Moc atrakcji na Kindernaliach

Źródło: Facebook/Kindernalia

Tegoroczne Juwenalia dla najmłodszych nadciągają wielkimi krokami. Już tylko cztery dni dzielą nas od największego dnia dziecka w Poznaniu. Organizatorzy wydarzenia dołożyli wszelkich starań, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie i ani przez chwilę nie poczuł nudy. Co będzie działo się w niedzielę w Parku im. Jana Pawła II?

Podróż przez strefy animacyjne na Kindernaliach najlepiej rozpocząć od Punktu Info. To tam dzieci otrzymają mapki terenu, na których zbierać będą pieczątki za odwiedzenie każdej ze stref. Dzięki temu przed opuszczeniem imprezy będą mogły odebrać pamiątkowy Dyplom Małego Podróżnika i drobny upominek. Jest to też miejsce, gdzie dorośli zdobędą ulotki z harmonogramem wydarzeń dla rodziców. Co więcej, każdej z pociech założona zostanie opaska z imieniem, wiekiem, a także numerem telefonu opiekuna, by zagwarantować bezpieczeństwo i uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Podróż przez krainy zabaw

Idealnym pomysłem dla nieustannie ruchliwych i pełnych energii dzieci wydaje się Strefa Małego Sportowca. Najmłodsi zmierzą się z torem przeszkód, zagrają być może po raz pierwszy w futbol amerykański, a także wezmą udział w warsztatach piłkarskich i judo. Tym którym aktywności wciąż będzie mało, będą mogli udać się do Strefy Survivalowej, gdzie odbędą się biegi dzieci z rodzicami – nie byle jakie, bo pełne utrudnień takich jak opony, liny czy belki drzew. Odwiedzający ten punkt nauczą się także, jak powinna wyglądać rozgrzewka przed jakąkolwiek aktywnością fizyczną. Posłuchają też o przygotowaniu mentalnym przed biegiem i o zdrowych przekąskach. Strefa Integracji to wspólne zabawy z kolorową chustą i tunelem animacyjnym, tańce, śpiewy, a także nauka sztuczek cyrkowych.

Strefa Małego Medyka to punkt, w którym połączono przyjemne z pożytecznym. Nie może zabraknąć tam pokazów pierwszej pomocy, której warto uczyć od najmłodszych lat. Dzieci będą mogły sprawdzić swoje umiejętności w tej dziedzinie, ratując misie w Szpitalu Pluszowego Misia. Zrobią też swoje maści z ISPE w ramach warsztatów „Mała receptura” i nie tylko. Rodzice natomiast będą mieli możliwość wykonania darmowego pomiaru ciśnienia i glukozy czy posłuchania o akcji profilaktycznej Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA przeciw rakowi piersi. Oddadzą tam też krew i zapiszą się jako potencjalni dawcy szpiku. Natomiast w Strefie Małego Naukowca wszyscy przyjrzą się pokazom i eksperymentom chemicznym takim jak wybuchy wulkanów, samonadmuchujące się balony czy niepękające bańki. Strefa Małego Ekologa to miejsce kartonów sensorycznych z darami natury, odcisków zwierząt, roślinnych zagadek czy łowienia rybek. Dzieci będą mogły też stworzyć własne lornetki czy posadzić fasolę w ekodoniczkach wykonanych z opakowań po jajkach. Nauczą się też nieco o recyklingu.

W Strefie Małego Artysty znajdować się będzie wielkie miasto z kartonów, które dzieci pomalują. Stworzą tam też własne instrumenty, a także naszyjniki i laurki dla mam. W Strefie Animacji uczestnicy znajdą się w balonowym zoo z poskręcanych balonów. Ich twarze zostaną pomalowane, a sami poczują, jak to jest być zamkniętym w bańce mydlanej. Strefa Małego Podróżnika oferuje robienie masek afrykańskich czy tworzenie pieczątek prekolumbijskich. Dzieci przebiorą się w stroje z Afryki i będą miały okazję poznać flagi państw dzięki flagowemu memory. Dla tych zupełnie najmłodszych przeznaczona jest Strefa Malucha pełna zabaw sensorycznych angażujących wszystkie zmysły. Jak na dziecięce Juwenalia przystało, na terenie wydarzenia nie może zabraknąć sceny. Podczas imprezy usłyszymy uwielbiane przez dzieci piosenki Disneya. Będzie to też miejsce występu iluzjonisty, animacji tanecznych czy czytania bajek. Najmłodsi obejrzą tam też teatrzyk, a nawet wezmą udział w warsztatach teatralnych.

A tymczasem dorośli…

Dla opiekunów przeznaczona będzie Strefa Świadomego Rodzica współorganizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Otwarte Drzwi oraz wydziały Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – WSE, WNS, WN. Otwarcia dokona Pani Dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM prof. zw. dr hab. Agnieszka Cybal-Michalska. Rodzice posłuchają wystąpień prelegentów m.in. psychologów, przedstawicieli edukacji alternatywnej czy socjoterapeutów. Tematyka będzie dotyczyć świadomego rodzicielstwa, edukacji i zdrowego rozwoju dzieci. Możliwe będzie także zasięgnięcie nieodpłatnej porady przy stolikach eksperckich m.in. psychologów, pedagogów specjalnych czy logopedów. Co więcej, na tegorocznych Kindernaliach obchodzony będzie Dzień Matki, dlatego też na matki czeka wiele atrakcji.

Organizatorzy przygotowali moc atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla ich opiekunów. Należy zarezerwować sobie naprawdę sporo czasu, by w niedzielne popołudnie móc wziąć udział we wszystkich z nich. Jedno jest pewne – na Kindernaliach nikt nie będzie się nudził.

Paulina PSZCZÓŁKOWSKA