MediaTory przyznane!

Oto laureaci tegorocznych MediaTorów. /Źródło: Rafał Wandzioch

Pełne Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, setki osób na publiczności i dziesięcioro nagrodzonych dziennikarzy. Tak można podsumować 13. Galę Finałową Mediatorów, czyli Studenckich Nagród Dziennikarskich.

Od 2007 roku, kiedy to plebiscyt został zorganizowany po raz pierwszy, wiele się zmieniło. Wzrósł prestiż nagrody przyznawanej przez grono 10 tysięcy studentów, zmieniła się oprawa, a także kategorie. W tym roku dziennikarzy nagradzano za bycie Nawigatorem, Obserwatorem, Torpedą, Akumulatorem, Reformatorem, Detonatorem, Prowokatorem, Inicjatorem i Autorytetem. Galę przygotowało Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa UJ, a o oprawę muzyczną zadbał Gromee. W tym roku po raz pierwszy Fenestra objęła to wydarzenie patronatem medialnym. Kto został nagrodzony w poszczególnych kategoriach?

AuTORytet – Beata Michniewicz (Program III Polskiego Radia)

Jest to najbardziej prestiżowa kategoria, w której studenci wyróżniają przedstawicieli świata mediów, od których mogą się uczyć profesjonalizmu, rzetelności oraz najwyższych standardów.

Tegoroczna laureatka pracuje w Trójce już od 36 lat, prowadząc w niej głównie programy polityczne. Jest także pomysłodawczynią plebiscytu „Srebrne Usta”.

Jak sama podkreśliła, by zajmować się polską polityką potrzeba przede wszystkim dużego dystansu, zdrowia (zwłaszcza psychicznego), a także dużo cierpliwości do polityków, by być w stanie wycisnąć z nich coś poza „przekazem dnia”. Zapytana o najważniejsze dziennikarskie wartości, które powinno przekazywać się młodym adeptom tego zawodu, wymieniła umiejętność pozostawiania poglądów politycznych za drzwiami redakcji, życzliwość wobec wszystkich i umiejętność wysłuchania obu stron.

NawigaTOR – Paweł Pieniążek

Dziennikarz ten otrzymał nagrodę za relację z wojny w Syrii. Nagrodzony podkreślił, że jego celem jest przede wszystkim pokazanie, jak wygląda codzienne życie cywilów w świecie ogarniętym wojną i jak radzą oni sobie z problemami. Zapytany o przyszłość dziennikarstwa wojennego stwierdził, że choć chciałby, żeby nie było ono potrzebne, to raczej nigdy ono nie zaginie.

ObserwaTOR – Magda Łucyan (TVN 24)

Dziennikarka została nagrodzona za cykl „Obóz. Rozmowy Magdy Łucyan”, w którym rozmawiała z byłymi więźniami obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Jak stwierdziła, realizacji tego projektu towarzyszyły ogromne emocje, a także wątpliwości etyczne, czy można prosić osoby mające tak traumatyczne wspomnienia o powrót w związane z nimi miejsce.

TORpeda – Jakub Kaługa (RMF FM)

Radiowca wyróżniono za relacje z Gdańska po śmierci prezydenta Adamowicza, które prowadził w bardzo wyważony sposób. Jak powiedział nagrodzony, w tych dniach myślał przede wszystkim o pracy. Wyłączenie emocji – choć momentami trudne – było bardzo pomocne. A ten styczniowy czas był jednym z najtrudniejszych momentów w jego karierze. Mimo to udało mu się pokazać tę sprawę wieloaspektowo, trzymając się zasad dziennikarskiej rzetelności.

AkumulaTOR – Magdalena Miśka Jackowska (RMF Classic)

Dziennikarkę doceniono za cykl audycji „Zagraj to jeszcze raz”, które poświęcone są muzyce filmowej. Składający się z 12 odcinków program miał zdaniem autorki z jednej strony pozwolić wejść słuchaczom za kulisy jej tworzenia, ale też sprawić, że po drugiej stronie odbiornika ktoś się uśmiechnie.

ReformaTOR – Robert Socha (Superwizjer TVN)

W nagrodzonym materiale dziennikarz poruszył sprawę śmierci Jakuba Schimandy, wykazując nieprawidłowości i zaniedbania w śledztwie, które po emisji zostało wznowione. Jak podkreślił laureat, rolą dziennikarzy jest stanie po stronie słabszych i bronienie prawdy. Dodał także, że w materiale najważniejsze są fakty, a nie emocje. Najlepsze historie rodzą się natomiast przede wszystkim z rozmów z ludźmi. Zawsze pierwszy jest człowiek i jego historia.

DetonaTOR – Tomasz i Marek Sekielscy

W jednej z najmocniej obsadzonych kategorii faworyt był jeden i to właśnie on zgarnął statuetkę. Film „Tylko nie mów nikomu” odbił się głośnym echem w polskim społeczeństwie. Jak podkreślił Tomasz Sekielski, przy tego typu projektach potrzeba dużo empatii do drugiego człowieka i świadomości, że to, co usłyszymy zależy tylko od bohatera. Na pytanie, czy jego zdaniem dokument wpłynął na rzeczywistość odparł, że zmieniła się świadomość wielu osób, a także zmieniło się postrzeganie tego typu przestępstw. Zmieniło się także nastawienie wymiaru sprawiedliwości. Bracia Sekielscy pracują już nad kolejnym filmem, który będzie nosił tytuł „Zabawa w chowanego”.

ProwokaTOR – Marta Szarejko

W tej kategorii nagradza się osoby, które nie bały się pisać o tym, co kontrowersyjne. Tegoroczna laureatka została wyróżniona za książkę „Seksuolożki. Sekrety gabinetów”. Jak podkreśliła, by przełamywać tabu na temat takich rzeczy, należy pisać w formie czytadła, bo tylko dzięki temu jest szansa, że ludzie zmienią swoje podejście do takich kwestii.

InicjaTOR – Michał Figurski (Radio ZET)

Dziennikarza nagrodzono za audycję „NieZŁY pacjent”, w której rozmawia na temat zdrowia ze znanymi osobami. Jak sam mówi, początkowo uważał, że format ten nie wypali, gdyż ludzie z pierwszych stron gazet nie będą chcieli dyskutować na takie tematy. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna, a audycje są jednocześnie z jednej strony trudne, ale z drugiej szczere.

Rafał WANDZIOCH