Słoma w butach: Świąteczny czas

Źródło: www.unsplash.com

Źródło: www.unsplash.com

„Świąteczny czas, to radosny czas”. Zapewne wszystkim Wam są znane słowa piosenki, która przypomina o zbliżającym się okresie bożonarodzeniowym. Okres ten obfituje w tradycje, zwyczaje, ale także pewne zasady, których warto przestrzegać jeśli chcemy, aby Wigilia przebiegła w pokojowej atmosferze.

#1

Święta Bożego Narodzenia to czas spotkań. Na te kilka dni zjeżdżają się całe rodziny, do trzeciego stopnia kuzynostwa włącznie. A jeśli spotkania to i rozmowy wszelkiej maści. Pamiętajmy, aby przy wigilijnym stole nie poruszać tematów tzw. zapalnych. Mowa tu o chorobach, polityce czy pieniądzach.

#2

Wigilia to uroczystość. A każda uroczystość ma swój dress code. Wszyscy ubierają się elegancko, co dodatkowo nadaje temu wydarzeniu szyku i blasku. Do niedawna oczekiwano u panów krawatów bądź much, dzisiaj te czasy się zmieniły, pozwalając na nieco lżejszą formę elegancji.

#3

„Wszystkiego najlepszego”. Życzenia to życzenia, najważniejsze, aby były szczere. Jednakże jeśli mamy trochę czasu ułożymy w głowie coś niebanalnego, co sprawi uśmiech obdarowanemu. Najlepsze byłoby coś personalnego, ale wszystko jest lepsze niż „wzajemnie”…

#4

Prezenty – to kwestia, o której można rozpisywać się szczególnie długo. Przez jednych temat znienawidzony, przez drugich uwielbiany. Nie jest sztuką dać prezent. Sztuką jest obdarować kogoś w taki sposób, aby trafić w gusta obdarowywanego, jednocześnie zachowując przy tym klasę i poczucie dobrego smaku.

Źródło: www.unsplash.com

Źródło: www.unsplash.com

5 grzechów głównych w kwestii prezentów:

1. Kasa, kasa kasa. Nie da się ukryć, że pieniądze są obiektem pożądania bez względu na wiek, płeć czy zainteresowania. Dawanie ich jednak pod choinkę, jest przejawem braku inicjatywy, wyobraźni, oraz chęci obdarowywania kogoś w sposób niebanalny. Jest to po prostu pójście na łatwiznę.

2. Prezenty przypominające o sprawach niewygodnych. Wino dla wujka, który lubi wypić czy dietetyczny poradnik dla cioci, która ma problem z nadwagą mogą skutecznie popsuć magię świąt.

3. Prezenty tzw. niechciane. Nie ma nic gorszego niż przekazanie komuś bliskiemu upominku, który sami od kogoś dostaliśmy. Kłamstwo ma krótkie nogi, to wyjdzie prędzej czy później.

4. Chociaż bombonierka to raczej średni pomysł na prezent gwiazdkowy, to nie oznacza jednak, że od razu powinniśmy szarpnąć się na quada. Obdarowywanie innych to wyczucie smaku. Prezenty nie powinny pozostawiać uczucia chęci rewanżu, tym bardziej, gdy ktoś obdarowany może nie mieć takich możliwości.

5. Balsamy do kąpieli, dezodoranty, kubki ze zdjęciem czy nawet płyny do prania.
Jak pokazują wyżej wymienione przykłady, nie tylko YouTube ma swoją ciemną stronę. Dawanie prezentów także może okazać się nie lada wyzwaniem, gdzie łatwo o wtopę.

Mikołaj SŁOMSKI

Dodaj komentarz