Pikselowa przyjemność. Dlaczego cosy games zyskują na popularności?

Cozy games to kategoria przyjaznych, relaksujących gier Źródło: Screenshot z gry, „Animal Crossing: New Horizons”

Branża gier rozwija się niezwykle dynamicznie i nieustannie wprowadza na rynek coraz bardziej zróżnicowane tytuły. Szczególnie warte uwagi są tak zwane cozy games. Choć są obecne w świecie gier od praktycznie samego początku, tak na szeroką skalę mówi się o nich dopiero od niedawna. Cozy games to niezwykle zróżnicowany gatunek, obejmujący  strategie, symulacje, gry przygodowe, logiczne i rytmiczne.

Pandemia Covid-19 wywróciła nasze życia do góry nogami. Rzeczywistość dla wielu osób, delikatnie mówiąc, była szczególnie przytłaczająca. Zamknięci w czterech ścianach, spędzający więcej czasu w domu ludzie zaczęli szukać środków zaradczych na pandemiczną gehennę. W tych nieprzyjemnych okolicznościach gry stały się jednym z najpopularniejszych sposobów na spędzanie zbyt dużej ilości wolnego czasu. Cozy games były w tym przypadku strzałem w dziesiątkę.

Gry „dla przyjemności” są zaprojektowane tak, by w jak najoszczędniejszy sposób umilić nam życie. Gatunek ten w pewnym sensie nadaje barw naszej rzeczywistości – zamienia potencjalnie nudne i powtarzalne czynności w coś hipnotyzującego. Zmywanie naczyń, rozpakowywanie kilkunastu walających się po mieszkaniu pudeł i walizek czy przygotowywanie posiłków zazwyczaj nie należy do listy priorytetowych rzeczy do zrobienia, a mimo to, cozy games zamieniają te czynności w coś magicznego. Kolorowe światy pełne odprężającej muzyki i uroczych postaci udowodniły graczom oraz graczkom, że nie potrzeba wysokobudżetowych tytułów Triple-A, aby dać się porwać rozgrywce na długie godziny. To w codziennych czynnościach znajduje się coś kojącego, a gry dla przyjemności w swojej prostocie zapewniają odbiorcom spokojne oraz relaksujące doświadczenia, bez narażania na niepotrzebny stres czy rywalizację. Środowisko cozy games pozwala na całkowite odcięcie się od rzeczywistości oraz, pomimo swojej zróżnicowanej i z pozoru skomplikowanej natury, jest łatwe do zrozumienia.

Nie taki straszny świat cyfrowy

Gry komputerowe często odstraszają nowych odbiorców i odbiorczynie złożonością zasad. W przypadku cozy games nie mają zastosowania zawiłe i pokrętne mechaniki rozgrywki. Przyjemne gry skupiają się na… dostarczeniu przyjemnych doświadczeń. Oznacza to, że nie wymagają wyjątkowych umiejętności czy uprzedniego obycia z medium, za pomocą którego się w nie gra. Wiele z tych produkcji nie ma sprecyzowanego celu czy konkretnego zadania do wykonania, sednem rozgrywki jest po prostu radość z wykonywanej czynności, co powoduje, że nawet najbardziej oporny gracz czy graczka bezproblemowo odnajdzie się w nowym środowisku.

Oprócz niewysokiego progu wejścia kolejnym ważnym aspektem będzie cena, a nawet w niektórych przypadkach całkowity jej brak. Choć wiele głośnych tytułów z gatunku cozy games, takich jak „Animal Crossing: New Horizons” może mieć dla wielu nowych użytkowników zbyt wysoką cenę, to i tak zdecydowana większość produkcji stawia na oszczędność nie tylko w przypadku mechanik rozgrywki. Nie mowa tu tylko o niszowych produkcjach, ponieważ gdy dobrze poszukamy, znajdziemy wiele rozbudowanych, łatwo dostępnych gier. Darmową grą, która mimo mnogości swoich mechanik idealnie wpasowuje się w definicję cozy games, jest dobrze wszystkim znane „The Sims 4”. Choć od premiery czwartej odsłony serii minęło sporo czasu, to pewnie część zainteresowanych nie miała jeszcze okazji rozegrania własnego scenariusza w świecie Simsów.

Jedyną przeszkodą wydają się tu wymagania sprzętowe, które skutecznie mogą pokrzyżować plany potencjalnemu odbiorcy bądź odbiorczyni. I w tym przypadku, ponownie, cozy games wyśmienicie radzą sobie z przeciwnościami. Dzięki oszczędnej stylistyce gier przyjemnościowych nie musimy martwić się o problemy związane z brakiem odpowiednio wydajnej karty graficznej. Gdy jednak sprzęt zawiedzie, w ostateczności pozostaje nam telefon. W tym przypadku cozy games mogą być perfekcyjnym rozwiązaniem na zbyt długą, urozmaiconą o remonty drogę na uczelnię czy ratunkiem na dłużące się okienko pomiędzy wykładami. Wybór jest spory, biblioteka gier na Google Play czy App Store może spokojnie konkurować z tymi dostępnymi na komputerach osobistych czy laptopach. Krótko mówiąc, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. 

W różnorodności siła

Gatunek cozy games nie jest jednorodny, przez co trudno określić i jednoznacznie zdefiniować, jak przyjemna gra powinna wyglądać. Szukając tytułu odpowiedniego dla siebie, nietrudno trafić na szeroką gamę propozycji, które z różnych powodów mogą przypaść nam do gustu. I to właśnie ten aspekt stanowi siłę cozy games. W nieskończonym oceanie alternatyw możemy spróbować właściwie wszystkiego, a w bezpiecznym środowisku – uczyć się nowych rzeczy, rozwijać kreatywność oraz pokonywać swoje bariery. Społeczność graczy oraz graczek tego rodzaju gier, podobnie jak sam gatunek, wyróżnia się na tle innych społeczności gamerskich ze względu na swoją otwartość i tolerancyjność. Sami twórcy i twórczynie cozy games często implementują do swoich produkcji mechaniki, które pozwalają na swobodne wyrażanie tego, kim jest osoba grająca.

Gatunek cozy games oferuje wszystkim potencjalnym graczom oraz graczkom zdecydowanie inne i nieszablonowe podejście do tematu gier komputerowych. Zatracenie się w cyfrowym świecie może być dobrym sposobem na ucieczkę od przytłaczającej rzeczywistości i w pewnym sensie stanowić formę self-care’u dla wielu osób w dwudziestym pierwszym wieku. Każdy, bez względu na wiek czy obeznanie z medium, może cieszyć się beztroskim światem pikselowej przyjemności.

Piotr RYDZ