Palmy bez plaży – Cannes 2019

Źródło: festival-cannes.com

W sobotę zakończył się trwający dwanaście dni festiwal filmowy w Cannes. Siedemdziesiąta druga edycja wyłoniła wielkich zwyciężców oraz przegranych, a Złota Palma powędrowała do koreańskiego reżysera, Bonga Joon-Ho. Jak przebiegał tegoroczny festiwal w Cannes i kim są pozostali laureaci?

Złota Palma, najbardziej prestiżowa nagroda dla najlepszego prezentowanego filmu, jest przyznawana przez międzynarodowe jury. W tym roku w jego składzie znajdowali się reżyser Alejandro Gonzalez Iñárritu (jednocześnie pełniący rolę przewodniczącego komisji), aktorki Maimouna N’Diaye i Elle Fanning, autor komiksów Enki Bilal, reżyserki Kelly Reichardt i Alice Rohrwacher oraz reżyserzy Robin Campillo, Yorgos Lanthimos oraz Paweł Pawlikowski.

Puste krzesło

Na początku symbolicznie uczczono pamięć Agnès Vardy, francuskiej reżyserki, która zmarła pod koniec marca. Wyświetlono pamiątkowy film, a na scenie stało puste krzesło. Wizerunek artystki był także użyty podczas plakatu, reklamującego tegoroczną edycję. Przywitano również główne jury, które miało za zadanie przyznać nagrodę dla najlepszego filmu festiwalu. W tym roku statuetka Złotej Palmy powędrowała do Bonga Joon-Ho, reżysera filmu ,,Parasite” (,,Pasożyt”). Propozycja była zdecydowanym faworytem festiwalu, a jury bezkonfliktowo podjęło decyzję o wręczeniu wyróżnienia. Film opowiada historię dwóch rodzin z różnych środowisk, których los łączy się na wskutek pewnego incydentu.

Laureaci festiwalu

Oprócz głównej nagrody, w Cannes przyznano również Grand Prix festiwalu, odpowiednik Złotej Palmy dotyczący drugiego miejsca. Wyróżnienie otrzymał Mati Diop za wyreżyserowanie ,,Atlantics”. Jury przyznało również nagrody filmom ,,Les Miserables” Ladji Ly oraz ,,Bacurau” Menconcy Filho i Juliano Dornellesa. W kategorii ,,Najlepszy reżyser” triumfowali bracia  Jean-Pierre i Luc Dardenne, którzy zostali docenieni za produkcję ,,Young Ahmed”. Nagrodzono również Celine Sciamma w kategorii ,,Najlepszy scenariusz” w  ,,Portrait of The Lady on Fire”. Oczywiście, nie zapomniano również o tych, bez których żaden film nie mógł powstać. Nagrodę w kategorii ,,Najlepszy aktor” odebrał Antonio Banderas za rolę w  ,,Ból i blask” Pedro Almodovara, a jako najlepszą aktorkę wyróżniono Emily Beecham w produkcji ,,Little Joe” Jessiki Hausner. Tegoroczną nagrodę specjalną otrzymał Eli Suleiman za wyreżyserowanie ,, It Must Be Heaven”.

Puste ręce

Wśród nominowanych reżyserów  znalazły się także takie nazwiska jak Quentin Tarantino, Jim Jarmusch czy Xavier Dolan, jednak nie cieszyli się smakiem wygranej podczas tegorocznego festiwalu. Nagroda nie trafiła także do Pedro Almodóvara, reżysera ,,Ból i Blask”. Propozycja wspomnianego już Tarantino, ,,Pewnego razu….. w Hollywood” również należała do grona tegorocznych faworytów, ale według jury, nie zasłużyła na Złota Palmę.  

Polacy w Cannes

Oczywiście, na Lazurowym Wybrzeżu nie zabrakło także polskich akcentów. Już w skład samego jury zasiadał Polak, Paweł Pawlikowski, który na swoim reżyserskim koncie posiada takie produkcje jak ,,Ida” i ,,Zimna Wojna”.  Na czerwonym dywanie pozowały między innymi Agnieszka Dygant i Małgorzata Kożuchowska, które wzięły udział w ceremonii zamknięcia festiwalu. Z kolei Weronika Rosati gościła na specjalnym pokazie filmu ,,Rambo: First Blood”, który stanowił hołd dla Sylvestra Stallone’a. 

Przedpremierowe pokazy filmowe, wieczorowe suknie i efekty ciężkiej pracy to kilka elementów, które można było podziwiać podczas tegorocznego, 72. Festiwalu Filmowego w Cannes. Chociaż Złota Palma mogła powędrować tylko do jednego filmu, poprzeczka została wysoko postawiona, a każda nominowana produkcja zasługuje na uwagę nie tylko członków jury.

Agnieszka MARKOCKA