Ostatni szlif: Dzień przed egzaminem

Już jutro w niestandardowym czerwcowym terminie maturzyści rozpoczną zmagania z egzaminem dojrzałości. Podpowiadamy, jak wykorzystać ostatni dzień przed maturą.

Po pierwsze: połóż się o ludzkiej porze! Wyspany i świeży umysł to podstawa do dobrego napisania matury. Dlatego też pamiętaj o tym, żeby dać sobie przynajmniej osiem godzin snu.

Po drugiej: zrelaksuj się! Dzień przed egzaminem to czas, który warto wykorzystać również na relaks. Pamiętaj, że przedmiotu, z którym zmierzysz się następnego dnia uczyłeś się przez kilka ostatnich lat. Teraz nie ma sensu już urządzać wielkich powtórek. Dlatego włącz ulubiony film, posłuchaj muzyki czy po prostu porozmawiaj z rodziną lub znajomymi.

Po trzecie: powtarzaj z głową! Jeśli zamierzasz wykorzystać ostatni dzień na powtórki, to zrób to w rozsądny i mało inwazyjny sposób. Nie ucz się przez cały dzień, ale poświęć maksymalnie godzinę na ostatni szlif. Zastanów się, czego się obawiasz najbardziej i powtórz właśnie to zagadnienie. Zamiast typowej formy nauki wykorzystaj nowe technologie. Masz problem z mitologią grecką lub nie pamiętasz dokonań renesansowych myślicieli? Obejrzyj film na YouTube na ten temat. Stresujesz się, że pomylisz dzieła niektórych malarzy? Wybierz się na wirtualną wycieczkę po muzeum.

Po czwarte: zresetuj się! Niektóre z egzaminów będziesz musiał napisać dzień po dniu. Pamiętaj o tym, że podejście do matury kosztuje sporo wysiłku. Dlatego po powrocie z egzaminu powinieneś się zresetować. Odpal dobrą komedię lub pooglądaj memy. Zrób coś, co nie wymaga dużego zaangażowania.

Po piąte: zdrowy duch, zdrowe ciało! Długie siedzenie na krześle podczas matury, związany z tym stres, na pewno nie jest zdrowy dla organizmu. Dlatego po powrocie z egzaminu, a przed kolejnym z przedmiotów pozwól sobie również na odrobinę ruchu. Wyjdź do lasu, pójdź na spacer, pobiegaj lub zrób krótki trening w domu.

Po szóste: Przygotuj to czego potrzebujesz! W dniu egzaminu na pewno będzie doskwierał Ci pewien stres. Dlatego wszystkie przedmioty, które musisz ze sobą zabrać przygotuj dzień wcześniej. Pamiętaj o dokumentach oraz potrzebnych przyborach, np. nie zapomnij lupy na egzamin z geografii. Najlepiej przygotuj sobie listę wszystkiego, co będzie Ci potrzebne. Wystarczy, że ją sprawdzisz i będziesz pewien, że jesteś gotów.

Po siódme: Nie zażywaj leków! Pewne obawy przed tak ważnym egzaminem to naturalna sprawa. W ostatniej chwili nie sięgaj jednak po niesprawdzone leki uspokajające czy nasenne. Jeśli wcześniej ich nie stosowałeś lub nie skonsultowałeś tego z fachowcem, nie wiesz, jak Twój organizm na nie zareaguje. Może będziesz ospały albo będzie Cię bolał brzuch? Jeśli chcesz się odstresować ewentualnie wypij herbatę z melisy.

Po ósme: Znajdź swoją inspirację! Każdego z nas motywuje coś innego – niektórych do działania nakręca ich ulubiona piosenka, a innych oglądanie występu sportowca – idola! Daj się zainspirować w dzień przed egzaminem.

Po dziewiąte i ostatnie: Na godzinę przed snem odłóż telefon! To bardzo ważne, bo pozwoli ci w spokoju się wyciszyć oraz zasnąć. Weź długą kąpiel lub posłuchaj muzyki z zamkniętymi oczami. Zrelaksuj się i rozluźnij – szybko powinieneś zasnąć.

radziła Aleksandra KONIECZNA