Dziennikarstwo wczoraj, dziś i jutro

,,Polityka’’ zawitała na WNPiD. W sensie dosłownym – we wtorek 21 stycznia gościliśmy Janinę Paradowską – publicystkę, od 1991r. związaną z jednym z najpoczytniejszych tygodników w Polsce. Nie tylko przyszli dziennikarze, ale wszyscy studenci wydziału mieli okazję wziąć udział w refleksyjnym spotkaniu dotyczącym m.in. współczesnych mediów.

Gościa powitał dziekan, prof. Tadeusz Wallas, który przybliżył w skrócie postać pani Janiny, jej zasługi i osiągnięcia, jakimi były m.in.: złota akredytacja do Sejmu i tytuł najlepszego dziennikarza w 2002r., czy Nagroda Kisiela ,,za własny głos’’ w 2011r. Dziekan zaznaczył również, że dziennikarka nie jest związana jedynie z prasą, ale także z radiem – Superstacją oraz z czwartkowymi porannymi audycjami w TOK FM. Biografia publicystki jest barwna i ciekawa, dlatego o swoich przygodach w zawodzie postanowiła nam opowiedzieć sama w expose- wprowadzeniu do dyskusji.

Redaktor z ,,Polityki’’ zaczęła od nawiązania do kwestii przemian w polskim dziennikarstwie. Zauważyła, jak trudno dziś zdefiniować warsztat dziennikarski, jak bardzo zmieniły się wymogi współczesnych czytelników. Nie ukryła też przed słuchaczami problemu częstych zwolnień w swojej branży i szerzących się nacisków na zatrudnianie w komórkach reklamy oraz PR. Publicystka nie zostawiła też suchej nitki na internecie. Owszem przyznała, że korzysta z niego jako szybkiego źródła informacji, jednak określiła go jednym słowem ,,jałowy’’. Wyjaśniła to stwierdzeniem, że opiera się on na skandalach, bo to sprzedaje się dziś najlepiej. Jednym z najważniejszych zagadnień, jakie poruszyła Janina Paradowska była kwestia specjalizacji dziennikarstwa – nie ma już dziś dziennikarzy piszących o wszystkim. Ten zawód uległ zawężeniu. Jedni piszą o ekonomii, drudzy o polityce, domeną trzecich jest kultura. Trudno jest połączyć te wszystkie składniki w jedną całość, a jeżeli to się uda, z pewnością nie jest już tak efektywne.

Po krótkim wykładzie przyszedł czas na dyskusję i pytania od słuchaczy. I z tym problemu nie było, ponieważ publicystka zainteresowała przybyłych nie tylko swoimi opowieściami, ale także własną niekonwencjonalną osobowością. Zgromadzonych w auli WNPiD nurtowała kwestia czytelnictwa ,,Polityki’’, sposobu pracy nad tworzeniem tak fantastycznych tekstów, czy też problem komercjalizacji mediów i pojawiających się wciąż celebrytów, co zasygnalizowała prof. UAM dr hab. Dorota Piontek. Padały odpowiedzi dość kontrowersyjne. Janina Paradowska, mimo że należy do świata mediów od 1989r., w sposób krytyczny wypowiadała się o obecnym stanie prasy i współczesnym społeczeństwie podziałów politycznych.

Spotkanie okazało się nie tylko wykładem , ale w pewnym sensie warsztatem rzemiosła dziennikarskiego. Na koniec redaktor skierowała do studentów kilka rad odnośnie rozpoczęcia pracy w zawodzie i tworzenia rzetelnych tekstów. Z pewnością otworzyło to drogę do dalszych refleksji.

Ewa NOWAK

Dodaj komentarz