Fantastyczny świat

Źródło: telemagazyn.pl

W tym roku mieliśmy okazję zobaczyć drugi film z serii ,,Fantastycznych Zwierząt”, która jest mocno powiązana ze światem Harry’ego Pottera. ,,Zbrodnie Grindelwalda” zostawiły kilka pytań bez odpowiedzi, a fani muszą poczekać na kolejny film, aby otrzymać wyjaśnienia. W czym tkwi fenomen całej serii Harry’ego Pottera?

Moda na świat młodego czarodzieja trwa już nieprzerwanie od momentu wydania pierwszej części powieści. W siedmiu tomach nie udało się zawrzeć całej historii, a dzięki serii ,,Fantastycznych Zwierząt” fani mają możliwość poznania więcej szczegółów na temat życia chociażby Newta Scamandera czy Albusa Dumbledora. Cała akcja tej serii obsadzona jest w latach 20. ubiegłego wieku. Pokazuje zatem wydarzenia, które rozegrały się jeszcze przed narodzinami samego Harry’ego Pottera. 

Jeszcze więcej fabuły

,,Fantastyczne Zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda” na dobre wprowadziły do filmowego uniwersum postacie takie jak  Tiny i Queenie Goldstein, Jacob Kowalski czy oczywiście Gellert Grindelwald. Rozbudowano wątek Credenca, którego (pomimo pewnego zwrotu akcji) pochodzenie nadal pozostaje tajemnicą. Fani serii mogli też zobaczyć postać Nagini w ludzkiej postaci, młodego Albusa Dumbledore’a czy także Hogwart prosto z lat dwudziestych. W drugiej części ,,Fantastycznych zwierząt” pojawia się też postać, która fizycznie nie ukazuje się w pierwszym filmie o przygodach Harry’ego Pottera, ale stanowi względnie ważny element fabuły. Pomimo tego, że podtytuł filmu to ,,Zbrodnie Grindelwalda’’, początkowo fabuła skupia się na poszukiwaniu Credenca, który w pierwszym filmie z serii został ujawniony jako obskurodziciel. Wśród wielu wątków pobocznych, warto zwrócić uwagę na więź pomiędzy Dumbledorem a Grindelwaldem. W filmie zostało logicznie wyjaśnione, dlaczego nie mogą walczyć pomiędzy sobą.

 Potter a Scamander

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że tych dwóch bohaterów absolutnie w niczym nie jest do siebie podobna. Inne domy w Hogwarcie, inna sytuacja rodzinna… Między jednym i drugim znajdziemy jednak podobieństwo, i nie jest to nie tylko fakt, że obaj są głównymi bohaterami w swoich seriach. Odwaga, dobroć czy ambicja to cechy, które znajdziemy zarówno u Harry’ego Pottera, jak i u Newta Scamandera. Łącznikiem między tymi czarodziejami jest na pewien sposób Dumbledore. W walce z Grindelwaldem mógł liczyć na pomoc Scamandera, a w wojnie z Voldemortem pomagał mu Potter. Były dyrektor Hogwartu stanowi nie tylko połączenie pomiędzy ,,Fantastycznymi Zwierzętami’’ a ,,Harrym Potterem’’, ale jest także ukazany jako postać, która miała znaczącą rolę w życiu obu czarodziejów.

Fenomen magicznego świata

Premiera pierwszego filmu z serii ,,Harry Potter’’ miała miejsce w 2001 roku, zaś ,,Fantastyczne zwierzęta” podbiły wielki ekran w 2016. Jak to możliwe, że magiczny świat Hogwartu nie stracił swojej popularności nawet po 15 latach? Trudno jest wysunąć tylko jedną odpowiedź na to pytanie. J.K. Rowling połączyła świat magiczny z realnym. Sam peron 9 i ¾ umieściła na prawdziwej stacji King’s Cross w Londynie, na której obecnie znajduje się wózek czarodzieja, wsunięty do połowy w ścianę. Fani do dzisiaj mają możliwość być bliżej magicznego świata na przykład poprzez stronę Pottermore (również autorstwa Rowling), na której mogą wziąć udział w Ceremonii Przydziału czy poznaniu swojego Patronusa. Książki o Harrym Potterze, które nie straciły na popularności, są przekazywane młodszym pokoleniom. Pierwszy tom o Chłopcu, Który Przeżył został wydany w 1997 roku, a nadal można znaleźć wszystkie części w powieści w księgarniach. Filmy i książki to nie jedyne elementy, które utrzymują popularność serii. Specjalnie dla fanów, w różnych miejscach na świecie, otwarto tematyczne krainy. Na Florydzie, w Kalifornii, w Japonii czy nawet w Londynie można napić się kremowego piwa, zjeść fasolki Bertiego Botta czy kupić różdżkę u Ollivandera. ,,Harry Potter’’ stał się nie tylko zwykłą serią książek dla młodzieży, ale także małym światem. To, co wyróżnia tę serię od innych jest to, że posiada własne dzieje, które są bardzo rozbudowane. Z roku na rok fani dowiadują się nowych szczegółów, które rzucają inne światło na to, co było znane do tej pory.

Przyszłość magicznego świata

Trzecia część ,,Fantastycznych Zwierząt’’ ma trafić do kin już w 2020 roku. Łącznie zaplanowano aż pięć filmów.  Fanom pozostaje tylko czekać na premierę. która powinna przynieść odpowiedzi na pytania, takie jak ,,skąd pochodzi Credenc?’’. Magiczny świat (z którym można się spotkać nie tylko poprzez książki czy filmy, ale także przez wycieczki do studia filmowego) sprawia, że szał na historię Harry’ego Pottera nie przeminie, a nawet utrzyma się na tak wysokim poziomie przez kolejne lata.

Agnieszka MARKOCKA