Moda dla wszystkich

Twórcy pokazu (fot. Klaudia Berda)

Różnorodne stroje i wyrafinowane fryzury królowały 21 listopada na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. W czwartkowy wieczór odbył się UAM Fashion Show organizowany przy współpracy z Polską Akademią Mody i Stowarzyszeniem Dziennikarzy RP.

Pokaz mody był kolejnym elementem obchodów 100-lecia UAM i 10-lecia WNPiD. Jego wyjątkowość polegała na tym, że w rolę modeli wcielili się wykładowcy, pracownicy i studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Choć dominowali przedstawiciele gospodarza, to pojawili się także reprezentanci innych wydziałów. Jak mówi Michał Lura z Polskiej Akademii Mody, głównym celem wydarzenia było pokazanie, że moda jest dla wszystkich – niezależnie od wymiarów czy wieku. Mogłoby się wydawać, że przy organizacji takiego wydarzenia największą trudnością jest brak doświadczenia modeli. Michał Lura ma jednak inne zdanie – To nie jest przeszkoda. Takie osoby są bardziej spontaniczne, autentyczne i na swój sposób jest to urokliwe. W żaden sposób nie neguje to tego wydarzenia. Zgadza się z nim Robert Grzempowski, poznański fryzjer, który zajmował się włosami uczestników – Amatorzy czasem mają w sobie więcej tajemniczości.

Od fryzur rozpoczęły się przygotowania do wydarzenia. W czwartek jedna z sal WNPiD zamieniła się w salon fryzjersko-kosmetyczny. Modelki i modele zostali tam ucharakteryzowani wg pomysłu organizatorów przez fachowców. Robert Grzempowski przyznał, że inspiracją dla jego stylizacji były lata 70.

Wydarzenie rozpoczęła polska modelka – Sylwia Darul – przy dźwiękach poloneza przedstawiając suknię nawiązującą do stulecia Uniwersytetu Poznańskiego. Później o kilka słów poproszono Dziekana Prof. Andrzeja Stelmacha, który powitał zgromadzonych. Następnie prowadzący, Dominika Narożna i Tomasz Wolny, przypomnieli historię Uniwersytetu Poznańskiego, z którego wyodrębnił się UAM, oraz WNPiD. Po wspomnieniach dziejów w pigułce zmysł słuchu uczestników nakarmiła Marta Grabowska. Wokalistka z Poznania zaśpiewała dwie piosenki z repertuaru Anny German, której imienia konkurs zresztą w 2014 r. wygrała.

Wybiegiem w czwartek stał się wydziałowy hol, dzięki czemu stroje można było podziwiać również z pierwszego piętra. Najpierw zaprezentowały się studentki, później studenci, a na końcu pracownicy wydziału. Każda wyczytywana osoba musiała majestatycznie przejść, pokazując się publiczności wokół. Kreacje na każdą porę roku oraz okazję przedstawiane były na różne sposoby. To właśnie te sposoby wywoływały największe emocje i brawa publiczności. Owe usłyszeć można było także w odpowiedzi na żarty prowadzących, którzy komentowali na bieżąco stroje oraz formę ich przedstawienia. W późniejszej części dodatkowo motywowali modeli np. do obrotów. Zaprezentowane zostały m.in. suknie wieczorowe, sukienki, ale także kurtki czy marynarki.

Po pokazie Marta Grabowska wykonała jeszcze dwa utwory Anny German. Następnie redaktorom Andrzejowi Niczyperowiczowi oraz Lesławowi Ciesiółce zostały przyznane honorowe Złote Odznaki Polskiej Akademii Mody wraz z certyfikatami. Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa zaś został odznaczony statuetką „Marka na topie 2019”, którą odebrał Dziekan wydziału Prof. Andrzej Stelmach. Po wielkim finale, kiedy to wszyscy modele zaprezentowali się przed publicznością raz jeszcze, podziękowano osobom odpowiadającym za poszczególne składowe wydarzenia. Na koniec Dziekan po krótkim przemówieniu zaprosił wszystkich na poczęstunek.

Antoni MALCZEWSKI

Rafał WANDZIOCH