O kim mówią studenci dziennikarstwa?

W sobotę Auditorium Maximum ponownie wypełni się do ostatniego miejsca!
fot. Łobzowska Studio/www.mediatory.pl

7 grudnia w krakowskim Auditorium Maximum odbędzie się 13. Gala Finałowa Plebiscytu MediaTory organizowana przez studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i Stowarzyszenie MediaTory. Dziewięć statuetek, 42 dziennikarzy, pięć zespołów redakcyjnych i cztery projekty dziennikarskie – szykuje się gorący grudzień. 

Nagrody, zgodnie z regulaminem wydarzenia, zostały podzielone na dziewięć kategorii. W każdej z nich natomiast nominowanych jest po pięciu publicystów. Szerokie spektrum  czynników podlegających ocenie pozwala na wyłonienie wzorów do naśladowania na konkretnych polach działania. Od tytułu kontrowersyjnego ProwokaTORa, pokroju nominowanej kulturoznawczyni Marty Szarejko, za głośną serię wywiadów-tabu z seksuolożkami. Przez interdyscyplinarnego InicjaTORa  – statuetka przyznawana za obieranie nietypowej ścieżki kariery. Po AkumulaTORa, dziennikarza motywującego do działania i generującego pozytywny przekaz, jak Magdalena Miśka-Jackowska. Prowadzi ona audycję zatytułowaną “Zagraj to jeszcze raz” w RMF Classic . 

Najbardziej prestiżowa jest nagroda w kategorii AuTORytet. Odznaczani są nią dziennikarze o nienagannym profesjonalizmie. W czasie głosowania studenci mogą wpisać własną propozycję – swojego osobistego mentora. Na podstawie nadesłanych przez uczelnie wytypowanych nazwisk zebranych z pięciu lat, organizatorzy konstruują pomocniczą listę kandydatów do AuTORytetu uwzględnioną w formularzu plebiscytu. Pretendenci oceniani są dodatkowo pod względem etyki zawodowej, a weryfikacja dokonywana jest przez organizatorów festiwalu. 

O statuetki dziennikarze będą ubiegać się również w kategoriach: TORpeda (relacje na bieżąco), NawigaTOR (komentarze dotyczące współczesnych wydarzeń), DetonaTOR (spektakularne realizacje przedsięwzięć medialnych), ReformaTOR (kształtowanie przestrzeni społecznej) i wreszcie ObserwaTOR (poszerzanie horyzontów). 

“To bardzo przyjemne wydarzenie i proszę się wedrzeć do środka” – tak właśnie w 2012 roku skomentował MediaTory znany głos Trójki, Wojciech Mann. Mam przyjemność poinformować, że w tegorocznej edycji jednym z patronów wydarzenia obok poznańskiego radia AFERA i Kuriera Akademickiego jest Fenestra. Na miejscu 7 grudnia w Krakowie będą nasi redaktorzy – Aleksandra Konieczna, Jakub Szustakowski i Rafał Wandzioch, z którymi będziemy się wdzierać za kulisy 13. Gali Plebiscytu MediaTory. Gorąco zachęcamy do śledzenia dalszych re(we)lacji!

Kornelia STARCZEWSKA