Na czerwonym dywanie

Wielka Gala WNPiD to wydarzenie, na które czekają nie tylko studenci, ale i wykładowcy. Jej szósta edycja odbędzie się już 14 maja. Dziś chcielibyśmy przybliżyć krótką, choć bardzo ciekawą, historię tej imprezy.

Zanim jednak to wydarzenie rozpoczęło swój żywot, musimy cofnąć się do 2012 roku. Wtedy to odbyła się mniejsza gala, wyłącznie dla studentów trzeciego roku politologii. Przedsięwzięcie, choć skromne, okazało się całkiem udane, gdyż uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób, a także sporo wykładowców. Organizatorzy zauważyli w tej imprezie potencjał i postanowili zorganizować ją w skali całego wydziału. Dzięki zaangażowaniu studentów i ówczesnego prodziekana dr. Adama Szymaniaka udało się zrealizować ten plan. Wielka Gala WNPiD wraz z nocą na patio odbyła się 14 maja 2013 roku, co oznacza, że tegoroczna edycja przypada dokładnie w szóstą rocznicę tamtych wydarzeń.

– Gala na pewno nigdy nie odbyłaby się i nie przyjęłaby tak efektownego, prestiżowego kształtu, gdyby nie starania prodziekana Szymaniaka. Osobiście zaangażował się w ten projekt. Zrobił więcej, niż trzeba. Przekonał do przyjścia kolegów i koleżanki wykładowców, dzięki czemu wydarzenie miało sens. To właśnie dla nich je robiliśmy, a część z nich na pewno nie była od początku chętna, by tak spędzić wtorkowe popołudnie – mówi jeden z pomysłodawców Wielkiej Gali WNPiD, Adrian Pudło.

Żadna gala nie może się odbyć bez ceremonii rozdawania nagród. To bardzo ważny element także i tego wydarzenia. Na politologicznej gali wyróżniano głównie studentów, lecz zmiana grupy docelowej laureatów okazała się strzałem w dziesiątkę. Jest to bowiem jedna z niewielu okazji, by to właśnie oni w szczególny sposób docenili ulubionych wykładowców. Ponadto nauczyciele akademiccy po cichu rywalizują ze sobą o sympatię swoich uczniów. Niektórzy z nich robią to naprawdę dobrze, gdyż można ich nazwać „multimedalistami” Wielkiej Gali. Kilka okazałych statuetek mają m.in. dr Norbert Gill czy dr Krzysztof Duda. Wyróżniani są nie tylko prowadzący zajęć, ale też inni pracownicy wydziału, jak chociażby pracowniczki dziekanatu bądź panie z szatni.

Zainteresowanie galą przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Jest to wydarzenie, na które studenci czekają przez cały rok akademicki. Można to zauważyć gołym okiem już podczas części oficjalnej. Okazuje się bowiem, że w wydziałowej auli trudno wcisnąć szpilkę podczas ogłaszania najważniejszych rozstrzygnięć. Patio natomiast jest wypełnione roztańczonymi ludźmi do białego rana. Tym razem, według zapowiedzi, ma być podobnie.

Jak co roku gala będzie miała swój motyw przewodni. Tym razem padło na klasykę polskiego kina oraz telewizji. Oprócz tego tradycyjnie przygotowano wiele innych atrakcji. – Podczas gali na pewno nie zabraknie wyjątkowych występów artystycznych. Dodatkowo odbędą się też licytacje, kończące akcję UAM Charytatywnie. Będą również niespodzianki, ale o tym przekonacie się już 14 maja – mówi Zuzanna Swendrowska, przedstawicielka Rady Samorządu Studentów WNPiD.

VI Wielka Gala WNPiD odbędzie się już w najbliższy wtorek, 14 maja. Początek części oficjalnej przewidziany jest na godzinę 19:00, natomiast później przyjdzie pora na afterparty na patio.

Jakub PTAK