Top Lista: Książki idealne na święta!

Źródło: kulturalnemedia.pl

Coraz bliżej bliżej święta! Warto przygotować sobie listę prezentów, które chcemy podarować naszym bliskim.Jednym z najbardziej popularnych podarunków jest oczywiście książka. Poniżej znajdziecie listę 10 najciekawszych, które ucieszą każdego czytelnika!

10: ,,Biały Kieł”

Książka Jacka Londona została co prawda wydana ponad sto lat temu, ale w obecnym roku mieliśmy okazję obejrzeć jej nową ekranizację w postaci filmu animowanego. Warto przypomnieć sobie tę powieść!  Jest to historia udomowionego wilka, który od początku swojego życia musi walczyć o przetrwanie. Początkowo trafia do Indian, a następnie bierze udział w nielegalnych walkach psów, gdzie przed śmiercią ratują go Matt i Weedon Scott. To właśnie pod ich opieką Biały Kieł na nowo uczy się, jak zaufać człowiekowi. Fabuła może brzmi banalnie, ale niech Was to nie zmyli. ,,Biały Kieł” to historia o samotności, zaufaniu a także cierpieniu, która spodoba się nie tylko młodym ludziom, ale także i dorosłym.

9 ,,#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie”

Ten zbiór 18 rozmów stanowi ogrom wiedzy, której młodzi nastolatkowie potrzebują, ale o którą często wstydzą się poprosić. Anja Rubik przeprowadziła rozmowy z ekspertami, zadając pytania na temat „pierwszego razu”, wizyt u ginekologa czy innych ważnych spraw, których młodzież nie dowie się bezpośrednio na lekcjach w szkole. Ta książka będzie odpowiedzią na pytania, których młodzi ludzie sobie jeszcze nie zadali.

8: ,,Wypowiedz jej imię” 

Książka Jamesa Dawsona została wydana w 2015 roku. Fabuła brzmi z pozoru niewinnie: trójka nastolatków w Halloweenową noc wzywa ducha Krwawej Mary. Niewinna zabawa zmienia się w dramatyczną walkę o przeżycie, w której wróg jest po drugiej stronie lustra.Bobby, Naya i Cayne są zmuszeni poznać tajemnice sięgające XX wieku a także spotkać się z jedyną osobą, która przeżyła spotkanie z upiorem. Powieść spodoba się niewymagającym czytelnikom, którzy szukają lekkiej lektury. Ta łączy w sobie elementy grozy, romans i naiwne zachowania nastolatków.   

7: ,,Władca much”

„Władca much” to powieść Williama Goldinga z 1954 roku. W ramach ciekawostki dodam, że wstęp do książki napisał sam Stephen King. Akcja toczy się wokół chłopców, którzy po katastrofie lotniczej znaleźli schronienie na nieznanej wyspie. Początkowo rozbitkowie próbują stworzyć własne rządy. Wybierają przywódcę, Ralpha, któremu wiernie doradza inny chłopiec, Prosiaczek. Wraz z upływem czasu demokratyczne rządy upadają, a u bohaterów budzą się dzikie, pierwotne instynkty. ,,Władca much”stanowi alegorię upadku kultury spowodowanej działalnością człowieka.Zaprezentowane tam podziały na starszych czy młodszych obrazują społeczeństwo klasowe, a wśród bohaterów znajdziemy także przykłady takich, którzy reprezentują najgorsze oblicze człowieka.          

6: ,,Świąteczne marzenie”

Na liście nie mogło zabraknąć książki w typowo świątecznym stylu. ,,Świąteczne marzenie” Amandy Prowse zostało wydane w 2017 roku. Jest to historia samotnej matki, Meg, która marzy o idealnych świętach. Rozczarowana zawodami miłosnymi z przeszłości, całą swoją uwagę poświęca synkowi. Podczas służbowej delegacji do Nowego Jorku, poznaje architekta, w którym się zakochuje. Problem jest taki, że żyją po dwóch stronach oceanu… ,,Świąteczne marzenie” to nie tylko lekka historia o miłości i pragnieniach,ale także o tym, jak bardzo przeszłość wpływa na bohatera.

5: ,,Tatuażysta z Auschwitz”

Akcja tej fabularyzowanej biografii toczy się podczas II Wojny Światowej. Choć od wydarzeń tamtego okresu minęło mnóstwo czasu, Heather Morris spisywała historię Lalego Sokolova w latach 2003-2006, gdyż tytułowy tatuażysta z Auschwitz zdecydował się opowiedzieć swoją historię dopiero po śmierci swojej żony, Gity. Samą książkę wydano dopiero w 2018 roku. Przez te wszystkie lata historię Sokolova znała tylko jego rodzina. Lale trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz w 1942 roku. Cudem uratowany przed śmiercią, między innymi dzięki znajomości wielu języków dostaje,,pracę” tatuażysty. Cyfry na przedramionach więźniów stają się jego dziełem. Wykorzystuje swój spryt i wiedzę, aby pomagać innym uwięzionym w obozie. To właśnie tam poznaje miłość swojego życia – Gisele Fuhrmann, zwaną Gitą. Pomimo historycznych zawirowań, po wojnie odnajdują się i spędzają ze sobą resztę życia. ,,Tatuażysta z Auschwitz” to historia więźniów z punktu widzenia osoby, która musiała tatuować numery w obozie, obraz bólu, cierpienia, ale także miłości i ludzkich odruchów.

