MTV wraca do muzyki!

Źródło: www.designboom.com

Źródło: www.designboom.com

MTV wraca do muzyki! Muzyczna telewizja, która na dłuższą chwilę przerodziła się w królestwo reality shows, stając się pośmiewiskiem pośród tych, którzy jeszcze pamiętają MTV promujące światowe przeboje, doświadczy dobrej zmiany.

 Nowy prezes stacji, Sean Atkins, stawia na muzykę i pragnie pokazać, że MTV ma prawo wciąż uchodzić za muzyczną telewizję i nie tak zupełnie pozbawiło się dorobku sprzed lat. Mimo że przez ostatnie dekady mocno na złą renomę pracowało.

Dobry start

 Założona w 1981 roku stacja początkowo nadawała teledyski, dostarczając muzycznych nowości. Później, wciąż dostając na wyłączność najnowsze videoklipy światowych gwiazd, tworzyła listy przebojów, odwiedzała znanych i lubianych w willacg, zaczęła organizować rozdania nagród, produkować talk-shows i towarzyszyć artystom w procesie nagrywania albumów. Dość szybko postanowiono utworzyć nowe kanały z przedrostkiem MTV. Niezmiennie inwestowano jednak w programy poświecone muzyce, organizowano już coraz popularniejsze rozdania nagród, programy poświęcone konkretnym artystom, ale zarzuty o zwracanie się ku jednemu gatunkowi muzycznemu i zmniejszanie liczby emitowanych teledysków zaczęły się pojawiać już niespełna dwie dekady po rozpoczęciu nadawania.

MTV Pop

 Okazało się bowiem, że MTV szybciutko zobaczyło, jak duże zyski można osiągać skupiając się na gwiazdach muzyki pop i potrzebowało jasnego komunikatu, że muzyka rockowa, alternatywna, czy nawet metal, także zasługują na swoje miejsce w paśmie. W 1997 roku uznano więc, że trzeba spróbować zaspokoić oczekiwania niezaspokojonych i stworzono kilka programów, które miały pomóc w przywróceniu teledysków na pierwszy plan. W takich okolicznościach powstało MTV Live i słynne Total Request. W programie, będącym odmianą listy przebojów, widzowie zgłaszali teledyski, które chcieliby oglądać. Był to program tak popularny, że w każdym odcinku goszczono kilka znanych muzycznych postaci. Do momentu ekspansji YouTube, i przejścia na internetowe premiery teledysków, to właśnie MTV TRL, jako pierwsze prezentowało najnowsze klipy. Wraz zakończeniem emisji programu, w 2008 roku, MTV zamknęło pewien bardzo ważny etap.

Rzeczywistość z reality shows

 Z resztą już od kilku lat stacja kojarzyła się głównie z coraz liczniejszymi programami rozrywkowymi, serialami skierowanymi do młodzieży i emisją teledysków jedynie dla wypełnienia ramówki. Coroczna impreza pod nazwą MTV Video Music Awards jest co prawda sztandarowym produktem stacji, ale od ponad dekady nie milkną krytyczne komentarze pytające prezesów stacji: po co wręczać nagrody muzyczne, skoro w MTV muzyka jest na trzecim planie?

Powrót do korzeni

 Atkins chce zapoczątkować nową erę w historii MTV. Postawić na muzykę i przywrócenie jej właściwego miejsca w ramówce. Żeby tego dokonać na antenę powróci kultowe, choć odmienione, „Unplugged”. Będzie też hip-hopowe show, utrzymane w stylistyce kończącego swoją przygodę w USA formatu American Idol, prowadzone przez Marka Butnetta oraz osadzony w Los Angeles muzyczny serial „Wonderland.” To pierwszy tego typu serial nadawany przez MTV od ponad dwudziestu lat!

 Przywrócenie muzyki do MTV, stacji która przez lata wyznaczała trendy i kreowała popkulturę, to spore wyzwanie. W sytuacji, w której serwisy streamingowe i media społecznościowe przejęły znaczną część dawnych obowiązków stacji muzycznych, nie da się przecież wrócić do MTV z lat 80. w sytuacji. Dlatego też nowy prezes nie zamierza na siłę emitować teledysków. W chce działać w myśl zasady, że o ile łatwiej teraz dotrzeć do brzmień, które się uwielbia, o tyle współcześnie trudniej jest pozostać im wiernym na dłużej.

Anna OSIŃSKA

Dodaj komentarz