Oscary 2019

Źródło: etonline. com

91. ceremonia wręczenia Oscarów przeszła już do historii. Aż 4 statuetki otrzymał film Bohemian Rhapsody (w tym nagrodę za najlepszego głównego aktora), a 3 nagrody powędrowały do filmów Green Book, Black Panther i Roma. Wyjątkowo, w tym roku na ceremonii zabrakło… prowadzącego.

Gala odbyła się w Dolby Theatre w Los Angeles. Ceremonię otworzył występ Adama Lamberta i zespołu Queen, którzy wspólnie wykonali utwory We will rock you oraz We are the champions. Podczas ceremonii wspomniano twórców, aktorów oraz filmowców, którzy odeszli w ubiegłym roku. Byli to między innymi Stan Lee, Witold Sobociński, Stephanie Audran czy Penny Marshall.

Oscary nie dla Polaków

Pomimo nominacji dla filmu Zimna Wojna w kategoriach najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser i najlepsze zdjęcia, polska produkcja nie została nagrodzona żadną statuetką. Nagrodę za najlepszy film otrzymał za to Green Book, który otrzymał również trofeum za najlepszy scenariusz. Mahershala Ali za rolę w tym filmie zdobył nagrodę najlepszego aktora drugoplanowego. Triumfowała również produkcja Black Panther, która otrzymała 3 Oscary: za najlepsze kostiumy, scenografię i muzykę filmową. Bohemian Rhapsody został wyróżniony za najlepszy dźwięk, montaż i montaż dźwięku. Statuetką został także nagrodzony główny aktor, Rami Malek. Filmem, który pokonał polską propozycję w trzech kategoriach, była meksykańska produkcja Roma. Alfonso Cuaron, reżyser filmu, został wyróżniony w kategoriach najlepsze zdjęcia, najlepszy reżyser i najlepszy film nieanglojęzyczny. Swojego pierwszego Oscara w życiu otrzymała Olivia Colman, za główną rolę kobiecą w The Favourite. Dla laureatki najlepszej aktorki drugoplanowej, Reginy King za rolę w filmie If Beale Street Could Talk, tegoroczna nagroda także jest pierwszym otrzymanym Oscarem. Spore wyróżnienie otrzymała Lady Gaga, która wraz z Mark Ronsonem, Anthony Rossomando i Andrew Wyatt wygrała w kategorii najlepsza piosenka z filmu. Mowa oczywiście o utworze Shallow, którą artystka wykonywała wraz z Bradleyem Cooperem.

Lista pozostałych zwycięzców:

Najlepszy pełnometrażowy film animowany – SPIDER-MAN: Into the Spider-Verse

Najlepszy krótkometrażowy film animowany – Bao

Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny – Free Solo

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny – Period. End of Sentence

Najlepsza charakteryzacja – Vice

Najlepszy film krótkometrażowy – Skin

Najlepsze efekty specjalne – First Man

Najlepszy scenariusz adaptowany – BlacKKKlansman

Agnieszka MARKOCKA