Mutination: Człowiek człowiekowi świnią

Źródło: briefly.ru

Każdy obywatel ZSRR Folwarku Zwierzęcego zobowiązany jest strzec i umacniać społeczną, socjalistyczną własność, jako świętą i nietykalną podstawę ustroju radzieckiego zwierzęcego, jako źródło bogactwa i potęgi ojczyzny, źródło dobrobytu i kulturalnego życia wszystkich ludzi zwierząt pracy. Osoby, które dopuszczają się zamachu na społeczną, socjalistyczną własność, są wrogami ludu zwierząt.

Pewnego dnia w gospodarstwie Pana Jonesa nastąpiły niespodziewane zmiany. Zmęczone głodem i ciężką pracą zwierzęta zrozumiały, że dobrobyt Folwarku Dworskiego zależy tylko od nich, a więc nie potrzebują one właściciela, który postępuje z nimi straszliwie niemiłosiernie, potwornie. Na szczęście nie brakowało im odwagi i okrutny Pan Jones został wygnany oraz okryty hańbą. Dzięki temu zapanował spokój na terenie nowego, wolnego i bezpiecznego dla wszystkich zwierząt miejsca – Folwarku Zwierzęcego. Aby pomóc we wspólnym budowaniu wspaniałego domu dla każdego, postanowiono uczynić przewodniczącymi najbardziej inteligentne osobniki Folwarku, a mianowicie dwie świnie: Snowballa oraz Napoleona. Stworzono 7 przykazań, do których należało się stosować, aby nie upodobnić się do ludzi. Reguły te miały pomóc wolnym zwierzętom w dążeniu do wspólnego celu oraz gwarantowały im bezwzględną równość.

Ale jak to często bywa w życiu i w polityce – „wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze od innych”.

George Orwell w utworze Folwark Zwierzęcy nie tylko pokazuje, że złe traktowanie zwierząt może doprowadzić do buntu, ale także w metaforyczny sposób opisuje rzeczywistość rosyjską podczas rewolucji bolszewickiej oraz to, co się dzieje po niej w Związku Radzieckim. Każda postać w Folwarku Zwierzęcym pojawia się nieprzypadkowo, prawie wszystkie sytuacje w książce mają odniesienie do prawdziwych wydarzeń historycznych. Jak nietrudno się domyślić, przewodniczące świnie, Snowball i Napoleon, to Trocki i Stalin. Pan Jones reprezentuje Mikołaja II, proletariat znalazł odzwierciedlenie w pracowitym koniu Boxerze, arystokracja jest przedstawiona w postaci uciekającej klaczy Mollie, natomiast kury, zmuszone do oddawania jaj świniom, pokazują los chłopstwa. Miłośnicy historii oprócz rewolucji bolszewickiej znajdą nawiązania do takich wydarzeń, jak rozwój Nowej Polityki Ekonomicznej oraz znaczenie II wojny światowej, a także zobaczą stosunki Związku Radzieckiego ze Stanami Zjednoczonymi i Niemcami.

Mimo iż Folwark Zwierzęcy głównie nawiązuje do wydarzeń w ZSRR, jest to zarazem utwór dobrze pokazujący ogólne konsekwencje, które może ponieść społeczeństwo, kiedy przywództwo przejmuje nieuczciwa władza – zakłamanie, tworzenie prawa według osobistych potrzeb, niesprawiedliwe traktowanie zwykłych obywateli. Dlatego powieść ta od wielu lat nie traci na aktualności. Bez wątpienia jest to książka, którą warto przeczytać, zrozumieć i starać się nie dopuścić, by gdziekolwiek na świecie z obojętnością spoglądano na tworzenie reżimów totalitarnych i dzielenie ludzi na równych i równiejszych.

Daria MUTINA