Ewolucja październikowa

Amerykański zespół metalowy „Disturbed” ewoluuje. Po trzech latach od wydanego w 2015 roku „Immortalized” nadchodzi czas na nową płytę, której premiera przypada na 19 października. Nadchodzący krążek, noszący słuszną nazwę „Evolution”, wg zapowiedzi wprowadzać ma nowe brzmienia do zespołu. Czy faktycznie będzie to słuszna ewolucja, czy może nazbyt gwałtowna i trudna do przewidzenia w skutkach rewolucja?

„Płyta prezentuje najbardziej śmiałe i elektryczne połączenie muzycznych stylów i nastrojów jakiego podjęliśmy się w naszej karierze” – zapowiadają członkowie zespołu. Na swoim profilu na Instagramie zdradzają również, że proces nagrywania nowej płyty był dla nich niezwykle emocjonalnym przeżyciem, w czasie trwania którego mogli tworzyć bez jakichkolwiek limitów i ograniczeń – „Ta płyta jest dla nas naprawdę wyjątkowa i możemy jedynie mieć nadzieję, że podczas jej słuchania, świat poczuje to samo.”

Z pazurem i finezją

W sierpniu tego roku Disturbed stworzyło ankietę, w której fani mogli zdecydować, jaki utwór ma się pojawić jako pierwszy promujący płytę: ballada, czy coś z cięższych brzmień. Entuzjaści zespołu wybrali drugą opcję. W ten sposób do sieci trafiło „Are you ready?”, czyli dynamiczna, ostra piosenka, której teledysk prezentuje wizję rodem z książek i filmów sci-fi – świata zniewolonego przez technologię. Patrząc czysto subiektywnie mam mieszane uczucia co do tego utworu. Być może wynika to z wieloletniego słuchania i śledzenia losów zespołu. „Are you ready?” wydało mi się nieco wtórne, zbyt podobne do wielu innych piosenek „Disturbed”. Stąd pojawiła się we mnie obawa, czy aby na pewno tytułowa ewolucja będzie miała miejsce.

Zespół nieraz podejmował się ważnych i bardzo trudnych tematów, wśród których znalazły się samobójstwo („Inside the fire”) czy śmierć dziecka („My Child”). Teraz robi to ponownie poprzez drugi utwór udostępniony przed premierą nowej płyty – „Reason to fight”,  który dotyka problemu uzależnień. „Znaczenie stojące za ‘Reason to Fight’ jest bardzo osobiste” mówi David Draiman, wokalista. „Wszyscy widzieliśmy drogich nam ludzi, którzy padli ofiarą uzależnienia”. Piosenka prezentuje udany eksperyment, ukazujący tę łagodniejszą stronę „Disturbed”. Coś, co miało miejsce również w przypadku wydanego trzy lata temu coveru „Sound of Silence” (piosenki duetu „Simon & Garfunkel). Konsensus pomiędzy metalowym charakterem zespołu, a łagodnymi brzmieniami, z wykorzystaniem całego bogactwa głosu Davida Draimana.

Treść utworu ma nieść pokrzepienie dla osób uzależnionych. Dan Donegan, gitarzysta, dopowiada:”Chcieliśmy napisać piosenkę
z pozytywnym przekazem dla ludzi w takiej sytuacji, aby mieli nadzieję i nie poddawali się w walce, nieważne jak wymagająca by nie była. To codzienne zmaganie, ale na końcu tunelu może być również być światło.”

Kiedyś to będzie

Nowy album oznaczać ma nowe doświadczenia. Inne podejście widać także w projekcie okładki nadchodzącej płyty. Symbolizująca ewolucję podwójna helisa zastąpiła głównego bohatera z okładek poprzednich albumów: oplecionego w łańcuchy, wyszczerzonego w demonicznym uśmiechu „The Guy’a” – maskotkę zespołu.

Nadchodzący album rodzi dwa pytania, każde dotykające skrajności. Pierwsze, czy w stylu „Disturbed” zgodnie z zapowiedzią dokonają się zmiany i drugie, przeciwstawne, czy zmiany te nie będą zbyt wielkie? Myślę, że wszelkie obawy związane jakoś z tymi pytaniami można uspokoić. Z jednej strony „Are you ready?” wskazuje na ciągłe przywiązanie do korzeni: ostrości i gitarowych riffów. Co zaś do przemian, zespół poprzez pojedyncze utwory potrafił już ukazać, że nie boi się eksperymentować, a przy okazji robi to umiejętnie, nie zatracając przy tym swojej tożsamości. Ukazuje to także trzecia piosenka i zarazem kolejny ostry kawałek, który na serwisie YouTube ukazał się 12 października – „The Best Ones Lie”, w którym znajdziemy potwierdzenie słów zapowiedzi – „Każda piosenka ma swoją własną tożsamość, uczucie i energię.”

Jak wszystko, zespół musi ewoluować. W świetle powyższego tytuł otwierającego album utworu brzmi jak pytanie w stronę fanów: czy jesteście w pełni gotowi na coś nowego?

Jakub SZUSTAKOWSKI

 

Wspomnianych piosenek możecie posłuchać tutaj:
– Disturbed – Are You Ready? – https://www.youtube.com/watch?v=55NJzOSuKuY
– Disturbed – A Reason to Fight – https://www.youtube.com/watch?v=t4382UVl0oc
– Disturbed – The Best Ones Lie – https://www.youtube.com/watch?v=H_YjigZeb-g

Dodaj komentarz