Udana rekrutacja? Jak wyróżnić się spośród reszty kandydatów

Źródło: www.unsplash.com

Źródło: www.unsplash.com

O otrzymaniu wymarzonej pracy nie decydują tylko kwalifikacje i wykształcenie. Czasy, kiedy papierowe CV z ukończeniem szkoły wyższej starczało, aby być zatrudnionym powoli mijają. Dzisiaj pracodawcy oczekują od kandydatów czegoś więcej. Czego dokładnie?

 Niezbędne jest zwrócenie na siebie uwagi, postawienie na oryginalność, tak aby przebić się przez dużą liczbę konkurentów. Tak, jak produkt na półce, tak i kandydat powinien dobrze sprzedać swoją kandydaturę. Najprostszymi sposobami na wyróżnienie się jest postawienie na nowoczesne rozwiązania, jakie proponuje rynek HR. Spośród jakich możliwości mogą wybierać kandydaci?

Elektroniczne CV

 To pierwszy krok do tego, aby zapunktować w oczach przyszłego szefa. Jest to szansa na zrobienie dobrego wrażenia już na etapie selekcji zgłoszeń kandydatów. Rekruterzy zazwyczaj na przeglądanie napływających CV poświęcają niewiele czasu. Średnio wystarcza 30 sekund, aby ocenić, czy dany kandydat jest dopasowany do stanowiska pracy czy też nie. Z tego powodu warto postawić na niestandardowość i kreatywność.

  Pomoże w tym narzędzie w postaci elektronicznego CV. Dzięki niemu można stworzyć cyfrowy dokument aplikacyjny, który można dowolnie kreować. Jest bardzo czytelny i estetyczny. W przejrzysty sposób przedstawia wykształcenie, umiejętności oraz dotychczasową ścieżkę rozwoju. Narzędzie to warto wykorzystać jeszcze w jeden sposób – kandydat ma możliwość dołączenia materiałów graficznych czy linków do blogów i stron www, których jest twórcą. Tego rodzaju inicjatywa sprawi, że przyszły szef na pewno nie przejdzie obojętnie obok tej kandydatury.

Wideoprezentacja

 To kolejny element, który daje możliwość wyróżnienia się na tle pozostałych kandydatów i jednocześnie pokazuje, że w swoich działaniach kandydat stawia na kreatywność i ciekawą formę. To szczególnie przydatne, jeśli myśli się o pracy w branży reklamowej. Wideoprezentację zwykle dołącza się do dokumentów aplikacyjnych. Narzędzie to może stać się ciekawą alternatywą dla listu motywacyjnego. Zawiera wszystkie te informacje o kandydacie, które trudno zawrzeć w CV. Ułatwi zrobienie świetnego wrażenia na przyszłym szefie i pozwoli poznać się od innej strony. Firmy stawiające na innowacyjność na pewno docenią taki sposób prezentacji własnej osoby, a kandydaci zwiększą swoje szanse zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Twarzą w twarz – czyli dobre pierwsze wrażenie

 Udając się na spotkanie rekrutacyjne koniecznie trzeba pamiętać o profesjonalnym wyglądzie. Wizerunek zewnętrzny to coś, co przykuwa uwagę już na samym wstępie. Warto postawić na klasykę. Kandydat wyglądający elegancko i skromnie zrobi dobre wrażenie i wzbudzi zaufanie rekruterów. U kobiet istotny jest dyskretny makijaż i subtelna biżuteria. Przesadzenie z dodatkami czy intensywnymi kolorami może być powodem może być powodem zburzenia dobrego wizerunku. Wiele firm poszukując pracowników, nie tylko wymaga od nich odpowiednich kwalifikacji, ale także umiejętności samoprezentacji i odnalezienia się w danej sytuacji.

 To, co jeszcze bez wątpienia przyda się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej to dokładny research, czyli gruntowne przygotowanie się z wiedzy dotyczącej firmy. Sprawdzenie, czym się zajmuje, jakie odniosła sukcesy, co oferuje pozwoli zyskać przewagę merytoryczną nad konkurencją. Warto także wiedzieć jak najwięcej o stanowisku, na jakie się aplikuje, aby nie dać się zaskoczyć przez rekrutera. Każda odpowiedź kandydata jest oceniania, dlatego też dobrze jest unikać zmieszania i zakłopotanego wyrazu twarzy.

Postaw na umiejętności miękkie!

 To bardzo istotny element, który bez wątpienia nie umknie uwadze przyszłego szefa. Coraz bardziej docenianie, stawiane na równym poziomie z umiejętnościami twardymi są jednym z ulubionych elementów weryfikowanych przez rekruterów predyspozycji. Praca w grupie, komunikatywność, tempo nabywania nowych kompetencji, asertywność są niezbędnymi zdolnościami do efektywnego wypełniania swoich obowiązków. Mimo, że większość z nas posługuje się tymi umiejętności na co dzień, nie każdy potrafi wdrożyć je podczas wykonywania swojej pracy.

 W takim przypadku dobrze jest skorzystać ze szkoleń trenujących tego rodzaju kompetencje pod okiem wykwalifikowanych coachów. Na rynku HR dostępnych jest także mnóstwo gier symulacyjnych, umacniających m.in. takie postawy jak: asertywna odmowa, zarządzanie zespołem, czy umiejętność pracy pod presją czasu. Taki sposób nauki w formie zabawy pozwala w szybszy i bardziej skuteczny sposób wyrobić sobie właściwe nawyki postępowania.

Brak doświadczenia?

 Wielu studentów dziennych wkraczając na rynek pracy nie może pochwalić się rozbudowanym CV. Jak w takim razie sprawdzić, czy dany student, bez doświadczenia poradzi sobie na danym stanowisku?

 Kiedy trafiają do mnie CV osób bez doświadczenia zawodowego, ogromną wartością są dla mnie wyniki testów psychometrycznych. Takie narzędzie pozwala mi sprawdzić mocne strony kandydata oraz obszary do rozwoju. Otrzymane dane dają wskazówki w jakich zadaniach kandydat sprawdzi się najlepiej. – podpowiada Weronika Sierant, HR Manager w firmie Smart MBC

Odpowiednie nastawienie

 Rekruterzy nie lubią spóźnialskich. Lepiej nie ryzykować i nie przychodzić do biura na ostatnią chwilę. Dobrze jest przyjść wcześniej, przemyśleć to, co chcemy powiedzieć i o co chcemy zapytać. Optymalnym czasem jest 15-10 min. przed umówionym spotkaniem.

 Każde najmniejsze zestresowanie, nerwowe tiki nie zostaną przeoczone przez rekrutujących. Warto wybrać sposób na minimalizację stresu przed rozmową. Herbata odprężająca, czy ćwiczenia rozluźniające mogą być rozwiązaniem dla tych, którzy bardzo ciężko znoszą takie rozmowy.Pewna siebie postawa, uśmiech na twarzy oraz wiara w swój sukces na pewno pozwolą każdemu wzmocnić swoją kandydaturę!

Smart MBC

Dodaj komentarz