Kariera po trzydziestce – „Wyborcza” ma 31 lat i tysiące publikacji na swoim koncie

Obecnie elektroniczną wersję „Gazety Wyborczej” subskrybuje ponad 240 tysięcy osób. //Fot. Kornelia Starczewska

„Gazeta Wyborcza” obchodziła 9 maja swoje 31 urodziny. Co warto wiedzieć o już ikonicznym w Polsce tytule? Poniżej znajdziecie kilka faktów i inicjatyw „Gazety Wyborczej”, o których być może jeszcze nie słyszeliście.

„Gazeta Wyborcza” w ostatnim czasie jest drugim najczęściej czytanym dziennikiem w Wielkopolsce i trzecim w województwie Mazowieckim. W naszym województwie przed nią większą popularnością w kategorii dzienników cieszy się gazeta Fakt. Dane pochodzą z Ogólnopolskiego Badania Czytelnictwa Prasy przeprowadzonego przez PBC w okresie od września 2019 roku do lutego 2020.

Co przygotowała „Wyborcza” w ramach urodzin dla czytelników?

Tegorocznym prezentem kierowanym do czytelników była ponowna odsłona historycznego numeru. Na Twitterze Wyborczej pojawił się link do archiwalnego wydania z 8 maja 1989 roku. Link z grafiką pierwszej strony wzbudził kontrowersje z uwagi na brak szkarłatnego napisu solidarność przy tytule.

Pierwotnie „Gazeta Wyborcza” była nazwą roboczą, przymiotnik planowo miał pozostać wyłącznie na czas kampanii przed częściowo wolnymi wyborami czerwcowymi w 1989 roku. Wiązało się to bezpośrednio z powodem powołania Wyborczej, która miała za zadanie reprezentować „Solidarność” podczas parlamentarnej kampanii wyborczej. Stąd zniknięcie identyfikacji wizualnej ruchu odbiło się szerokim echem. Jak na ironię słowa użyto w zdaniu Lecha Wałęsy: „Nie ma wolności bez… Solidarności”.

Była to jednak zwykła pomyłka powstała w wyniku błędu grafików. Wątpliwości rozwiał portal „wirtualnemedia.pl” zasięgając po opinię rzeczniczki prasowej spółki medialnej Agora, Agaty Staniszewskiej. Obecnie na platformie dostępna jest już nowa, historycznie zgodna wersja.

Wyborcza dla studenta

Od 1996 roku „Gazeta Wyborcza” we współpracy z siecią przedsiębiorstw PwC realizuje program skierowany do studentów. – „Grasz o staż”. Projekt powołano w celu umożliwienia młodym ludziom nawiązania kontaktu biznesowego na rynku pracy lub odbycie stażu zawodowego. Jest to najstarsza ogólnopolska inicjatywa tego typu. Dotychczas wzięło w niej udział ponad 500 pracodawców. Konkurs kierowany jest do studentów  trzeciego roku studiów licencjackich i tych realizujących program studiów magisterskich. na wszystkich studentów niezależnie od kierunku. Każdy kandydat, aby ubiegać się o tytuł laureata, ma za zadanie trafnie odpowiedzieć na pytanie konkursowe z wybranej kategorii.  Jednak faktyczny problem, na który może natrafić zainteresowany konkursem student, jest następujący: wszystkie strony internetowe projektu są obecnie niedostępne. Ostatni artykuł Wyborczej na temat konkursu pojawił się w 2011 roku. Czy projekt od tamtego czasu się odbywał? Oficjalnych ogłoszeń dotyczących zawieszenia programu brak. Podobna cisza nastąpiła w przypadku relacji z edycji po 2011 roku.

Drugą, akcją prowadzoną przez „Gazetę Wyborczą” jest darmowa prenumerata dla studentów wybranych uczelni w Polsce. Lista obejmuje uniwersytety zarówno w województwie zachodnio-pomorskim – Uniwersytet Szczeciński, podkarpackim jak Uniwersytet Rzeszowski, czy studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w województwie kujawsko-pomorskim. Są to trzy z listy dziesięciu uniwersytetów posiadających darmowy dostęp do materiałów gazety. Może w przyszłości także Uniwersytet Adama Mickiewicza będzie beneficjentem akcji propagującej czytelnictwo.

Gazeta Wyborcza” w dobie koronawirusa

Obecnie wszyscy jesteśmy postawieni w sytuacji, która wzmaga stres, niekiedy przekłada się na pochopne przyjmowanie informacji bez weryfikacji danych. Poza raportami zamieszczanymi pod domeną Gazety Wyborczej warto wspomnieć o BiQdata.  Jest to jeden z dodatków dziennika wychodzący naprzeciw zadaniu stawianemu obecnie przed mediami – uspokajając informować. Zespół stworzony w ramach tego projektu przez Vadim Makarenko składa się z informatyków, researcherów i analityków danych, którzy razem dostarczają bieżących statystyk, analiz porównawczych i infografik. Obecnie duża ich część jest poświęcona sytuacji pandemii COVID-19 i scenie politycznej w Polsce. Przedstawione w przystępnej formie treści przygotowane przez zespół badawczy to swoiste remedium na dezinformację w sieci.

„Gazeta Wyborcza” towarzyszy Polakom już od ponad 31 lat. Redakcja stale idzie z duchem czasu i potrzebami dzisiejszego społeczeństwa, dostosowując się do nowych uwarunkowań –  rynku e-prasy.

Warto pamiętać, że 8 maja jest jednocześnie dniem urodzin ojca-założyciela „GW”. Od początku istnienia gazeta ma tego samego redaktora naczelnego. Adam Michnik to już legenda. Czy wiedzieliście jednak, że jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu?

Kornelia STARCZEWSKA