Coolturalna majówka

Oficjalny plakat kulminacji

Jesteście gotowi na punkt kulminacyjny tego roku akademickiego? Już 6 maja rusza kolejna edycja Festiwalu Kultury Studentów Kulminacje. O tym, czym w tym roku zaskoczy nas FKS, opowiada koordynator Paweł Barwinek.

Jak długo już trwają przygotowania do szóstej edycji Kulminacji?

Praktycznie od lutego. To właśnie wtedy zebrali się pierwsi wolontariusze. Już po sesji mogliśmy zacząć wymyślać atrakcje i tworzyć cały program. Ja prawie zamieszkałem na wydziale. Cały czas muszę tu być, nawet jeśli nie mam zajęć. Jestem tutaj siedem dni w tygodniu.

Inni też spędzają tutaj tyle czasu? Jak wygląda Wasza praca?

Moim podstawowym zadaniem jest koordynacja. W tym roku podzieliliśmy się na teamy. Przykładowo jest grupa zajmująca się muzyką, sztuką czy teatrem. Każdy team ma swojego lidera, pod nim działają wolontariusze, a ja po prostu muszę skoordynować i spiąć wszystkie prace.

Czyli cała kultura studencka w pigułce. Przedstawisz nam harmonogram poszczególnych wydarzeń?

Wszystko zaczyna się 6 maja. Wtedy zjeżdżają teatry akademickie. Dwa dni później rozpoczyna się przegląd kapel, a 13 maja otwieramy galerię. Wystawę, na której umieszczone zostaną prace studentów będzie można oglądać przez miesiąc. Tego samego dnia rozpoczną się też warsztaty. Kulturalne Sploty Wersowe są 15 maja, czyli bitwa freestylowa, a 22 jest koncert muzyki elektronicznej.

Czym jeszcze w tym roku nas zaskoczycie?

Przede wszystkim długością festiwalu, bo będzie trwał od 6 do 22 maja. Dodatkowo 14 maja będzie koncert, który może okazać się największą niespodzianką. Jeszcze nie ogłosiliśmy, kto zagra, a jest to dość znany zespół.

Poza tą niespodzianką… Co festiwal daje wszystkim studentom?

Mogą oni ukazać rzeczy, które robią w domu. Jeśli śpiewają pod prysznicem, rysują, piszą i chowają swoje dzieła do szuflady, tutaj właśnie mogą się pokazać szerszej publiczności.

Czy ktoś już się wybił w ten sposób?

Nie jestem do końca pewny, ale w tamtym roku grały studenckie zespoły na przeglądzie kapel i między innymi wystąpił zespół Mademoiselle Carmel. Z tego co mi wiadomo, to teraz jest o nich dosyć głośno.

 

Jakie instytucje wspierają cały festiwal?

Ogólnie organizatorem festiwalu jest nasz Uniwersytet, szczególnie Wydział Nauk Społecznych i Wydział Nauk Edukacyjnych. Dodatkowo wspiera nas Parlament Samorządu Studentów UAM. Dzięki temu w Kulminacje angażują się również osoby z innych wydziałów.

Poza uczelnią, kto wspiera FKS?

Na pewno pomaga nam PZU. W tym roku dodatkowo wspierają nas OFF Garbary i Klub Oczy, bo to właśnie tam będą odbywać się muzyczne wydarzenia oraz Scena Robocza – tam odbędzie się zjazd teatrów akademickich.

Jakbyś zachęcił studentów, by brali udział w Kulminacjach?

Chodźcie, chodźcie, chodźcie! Festiwal jest robiony przez studentów dla studentów. Naprawdę warto się pojawić i przekonać się, że kultura studencka to nie tylko picie piwa. Są też inne, bardzo atrakcyjne wydarzenia. Teatr, sztuka, muzyka – jest w czym wybierać i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Rozmawiała Dorota KAWA

Dodaj komentarz