A pomiędzy niebem i piekłem jest Hunter

Źródło: magazyngitarzysta.pl

Ksiądz-pedofil, pijaństwo w kościele i ukrzyżowany wokalista w koronie z cierni. Choć ostatnie doniesienia mogłyby sugerować, że mowa o przecieku z nagrań teledysku do utworu Rammstein’a, to jednak chodzi tu o polski zespół  – Hunter, który ostatnio wypuścił nowy utwór.

Arachne, bo taką nazwę nosi piosenka, pojawiło się na serwisie YouTube 10 lutego. Data nieprzypadkowa, uwzględniając całą otoczkę klipu i fakt, że dzień premiery przypadł na niedzielę.

Utwór jest jedną ze spokojniejszych kompozycji tej polskiej kapeli. I o ile tekst pozostawia pewną dowolność interpretacyjną, o tyle teledysk na to nie pozwala i daje znać wprost (może nawet zbyt bezpośrednio i dosadnie) – mówimy o Kościele. Przez duże nagromadzenie ww. scen wyglądać to może na „atak” na tę instytucję i poszukiwanie taniej kontrowersji. Poprzednie albumy pokazują jednak, że zespół nie raz poruszał trudne tematy. Dotąd pojawiły się na przykład piosenki takie jak T.E.L.I. , które mówiło o wątpliwych „misjach pokojowych” USA, czy Krzyk kamieni, dotyczący ataku na World Trade Center. Stąd w tym wypadku można przypuszczać, że chodzi raczej o zwrócenie uwagi na te same palące problemy, co w filmie Kler Wojciecha Smarzowskiego, niż tylko o bezpośredni, szukający poklasku, antyklerykalizm.

Utwór stanowi zapowiedź nowej płyty o tym samym tytule, która swoją premierę będzie miała 8 marca. Sam zespół o nadchodzącym krążku na swoim profilu facebook’owym pisze w ten sposób: „Tym razem zabierzemy Was w surrealistyczną podróż do pewnego sekretnego miejsca. (…) Miejsca zawieszonego pomiędzy niebem a piekłem, będącego jednak również odbiciem rzeczywistości, w której żyjemy. Fascynującego i przerażającego zarazem. Znajdziecie w nim miłość i nienawiść, krzyk i szept, ciepło i chłód, dobro i zło. Utkanego z dźwięków i słów, metaforycznych postaci i reminiscencji. Bytów realnych i wielowymiarowych. Zabawnych i strasznych. Postaci anielskich i prawdziwych potworów. Do miejsca nadziei i bezlitosnego jej braku. Gdzie sen przeplata się z jawą a strach niezmiennie wyciąga ku nam swoje szpony. Zawsze gotowy. Zawsze blisko. Zabierzemy Was w podróż w głąb siebie…” .

Jeśli chcecie sprawdzić, na ile powyższe słowa pokrywają się z resztą utworów nadchodzącego albumu, to w marcu będziecie mieli do tego doskonałą okazję. W tym miesiącu zespół odbędzie trasę promującą „Arachne”. Oto daty i miejsca koncertów:

07.03 – Bydgoszcz – Estrada
08.03 – Szczecin – Delta
09.03 – Poznań – U Bazyla
10.03 – Gdynia – Ucho
14.03 – Przemyśl – Fort XXII
15.03 – Rzeszów – Pod Palmą
16.03 – Wrocław – Stary Klasztor
17.03 – Kielce – Garaż
21.03 – Gomunice – Bogart
22.03 – Bielsko-Biała – RudeBoy
23.03 – Zabrze – CK Wiatrak
24.03 – Kraków – ZetPeTe
28.03 – Lublin – Graffiti
29.03 – Warszawa – Progresja
30.03 – Białystok – Zmiana Klimatu
31.03 – Olsztyn – Andergrant

Jakub SZUSTAKOWSKI