W poszukiwaniu magii świąt

centrum handlowe

Z bożonarodzeniowej oferty handlowej możemy w tym roku skorzystać znacznie wcześniej aniżeli w latach ubiegłych. Mikołajkowe akcesoria dostępne są już w niemalże każdym sklepie, a choinki zawitały na pasaże już w październiku. Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania, sprawdziła firma zajmująca się w Polsce badaniami społecznościowymi.

Zdania na temat świątecznego szaleństwa zakupowego są podzielone. Agencja badawcza SW Research postanowiła sprawdzić jak dostępność czerwonych artykułów w październiku-listopadzie wpływa na samopoczucie internautów. Wyniki nie były dla nikogo zaskoczeniem. Czterech na dziesięciu internautów wykazało zadowolenie w związku z magią świąt, która otacza ich znacznie wcześniej. Dana sytuacja od lat cieszy przede wszystkich kobiety oraz osoby w młodym wieku. Plusy, które dostrzegają ankietowani, to między innymi możliwość rozłożenia wydatków na trzy miesiące.

Mimo wszystko, wczesne akcenty bożonarodzeniowe mają także swoich przeciwników. Duża grupa ankietowanych internautów jest zdecydowanie niezadowolona z świątecznego szaleństwa, które otacza ich już w październiku. Pojawiające się tak szybko w sklepach ozdoby ich zdaniem psują okres oczekiwania na święta. Co więcej, przedświąteczne oferty producentów nie są kreowane ze względu na nasz komfort, lecz dla większych obrotów. Niestety obecnie mało osób to dostrzega. Wielu z nas narzeka na marketing, którym posługują się sklepy w okresie zimowym, jednak sami przyczyniamy się do jego rozwoju.

Zapewne każdy z nas pamięta magiczne, świąteczne chwile ze swojego dzieciństwa. Stres, który towarzyszył nam przed spotkaniem ze Świętym Mikołajem. Mamę i babcię, które od tygodni planowały to jedno, rodzinne spotkanie. Teraz, zamiast poświęcić się wspólnym przygotowaniom, stoimy w kolejkach w centrach handlowych i narzekamy na wieczny brak czasu. Prawdopodobnie doprowadza do tego przesyt i dobrobyt. Pozostaje nam jedno: poświęcić chwilę na przemyślenia i próbę odnalezienia złotego środka, który przywróci nam dawny czar.

Najwyższy czas, aby odróżnić święta od codzienności, aby zrozumieć, że prezenty to zaledwie cząstka przyjemności, jakie niesie ze sobą Boże Narodzenie. To od nas, zależy czy ten wyjątkowy czas zachowa swój duchowy wymiar i czy era celebracji konsumpcjonizmu wkroczy w nasze życie.

Katarzyna NOWACKA

Dodaj komentarz