Polka laureatką Eurowizji Juniorów!

Fot. Andres Putting / Eurovision Junior

Za nami finał 16 Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, który odbył się w Mińsku. Historyczne, albowiem pierwsze zwycięstwo w tego typu konkursie piosenki przyniosła nam Roksana Węgiel z utworem ,,Anyone I want to be” .

W tegorocznym Konkursie Eurowizji Juniorów wzięło udział 20 artystów z różnych europejskich krajów. Mieliśmy też szansę zobaczyć dwa debiutujące państwa z Kazachstanu oraz z Walii. W walce o zwycięstwo zmierzyły się też takie kraje jak Ukraina, Holandia, Izrael, Francja czy Serbia. Polka, Roksana Węgiel, zajęła pierwsze miejsce z dorobkiem 215 punktów.  Na drugim miejscu znalazła się reprezentantka Francji, Angelina Nava, a podium zamknęła Jael Wena z Australii.

Z Jasła na eurowizyjną scenę

Kim jest tegoroczna zwyciężczyni Eurowizji dla Dzieci? Roksana Węgiel urodziła się w 2005 roku w Jaśle. W lutym wygrała pierwszą polską edycję programu The Voice Kids, gdzie szkoliła się pod okiem Edyty Górniak. Między innymi to właśnie swojej mentorce podziękowała za udzielone rady. W Mińsku nastolatka zaprezentowała utwór ,,Anyone I want to be”, który zdecydowanie spodobał się w publiczności – w głosowaniu widzów uzyskał on 136 punkty, które zagwarantowały zwycięstwo. W głosowaniu jury Roksanie przyznano 79 punktów, co początkowo dawało 7 miejsce.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2018 – wyniki

1.      Polska

2.      Francja

3.      Australia

4.      Ukraina

5.      Malta

6.      Kazachstan

7.      Włochy

8.      Gruzja

9.      Armenia

10.  Rosja

11.  Białoruś

12.  Macedonia

13.  Holandia

14.  Izrael

15.  Irlandia

16.  Azerbejdżan

17.  Albania

18.  Portugalia

19.  Serbia

20.  Walia

 

Polska uczestniczyła już w pięciu edycjach tego konkursu.

Młodzi artyści z Polski po raz pierwszy zaprezentowali swoje umiejętności na eurowizyjnej scenie w 2003 roku. Kasia Żurawik zajęła wówczas 16 miejsce. Następne lata również nie przyniosły sukcesów. W 2004 roku zespół KWADro zakończył rywalizację na 17 miejscu, a młodzi Polacy nie pojawiali się w kolejnych odsłonach konkursu przez 12 lat. Za sprawą Olivii Wieczorek Polska powróciła do rywalizacji w 2016 roku. Nasza reprezentantka zajęła wówczas 11 miejsce. W ubiegłym roku Alicja Rega zajęła jeszcze wyższe, 8 miejsce, a w tym roku mogliśmy po raz pierwszy cieszyć się zwycięstwem w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Pozostaje nic innego, jak pogratulować sukcesu i życzyć ich jeszcze więcej!

Agnieszka MARKOCKA

Dodaj komentarz