”).

Nie zabraknie również dyskusji dotyczących przyszłości papierowych form wyrazu krytycznego (poprowadzi Anita Piotrowska) oraz kilka historycznych spotkań, na których zaproszeni eksperci zastanawiać się będą chociażby nad tym, jak badać współczesną krytykę filmową (rozmowę moderować będzie prof. Katarzyna Mąka-Malatyńska). To tylko krótki przegląd całego planu wydarzenia, z którym warto zapoznać się na social mediach Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych. II Forum Krytyki Filmowej odbywa się pod patronatem i dzięki wsparciu Dziekana Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.

Jako członek komitetu organizacyjnego Forum serdecznie zapraszam Was do uczestnictwa w wydarzeniu oraz włączenia się w gorącą dyskusję podczas konkretnych paneli tematycznych. Jeśli interesujecie się wskazanymi obszarami krytyki filmowej, chcecie podszlifować swój warsztat krytyczno-pisarski lub po prostu pogłębić swoją refleksję nad kinem, nie może was tam zabraknąć!

Widzimy się od 21 do 23 kwietnia w Sali Teatralnej w budynku Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej naszego Uniwersytetu (wejście od ulicy im. Honoriusza Kowalczyka).

Mateusz DREWNIAK