Królowie królowej sportu – podsumowanie 95. PZLA Mistrzostw Polski, część 2

W sobotę ustanowił rekord kraju, a w niedzielę wygrał Mistrzostwa Polski.
Źródło: David Ramos/Getty Images Europe

Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce to impreza rozgrywana od 1920 roku. Podczas 94. edycji triumfowali w niej również najwybitniejsi zawodnicy na świecie. Wiele medali krajowego championatu w swoim dorobku ma śp. Irena Szewińska, czyli rekordzistka świata i trzykrotna mistrzyni olimpijska. Obecnie równać z nią może się jedynie Anita Włodarczyk. Polska młociarka po trzecie złoto igrzysk pojedzie za rok do Tokio. Tej zawodniczy zabrakło jednak, z powodu problemów zdrowotnych, podczas tegorocznych zmagań. Ostatniego dnia imprezy nie zabrakło za to wielkich emocji.

Rywalizacje otworzył konkurs dyskobolek, w którym najlepsza okazała się Daria Zabawska. Na podium stanęły również Lidia Augustyniak oraz Karolina Urban. Żadna z pań nie przekroczyła jednak granicy 60 metrów. Na dość niskim poziomie stał również konkurs skoku o tyczce kobiet, w którym najlepsza okazała się Kamila Przybyła. Zawodniczka jako jedyna w stawce skoczyła ponad 4 metry. Jej wynik 4,25 m jednak nie zachwyca. Srebro przypadło natomiast Victorii Kalicie, czyli niezwykle utalentowanej 18-letniej zawodniczce. Podium uzupełniła Agnieszka Kaszuba.

W dal najdalej skoczyła Joanna Kuryło, która wyprzedziła broniącą srebra Magdalenę Żebrowską. Na starcie zabrakło Anny Jagaciak-Michalskiej, czyli najwybitniejszej zawodniczki ostatnich lat, która zdecydowała się zakończyć karierę. Wyścig na dystansie 200 metrów kobiet padł natomiast łupem Marleny Goli, która pokonała Kamilę Cibę i Alicję Wronę.

Wielką atrakcją tego dnia mistrzostw miał być konkurs rzutu młotem mężczyzn. Na jego starcie stanęli bowiem Paweł Fajdek, czyli trzykrotny mistrz globu oraz obecny Mistrz Europy Wojciech Nowicki. Zdecydowaną wygraną odniósł pierwszy z zawodników, który o ponad cztery metry wyprzedził rywala. Brąz przypadł Arkadiuszowi Rogowskiemu. Żaden z zawodników nie przekroczył jednak magicznej granicy 80-metrów.

Reprezentujący ekipę Agrosu Zamość Dominik Kopeć, który w sobotę zwyciężył na dystansie 100 metrów, dzień później wywalczył kolejne złoto. Tym razem najlepszy okazał się w biegu na 200 metrów, w którym wyprzedził Adriana Brzezińskiego i Przemysława Słowikowskiego. W dal najdalej skoczył natomiast Tomasz Jaszczuk.

Ostatnią techniczną konkurencją mistrzostw był konkurs pchnięcia kulą. W tym wielki bój stoczyli Konrad Bukowiecki i Michał Haratyk. Rekordzista kraju i złoty medalista zeszłorocznych ME musiał uznać wyższość Bukowieckiego, czyli jednego z najbardziej utytułowanych młodzieżowców w historii. Brąz przypadł Jakubowi Szyszkowskiemu, który minimalnie przekroczył granicę 20 metrów.

W tym czasie na bieżni trwała walka w biegach na dystansie 1500 metrów. Wśród pań zdecydowaną wygraną odniosła Sofia Ennaoui, która wyprzedziła Martynę Galant i Katarzynę Broniatowską. Wygraną w męskim gronie wywalczył natomiast Marcin Lewandowski. Wicemistrzowi Europy z Berlina nie przeszkodziło nawet zmęczenie. Dzień wcześniej Polak rywalizował jeszcze w zawodach Diamentowej Ligi, w których ustanowił nowy rekord kraju. Drugi, tym razem srebrny medal imprezy, wywalczył Mateusz Borkowski, a brąz przypadł Adamowi Włodarczykowi.

W gronie płotkarzy złoto przypadło Damianowi Czykierowi, który zdecydowanie wyprzedził Artura Nogę i Dawida Żebrowskiego. W rywalizacji kobiet doszło natomiast do wielkiego pojedynku Karoliny Kołeczek i Klaudii Siciarz. Pierwsza z zawodniczek w tym sezonie dokonała niebywałego progresu i dzięki pracy z nowym szkoleniowcem zaczęła regularnie biegać poniżej 13 sekund. W 2019 roku wygrała m.in. Memoriał Janusza Kusocińskiego. Jej wynik zrobił tak duże wrażenie, że Polka została również zaproszona do udziału w zawodach Diamentowej Ligi. Siciarz to natomiast srebrna medalistka MMŚ, która prezentuje wielki talent. Panie o złoto walczyły do ostatnich metrów. To przypadło Kołeczek, która pokonała Siciarz. Podium uzupełniła Anna Szymańska.

Dzień po raz kolejny zakończyły wyścigi sztafet. W biegach rozstawnych 4×400 m wygrały ekipy Śląska Wrocław i Katowic. Poniżej prezentujemy listę indywidualnych mistrzów kraju Anno Domini 2019: