Top 10 gier z roku 2014 cz.2

play

2014 był bardzo dobrym rokiem pod względem ukazujących się gier. Niezależnie od tego, na jakiej platformie graliśmy, czy to PC, PS3, PS4 lub któryś z dwóch Xboxów, raczej żaden z nas nie mógł narzekać na brak odpowiedniego zaopatrzenia ze strony developerów.

Jednak rok powoli dobiega końca, większość tytułów już się ukazała. Przyjrzyjmy się więc 10 najlepszym z nich, w które warto zagrać. Miejsca 6-10 możecie zobaczyć tutaj.

5. Mario Kart 8 – WiiU

5. Mario Kart 8

Na pewno spodziewaliście się, że najpopularniejszy hydraulik świata, prędzej czy później, zagości na tej liście. Nowe wyścigi z Mario wydane zostały na dość kiepsko radzącą sobie konsolę Nintendo, to znaczy na WiiU i bardzo szybko poprawiły jej sytuację na rynku. Co zatem tak wyśmienitego znajduje się w Mario Kart 8? Antygrawitacja.

Poza poruszaniem się po drogach, w „8” możemy także jeździć po ścianach, czy nawet suficie. Do przepisu na sukces warto dodać także dziewczynę/chłopaka i kilku przyjaciół siedzących na kanapie obok, grających z nami i złośliwie rzucających w nas jedną z wielu broni, które znaleźć możemy w grze.

Jeżeli ktoś z was posiada w domu WiiU, to na pewno Mario Kart 8 powinien czym prędzej znaleźć się na półce.

4. Far Cry 4 – PC, PS3, PS4, X360, XO

4. Far Cry 4

Kyrat. Far Cry 4 przenosi nas do tego fikcyjnego himalajskiego miasteczka, targanego wojną domową, gdzie samozwańczy dyktator Pagan Min walczy z siłami partyzanckimi. Od gracza zależy jednak, do której strony konfliktu dołączy. Gra jest przedstawicielem gatunku FPS, czyli popularnie zwanych przez nas „strzelanek”. Ale nie samym strzelaniem człowiek żyje, i z pewnością docenicie oferowaną przez grę jazdę na słoniu, możliwość eksplorowania otwartego świata oraz wyrazistą postać samego dyktatora. Do tego, niebanalną ścieżkę dźwiękową oraz fabułę przyjdzie nam „czerpać pełnymi garściami”. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji przejechać się słoniem, skosztujcie Far Cry 4.

3. The Last of Us Remastered – PS4

3. The Last of Us

Inwazja zombie zjadających ludzi jest tematem wysoce powtarzalnym w popkulturze. Oczywiście, zdarzają się przypadki, kiedy autorzy wykazują się większą pomysłowością – właśnie to zrobiło studio Naughty Dog, prezentując światu The Last of Us Remastered.
TLoU nie jest nową pozycją, acz odnowioną wizualnie grą z roku 2013 (wraz z dodatkiem fabularnym „Left Behind”) specjalnie na konsolę PS4. Fabuła przedstawia historię dwojga ludzi – Joela i Ellie, którzy żyją w post-apokaliptycznym świecie, gdzie ludzie tracą swoje człowieczeństwo poprzez zarażenie się nowym rodzajem grzyba, o nazwie cordyceps. Mocnymi stronami gry nie jest tylko rozgrywka (strzelanka, w której widzimy plecy bohatera), ale także fabuła, klimat i sposób, w jaki gra buduje relacje między bohaterami. The Last of Us jest zbudowany jak bardzo dobry thriller psychologiczny, w którym bierzemy udział – i właśnie za to, otrzymuje zasłużone 3 miejsce.

2. Grand Theft Auto V – PC, PS4, XO

2. GTA V

Naprawdę, niewielu jest ludzi, którzy nigdy nie słyszeli o tej legendarnej serii. Ku przypomnieniu jednak, GTA to symulator bycia przestępcą – kradzieże samochodów, napady na banki, przejmowanie interesów, to chleb powszedni dla kogoś, kto miał styczność z tą marką.
Tak czy inaczej, GTA V pierwotnie pojawiło się tak jak The last of Us w roku 2013, tylko po to, aby uzyskać wersję bardziej rozbudowaną rok później na PlayStation 4, Xboxa One oraz już wkrótce – PC. Co rewelacyjnego jest w tej wersji? Jeszcze ładniejsza oprawa graficzna, a także tryb rozgrywki z widoku pierwszej osoby, który zupełnie zmienia model rozgrywki i pozwala na zupełnie nowe wrażenia.

1. Alien Isolation – PC, PS3, PS4, X360, XO

1. Obcy Izolacja

I tym sposobem osiągnęliśmy pierwsze miejsce na liście, które w pełni zasłużenie przypada tytułowi z pewnym znanym kosmitą. Fabuła jest prosta – Amanda Ripley, córka głównej bohaterki z pierwszego filmu o Obcym, trafia na stację kosmiczną Sevastopol. Tam, zmierzyć będzie musiała się z tym samym, co jej matka, krwiożerczym stworzeniem.

Gra jest „Survival Horrorem”, czyli typem gry, który kładzie duży nacisk na przetrwanie naszej postaci w niesprzyjających warunkach, jednocześnie próbując nas wystraszyć najlepiej jak się da – i Obcemu Izolacji udało się to osiągnąć. Podróżując po Sevastopolu, cały czas towarzyszy nam nieprzyjemnie uczucie obecności Obcego. Bestia jest na tyle inteligenta, że nigdy nie wiemy gdzie dokładnie się znajduje, a do tego nawet jeżeli uda nam się przed nią ukryć, to nic nie powstrzyma jej np. przed sprawdzeniem szafki, w której to zrobimy. Walka nie jest tutaj opcją. Obcego nie da się zabić.

Obcy Izolacja to klasa sama w sobie. Tytuł prezentujący nam, że w 2014 roku twórcy nadal są w stanie stworzyć produkt zupełnie świeży, dostarczający wiele godzin solidnej zabawy – i właśnie dlatego otrzymuje 1 miejsce na tej liście.

Dawid KROLL

Dodaj komentarz