ABC plebiscytu “MediaTory”, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Studenckich Nagrodach Dziennikarskich, ale baliście się zapytać

Poprzednia gala finałowa plebiscytu miała miejsce w Auditorium Maximum UJ. (fot.  Łobzowska Studio, mediatory.pl)
Poprzednia gala finałowa plebiscytu miała miejsce w Auditorium Maximum UJ. (fot. Łobzowska Studio, mediatory.pl)

Wielkimi krokami nadchodzi 13. Gala Finałowa Plebiscytu MediaTory. W samym 2017 roku na temat tej imprezy opublikowano 1843 materiały w mediach ogólnopolskich. To wydarzenie na niewątpliwą skalę. Jeżeli jednak stanowi dla Ciebie zagadkę i nie chcesz narazić się na humanistyczne faux pas, zapraszam do lektury!

Zaczęło się w Krakowie z inicjatywy członków Koła Naukowego Studentów Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pomysł okazał się być strzałem w dziesiątkę. Od tamtego czasu ten unikatowy event łączy środowisko zaprawionych w bojach publicystów z nieopierzonymi nowicjuszami. Organizowany od 2007 roku przegląd to okazja do sprawdzenia się w oczach młodej publiki. Corocznie w październiku studenci dziennikarstwa z całej Polski, zarówno uczelni państwowych, jak i prywatnych, mają możliwość oddania głosów na najgłośniejsze dziennikarskie nazwiska minionego roku.

Trajektorie 

Wyróżnienia podzielone są na kategorie, których nazwy korespondują z hasłem “MediaTory”. Dotychczas ustanowiono dziewięć tytułów – AuTORytet, NawigaTOR, TORpeda, DetonaTOR, AkumulaTOR, ProwokaTOR, InicjaTOR, ReformaTOR i ObserwaTOR. Najważniejszym z nich jest ten pierwszy, którym nagrodzeni zostali między innymi: Hanna Krall,  autorka wywiadów z Markiem Edelmanem przedstawiających realia życia w getcie
w “Zdążyć przed Panem Bogiem”. Jej uczeń w Gazecie Wyborczej – Mariusz Szczygieł , znany ze zbioru reportaży o Czechach – “Gottland”. W tegorocznej edycji mianem AuTORytetu została nagrodzona Beata Michniewicz, dziennikarka radiowa Programu III Polskiego Radia.

AligaTOR, ReformaTOR?

Czy możemy liczyć na rozszerzenie panteonu mediatorów? Jak pokazuje jeden z ostatnich konkursów ogłoszonych przez organizatorów na Facebooku, nic nie jest przesądzone. Zadanie polegało na wysunięciu propozycji zupełnie nowej kategorii w plebiscycie. Największą popularność wśród internautów zdobył “AligaTOR”- osoba chwytająca za gardło rozmówcę, aby dowiedzieć się czegoś, czego nie powiedziałby nikomu innemu” pomysłu Klaudii Kubicz. Jak można zauważyć organizatorzy to młodzi entuzjaści, którzy starają się szukać innowacji i kreatywnych umysłów. Na stronie internetowej plebiscytu istnieje również możliwość zgłoszenia się do uczestnictwa w ceremonii wręczenia statuetek w ramach wolontariatu. 

Grzegorz Kuczyński, mianowany NawigaTORem podczas ósmej gali Studenckich Nagród Dziennikarskich, powiedział: “Dla mnie nagroda z rąk studentów jest bardziej wartościowa niż nagroda, którą by mi wręczało jakieś inne środowisko”. Reporter Tvn24.pl ciepłymi słowami złożył w ten sposób ukłon w stronę tego środowiska. Ten synergiczny charakter relacji mentor-uczeń stanowi siłę napędową pociągu z powodzeniem zbierającego wybitnych i wschodzących publicystów w krakowskim Auditorium Maximum od ponad dziesięciu lat. 

Kornelia STARCZEWSKA