I Ty możesz zostać innowatorem

materiały Organizatora

Innowacja społeczna to temat wyjątkowo nośny, szczególnie w ostatnich latach. Z racji wysokiego potencjału oraz wartości dodanej jest wdzięcznym tematem czasowych projektów. Czy jest sposób, aby nabyć cechy innowatora społecznego od podstaw? Okazuje się, że jak najbardziej!

Taki cel przyświeca międzynarodowemu projektowi realizowanemu przez siedem krajów Unii Europejskiej w ramach programu Interreg. Projekt jest znany pod nazwą Sociali(i)Makers i jest realizowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej
w Poznaniu. Jego celem jest edukacja na różnych płaszczyznach oraz promowanie innowacyjnych rozwiązań, przydatnych na przykład przy zakładaniu własnego biznesu, czy zaangażowaniu w społeczną działalność.

Bez wychodzenia z domu
Projekt zakłada szereg przeróżnych działań aktywizujących, skierowanych do osób nie tylko chcących rozpocząć przygodę
z innowacją, ale również chcących poszerzyć swoją wiedzę. W jego ramach powstał m.in międzynarodowy program edukacyjny, mający na celu zwiększenie kompetencji oraz umiejętności operacyjnych w zakresie innowacji społecznych.  Social Innovation Academy jest otwartym dla wszystkich, darmowym kursem internetowym, w czasie którego uczestnicy będą mieli okazję do zapoznania się z kolejnymi modułami poruszającymi tematykę innowacji społecznych. Kurs ma się odbywać w języku angielskim, ale osoby nieanglojęzyczne mogą liczyć na polski skrypt. Rozpoczyna się on 10 września, ale zapisy dostępne są już teraz na stronie https://social-innovation-academy.teachable.com/. Kilku modułowy kurs z pewnością ułatwi przyswajanie niezbędnej, podstawowej wiedzy.

Coś dla aktywnych

Co jednak w sytuacji, kiedy formuła kursu online nie wydaje się wystarczającym bodźcem do działania? Już 15 września podczas Dnia Organizacji Pozarządowych w specjalnej Strefie Innowacji Społecznych na Placu Wolności w Poznaniu odbędzie się Festiwal Social(i)Makers, gdzie będzie można porozmawiać z koordynatorkami projektu i dowiedzieć się więcej szczegółów nt. innowacji społecznych. Dla tych, którzy we wrześniu zechcą jeszcze skorzystać z ostatnich podrygów wakacji, są również bezpłatne szkolenia stacjonarne. Cykl spotkań będzie się odbywać 18 i 25 września, a także 9 i 23 października, od godziny 9:30 do 14:00 przy ulicy Ogrodowej 12 w Poznaniu. Pierwszy warsztat będzie dotyczył aktywności obywatelskiej, drugi – społecznego biznesu, trzeci dotknie tematu procesu projektowania innowacji społecznych, a czwarty z nich będzie się odnosił odpowiednio do interesariuszy. Rejestracja na spotkania dostępna jest pod linkiem https://830572-4.evenea.pl/.

Czy warto działać?

Dzisiejsze czasy wymagają niezwykłej elastyczności od potencjalnego pracownika. W sporej części miejsc pracy od kandydata oczekuje się kreatywności, elastycznego podchodzenia do problemów oraz skłonności do nieszablonowego, innowacyjnego działania. Także działanie społeczne jest integralną częścią wszelkich działań w organizacjach rządowych i pozarządowych, czy nawet przy świadczeniu zwykłego wolontariatu. Zawsze jest dobry moment, żeby zrobić coś w swoim życiu inaczej. Szczególnie studia, w mojej ocenie, nie powinny być czasem jedynie wytężonej nauki, czy – na drugim biegunie – niekończącej się zabawy. Warto zadać sobie nieco trudu i przynajmniej spróbować, w końcu ty też możesz odkryć w sobie żyłkę innowatora!. Efekty takich działań bywają naprawdę zaskakujące…

Weronika MIKSZA

Dodaj komentarz