Polityka w cieniu mundialu

Prezydent Rosji Wladimir Putin rzuca wyzwanie panującej w Rosji sytuacji gospodarczej./ Fot: Ramil Sitdikov

W Rosji czas piłkarskich mistrzostw świata to nie tylko okres wielkiego, piłkarskiego święta. To także czas ogłoszeń zmian polityki gospodarczej. Czy reformy w postaci podwyższenia podatku VAT i wieku emerytalnego, mające na celu poprawę sytuacji socjalnej, wpłyną na postrzeganie władzy przez Rosjan?

Informacje przekazane przez rosyjskiego szefa rządu Dmitrija Miedwiediewa zbytnio nie zaskoczyły ekonomistów. Już po wygranych przez Władimira Putina wyborach prezydenckich sporo mówiło się o planowanych reformach. Teraz do wiadomości podane zostały propozycje ich przeprowadzenia.

Dogonić rzeczywistość

Podstawowym działaniem będzie podniesienie stawki podatku VAT z 18 do 20 procent od 1 stycznia przyszłego roku. Podwyżka nie obejmie m.in. lekarstw oraz artykułów przeznaczonych dla dzieci. Zmiany te tłumaczy się odpowiednio: rosnącą inflacją, jak również koniecznością zwiększenia finansowego zaplecza na cele socjalne. Są one bezpośrednią konsekwencją ogłoszonych przez prezydenta Wladimira Putina zaleceń wzmocnienia sfery socjalnej oraz redukcji biedy, skierowanych do rosyjskiego rządu. Spodziewane przychody wycenia się na zawrotną sumę 8 bilionów rubli (125 miliardów dolarów). Z tej perspektywy, podniesienie podatku wydaje się jednym z łatwiejszych rozwiązań. Tym sposobem, w ciągu 6 lat do państwowej kasy ma wpłynąć około 2 biliony rubli (czyli około 32,2 mld dolarów) więcej.

Emeryci do weryfikacji

Inną z planowanych zmian jest także podniesienie wieku emerytalnego mężczyzn z 60 do 65 lat oraz kobiet z 55 aż do 63 lat. Będzie to pierwsza taka zmiana od czasów sprzed II wojny światowej i ma obowiazywac do 2034 roku. Obejmie ona obywateli urodzonych w 1959 roku, a więc kończących w nadchodzącym roku 60 lat. Wcześniejsze roczniki zachowają jeszcze prawo do przejścia na wczesniejsza emeryturę. Od tej reguły wyłączeni zostaną jednak mieszkańcy krańców wschodnich; w ich przypadku wiek emerytalny wzrośnie jedynie do 58 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Reformę tłumaczy się zmniejszającą się liczbą osób w wieku produkcyjnym, co w konsekwencji grozi zawaleniem się systemu emerytalnego.

Siła napędowa ciecia

To nie jedyne zmiany, które bezpośrednio dotkną rosyjską gospodarkę. Zmiany czekają również rosyjski eksport. Rząd planuje bowiem obciążyć wyższym podatkiem operatorów kopalni. Nowy podatek ma obowiązywać przez 6 lat i ma wejść w życie również od przyszłego roku, zwiększając przychody budżetu państwa o około 1,6 biliona rubli, czyli blisko 26 miliardów USD.

To wszystko z pewnością wygeneruje liczne grono niezadowolonych z reform, jak również może hamująco wpłynąć na konsumpcję. W ostatnim czasie Rosja odnotowała lekki wzrost gospodarczy. Czy zgodnie z politycznymi zapowiedziami szeroko zakrojona reforma nie dotknie zwykłych obywateli? Przy tak długoterminowej perspektywie efekt jest niezwykle trudny do przewidzenia. Tymczasem Rosjanom pozostaje cieszyć się mundialem. Kolejne mundialowe zwycięstwo pozwala na chwilę zapomnieć o nadchodzącej przyszłości.

 

Weronika MIKSZA

Dodaj komentarz