Inkluzja – czas start!

fot. Adam Nurkiewicz, PFRON
fot. Adam Nurkiewicz, PFRON

Katowicki spodek w czerwcu zeszłego roku wypełnił się zawodnikami z niepełnosprawnością intelektualną, którzy w myśl zasady fair play, rywalizowali w trakcie XI Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Wyłonieni reprezentanci już w marcu mieli okazję pokazać szczyt swoich umiejętności podczas Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych – Abu Dhabi 2019.

Jeździectwo, badminton, siatkówka, pływanie na akwenach otwartych to tylko przykłady dyscyplin, w których brali udział sportowcy, a zgromadziło ich się ponad 7,5 tysiąca z 190 krajów. Stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich przyciągnęła również rzesze wiernych kibiców, a ich liczba sięgnęła 43 tysięcy. Nasza kadra zapisała się na kartach tego wydarzenia z wynikiem budzącym ogromny podziw. Zawodnicy Olimpiad Specjalnych Polska wywalczyli 69 medali (30 złotych, 21 srebrnych i 18 brązowych)! Polscy debiutanci w judo – Angelika Stachowiak oraz Marcin Liszcz – dołożyli ogromną cegiełkę do swojego sportowego dorobku w postaci 2 srebrnych krążków. Nade wszystko należy jednak zwrócić uwagę na atmosferę całych igrzysk, która przebiegła w duchu inkluzji. Reprezentanci wykazali się ogromną determinacją, wolą walki z przeciwnościami losu, jakim stawiają czoła każdego dnia. Ich sportowy upór to z całą pewnością wyraźny wyraz propagowania aktywności fizycznej wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną. Każdy z nich stawia sobie wysoko poprzeczkę, dąży do realizacji wytyczonych planów, przekraczając przy tym niejednokrotnie własne granice rodzących się obaw czy lęków. To prawdziwi bohaterowie!

Przełamując stereotypy

Olimpiady Specjalne Polska to program akredytowany przez międzynarodowy ruch Special Olympics Inc. Sama jego idea narodziła się w latach 60. XX w. Jej inicjatorką stała się siostra prezydenta Johna Kennedy’ego – Eunice Kennedy Shriver. Kilkanaście lat później działalność promująca ducha rywalizacji sportowej wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną została przeniesiona na polski grunt, gdzie napotkała się z ogromną aprobatą. W 2005 roku Olimpiady Specjalne Polska zyskały status organizacji pożytku publicznego. Stowarzyszenie scala 507 klubów, oferujących szeroki zakres możliwości dla miłośników sportu. Każdy z trenerów, współpracujących w ramach wspomnianego ruchu z zawodnikami Olimpiad Specjalnych, dąży do wydobycia drzemiącego w nich potencjału. Łamią oni utarte schematy, jakie na przestrzeni lat zostały poddane stygmatyzacji społecznej. W ich oczach osoby z niepełnosprawnością skrywają ogromne pokłady wytrwałości, motywacji pozwalającej przekraczać własne ograniczenia. Wszystkich wokół zarażają swoim uśmiechem oraz entuzjastyczną postawą.

#GrajmyRazem

Płaszczyzny aktywności organizacji nie ograniczają się jedynie do sfery sportowej, obejmują również inne dziedziny życia – skupiają się wokół zakrojonej na szeroką skalę działalności edukacyjnej, integracyjnej czy wolontariackiej. #RAZEMjestlepiej to fragment programu kampanii #GrajmyRazem poświęcającemu uwagę zjawisku inkluzji. Włączanie osób z niepełnosprawnością intelektualną na rzecz działań promujących poprawę jakości życia lokalnych środowisk, ich unifikacja z pozostałą częścią społeczeństwa ma stanowić krok milowy w drodze do realizacji celów, jakie stawia sobie stowarzyszenie. #GrajmyRazem to także czytelny znak protestu wobec zachowań dyskryminacyjnych, ukierunkowanych na izolację tych ludzi.

Na przełomie listopada i grudnia odbędzie się XI Ogólnopolski Turniej Koszykówki Olimpiad Specjalnych, zaś w przyszłym roku zawodnicy będą mieli okazję rywalizować m.in. w Zakopanem podczas X Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Te o randze światowej zostaną zorganizowane już w 2021 roku w Szwecji. Za wszystkich zawodników z całego serca trzymamy kciuki!

Marlena MASZTALERZ