Poznań – miasto powieści?

Weź udział w konkursie Poznań – miasto to powieść i wygraj 20 000 zł

Weź udział w konkursie Poznań – miasto to powieść i wygraj 20 000 zł

Piszesz do szuflady? Znasz Poznań z ciekawej perspektywy? Jeśli tak, zawartość Twojej szuflady może być warta całe 20 000 zł!

O co chodzi? Już w ubiegłym roku pojawił się pomysł na powieść, której głównym bohaterem jest Poznań. Wystarczy wyciągnąć długopis lub, jak kto woli, odpalić laptopa i napisać książkę o objętości od 10 do 20 arkuszy autorskich.

Słowem wstępu…

Organizatorami konkursu „Poznań – miasto to powieść” są Wydawnictwo Miejskie Posnania – samorządowa instytucja kultury oraz Voyager Club z siedzibą w Poznaniu. Honorowy Patronat objął prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. Poza nagrodą pieniężną w wysokości 20 000 zł, można wygrać przygotowanie pod względem edytorskim i wydanie powieści przez WMPosnania drukiem oraz w formie e-booka. Istnieje również możliwość wyróżnienia w kwocie 5 000 zł oraz możliwość negocjowania z wydawnictwem w sprawie opublikowania swojej powieści. Konkurs ma charakter otwarty i jest skierowany do osób pełnoletnich.

Obudź wyobraźnię…

Na napisanie powieści jest cały rok! Termin przesyłania prac upływa 13 lutego 2016. Teksty w formie DOC lub RTF należy przesyłać na maila miastotopowiesc@wp.poznan.pl. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi na początku lata następnego roku, natomiast publikacja drukiem zwycięskiej powieści powinna pojawić się do 31 grudnia 2016.

Tematyka powieści, jak i akcja, powinny być związane z szeroko rozumianą historią i kulturą Poznania. Może to być romans, powieść historyczna, kryminał czy biografia.

…a potem ją ogranicz.

Jedynym ograniczeniem wyobraźni pisarzy jest to, że w konkursie nie będą rozpatrywane teksty należące do gatunku fantastyki i literatury dziecięcej. Tych, którzy lubują się w pisaniu takich tekstów, czeka rozczarowanie. Już w ubiegłym roku odbył się konkurs „Poznań fantastyczny”, a od trzech lat Wydawnictwo Miejskie Posnania publikuje zbiory opowiadań science-fiction, które osadzone są na tle Poznania. Na dodatek dopuszczalna jest tylko proza. Poza fantasty i dziecięcą literaturą, nie można wysyłać swoich wierszy.

Sześciogwiazdkowe jury

Prace zostaną ocenione przez sześcioosobową komisję, którego przewodniczącym został prof. Piotr Śliwiński z Instytutu Filologii Polskiej UAM-u. W składzie zasiądą również redaktorzy miesięcznika „IKS”, Elżbieta Woźna i Tomasz Janas, dziennikarka i zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „W Drodze”, Katarzyna Kolska, pisarka i szefowa Muzeum Historii Miasta Poznania, Magdalena Mrugalska-Banaszak oraz Grażyna Wrońska z Radia Merkury. Osoby zasiadające w jury wyrażają swoje zdanie, że nie mają preferencji co do gatunku, jednak chcieliby zobaczyć opis Poznania na tle innych okoliczności niż kryminalne i fantastyczne.

Poznańska elita

Organizatorka konkursu, Katarzyna Kamińska, przyznaje, że inspiracją do tego konkursu był Wrocław, który ma swojego Marka Krajewskiego. Pisarz stworzył cykl kryminałów o Eberhardzie Mocku, których akcja dzieje się w przedwojennym Wrocławiu.

Wrocław ma Marka Krajewskiego, a Poznań ma innych, wybitnych twórców, którzy świetnie wplatali w swoje dzieła wielkopolską stolicę jako tło wydarzeń. Na uwagę zasługuje Małgorzata Musierowicz, która wydała dwadzieścia tomów „Jeżycjady” oraz Ryszard Ćwirlej piszący o poznańskich milicjantach. Można również wyróżnić Joannę Opiat-Bojarowską, Roberta Ziółkowskiego czy Olgę Rudnicką.

Nie trzeba zazdrościć, nie trzeba się inspirować. Poznań powieścią uczynili już inni pisarze, znani nie tylko zagorzałym miłośnikom czytania. Jednak konkurs daje możliwość, by wśród tej poznańskiej elity pisarskiej znalazło się być może właśnie Twoje nazwisko.

Dorota KAWA

Dodaj komentarz