„Lechici” powstańcom

Lech Poznań sobotnim spotkaniem z Wisłą Płock rozpoczął obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W zwycięskim starciu, które zakończyło się wynikiem 2:1, „Lechici” zaprezentowali się w specjalnie przygotowanych koszulkach upamiętniających wydarzenia z przełomu 1918 i 1919 roku.

27 grudnia 1918 roku. To właśnie tego dnia radosne nastroje poznaniaków spowodowane wizytą wybitnego polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego Paderewskiego zostały zaburzone przez Niemców zaniepokojonych sytuacją na ziemiach, które jeszcze nie tak dawno znajdowały się pod ich zaborem. Wydarzenia te dały początek powstaniu, które jako jedne z nielicznych zrywów w historii Polski zakończyło się sukcesem.

Lech Poznań jako klub cieszący się ogromnym poszanowaniem społecznym stawia przed sobą wiele zadań i zobowiązań. Jednym z nich jest dbałość o pamięć historii klubu i wzmacnianie poczucia tożsamości w regionie, dlatego właśnie corocznie przyłącza się do obchodów upamiętniających wybuch Powstania Wielkopolskiego. Z okazji setnej rocznicy tego wydarzenia wraz z nowym sponsorem technicznych, firmą Macron, przygotował coś, czego dotychczas jeszcze nie było. – Pamiętając o ważnych dla naszego regionu wydarzeniach sprzed 100 lat, zaprojektowaliśmy specjalną koszulkę meczową. Trykot jest w kolorze białym, z niebieskimi elementami. Uroczysty wygląd zapewniają mu elementy flagi powstańczej oraz oficjalnej grafiki obchodów 100. rocznicy, które znajdują się na froncie, a także na karku – mówi na łamach oficjalnej strony internetowej klubu Marcin Wierzejewski, dyrektor działu handlu Lecha Poznań.

W sobotnim spotkaniu 16. kolejki Lotto Ekstraklasy „Kolejorz” zwyciężył z Wisłą Płock 2:1. Pomimo prowadzenia gości, „Niebiesko-Białym” udało się odrobić stratę, i to z nawiązką, jeszcze w doliczonym czasie pierwszej połowy! Była to zasługa trafień Darko Jevticia oraz Christiana Gytkjæra. Postawieni w trudnej sytuacji płocczanie nie zdołali odwrócić losów meczu i to gospodarze mogli cieszyć się z pierwszej od ponad miesiąca victorii. Po raz ostatni bowiem komplet punktów w Ekstraklasie udało im się zdobyć 20 października, kiedy to również przy Bułgarskiej pokonali Koronę Kielce.

„Lechici” w specjalnie dedykowanym trykocie zaprezentują się własnej publiczności raz jeszcze, podczas grudniowego starcia ze Śląskiem Wrocław. Będzie to ich podstawowy strój aż do końca bieżącej rundy, a więc zagrają w nim również dwukrotnie w Krakowie oraz raz w Sosnowcu.

Wiktoria ŁABĘDZKA

Dodaj komentarz