 4: ,,To”

Według wielu, jest to jedna z najstraszniejszych powieści Stephena Kinga. Napisana w 1986 roku, dziś może wydawać się już trochę sztampowa. Warto jednak po nią sięgnąć, ze względu na zbliżającą się premierę filmu ,,To II” w 2019 roku, będącego kontynuacją zeszłorocznej ekranizacji powieści. Fabuła przedstawia się następująco: w małym miasteczku Derry w stanie Maine dochodzi do przerażających zbrodni, wypadków i tajemniczych wydarzeń.Sprawcą wszystkich tragedii jest To – bliżej nieokreślona kreatura, która nie przybiera konkretnej formy. Pokazuje się najczęściej jako klaun, a jedynymi,którzy potrafią go dostrzec, są dzieci. Właśnie 7 z nich, określonych jako Klub Frajerów, postanawia stawić czoło potworowi. ,,To” jest nie tylko przerażającym horrorem, ale także powieścią o dojrzewaniu, przemianach, dzieciństwie i dorosłości.

3: ,,W domu”

,,W domu”, czyli powieść Harlana Cobena, została wydana w 2016 roku i szturmem podbiła serca wielu czytelników.Książka opowiada o zaginięciu dwóch chłopców z bogatych rodzin. Początkowo rodziny dostają informacje o zapłaceniu okupu, ale wkrótce słuch po porywaczach ginie, podobnie jak po porwanych dzieciach. Po 10 latach krewny jednego z porwanych, Win,  dowiaduje się, że chłopiec – teraz już nastolatek – znajduje się w Londynie. Nie wiadomo, co się stało dziesięć lat temu i co się dzieje z drugim zaginionym. Odpowiedzi zna tylko odnaleziony nastolatek.  Win wraz ze swoim przyjacielem Myronem Bolitarem rozpoczynają śledztwo, które już dawno powinno być zakończone. Kryminał Cobena dotyka tematów takich jak porwania dzieci oraz handel ludźmi, ale także udowadnia, że czasem niewiedza jest dla nas lepsza niż prawda.

2: ,,Imię róży”

,,Imię róży”, dzieło Umberta Eco,zostało wydane w 1987 roku. Fabuła tej powieści dotyczy tajemniczej śmierci klasztornego iluminatora, którego znaleziono pod opactwem. Rozwiązania tej zagadki podejmują się Wilhelm z Baskerville oraz jego uczeń, Adso z Melku. Sprawa komplikuje się,gdy w opactwie dochodzi do kolejnych morderstw. Kluczem do rozwiązania wszystkich zdarzeń okazuje się pewna księga, która znajduje się w tajemniczej bibliotece opactwa. Wilhelm rozpoczyna walkę nie tylko z mordercą, ale także z czasem. Powieść może się spodobać wszystkim ze względu na wiele wątków, w których każdy może znaleźć coś dla siebie. „Imię róży” to opowieść kryminalna przepojona historią, w której znalazło się również miejsce na elementy romansu.

1: ,,Pogrzebani”

Jeffery Deaver w tym roku postanowił obdarować nas swoim nowym dziełem: powieścią ,,Pogrzebani”. Historia dotyczy tajemniczego porwania na Manhattanie, którego sprawcą jest mroczny Kompozytor. Śledztwem zajmują się Lincolm Rhyme i Amelia Sachs – bohaterowie znani chociażby z ,,Kolekcjonera Kości”. Wkrótce do podobnego przestępstwa dochodzi we Włoszech. Połączenie obu spraw, a także pościg za porywaczem doprowadza bohaterów do rozgrywek pomiędzy tajemniczymi grupami z różnych stron świata. W tej powieści oprócz znanych detektywów, kryminału i zwrotów akcji znajdziemy także motyw kryzysu imigracyjnego, który dotyka Europę.

Niezależnie od tego, czy osoba,którą chcemy obdarować, będzie poszukiwać lekkiej lektury, czy bardziej doniosłej refleksji, ta lista powinna pomóc w wyborze czegoś odpowiedniego. Pamiętajmy jednak, że trzeba wpierw rozpoznać gusta poszukiwacza – tak, by prezent otrzymany pod choinką nie okazał się równie trafiony, co przysłowiowe już skarpetki i krawat.

Agnieszka MARKOCKA